دامنه اینترنتی
۱۱:۲۷ - شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱

ثبت ٩۶٧ هزار دامنه اینترنتی به نام ایران

بر اساس آمارهای منتشرشده از ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی در ایران، بیش از ٩۶٧ هزار دامنه اینترنتی در کشور ثبت شده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ بررسی‌ بر اساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نشان می‌دهد که تا پایان سال ٩۶ بیش از ٩۶٧ هزار و ٩٨٩ دامنه اینترنتی متعلق به ایران از سوی کاربران به ثبت رسیده است.

این آمار در مقایسه با پایان سال ۹۵ از ثبت نزدیک به ١٠٠ هزار پسوند جدید اینترنتی در یک سال حکایت دارد؛ چراکه در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۸۷۱ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده بود.

برمبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان در صدر دامنه‌های ثبت‌شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند «net.ir» کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد که هم‌اکنون تعداد ٩۵٩ هزار و ٢٨٩ دامنه با پسوند ir در کشور فعال هستند که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می‌شود؛ همچنین شمار دامنه‌های ثبت‌شده «co.ir» بالغ بر ۴۰٣۵ مورد، شمار دامنه‌های ثبت‌شده با پسوند فارسی «ایران» ۱۹۰۷ مورد و شمار دامنه‌های ثبت‎‌شده فعال با پسوند «ac.ir» حدود ١۴٠۶ مورد است.

این درحالی است که تعداد دامنه‌های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه‌های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ٢۵۵ مورد است.

در همین حال تعداد دامنه‌های فعال به ثبت‌رسیده با پسوند «sch.ir» حدود ٢٩٣، با پسوند org.ir بالغ بر ٣٠٩ و id.ir بالغ بر ۴۶٠ مورد برآورد می‌شود. تاکنون ٣۵ دامنه نیز با پسوند «net.ir» به ثبت رسیده است و در مجموع ٩۶٧ هزار و ٩٨٩ دامنه در پایگاه ثبت دامنه‌های اینترنتی در ایران ثبت شده‌ و فعال است.

انتهای پیام/ منبع