صفحه اصلی » اقتصادی » افزایش 30 هزار برابری نقدینگی دست مردم/ بیماری مزمن خلق پول، گریبان گیر نظام بانکی ایران است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان:

افزایش 30 هزار برابری نقدینگی دست مردم/ بیماری مزمن خلق پول، گریبان گیر نظام بانکی ایران است

 استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: سودی که بانک‌ها امروز به مردم می‌دهند ناشی از خلق پول از هیچ است، این معضل بزرگ نظام بانکی ربوی است، تبدیل کردن اسم ربا به بهره چاره کار نیست، نظام بانکی ما علاوه بر معضل بهره و ربا دچار بیماری مزمن ربای پنهان یعنی خلق پول است.

تاریخ انتشار: ۱۹:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۵

به گزارش صاحب نیوز، رسول بخشی دستجردی عصر امروز در جمع طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان پیرامون نظام بانکداری بدون ربا اظهار کرد: مشکلات متعددی گریبان گیر نظام بانکداری ایران است.

وی با بیان اینکه دلایل مختلفی باعث شده است که این نظام بانکداری به این مرحله برسد، گفت: یکی از مهمترین دلایل بروز مشکلات عدم اطلاع و سواد علمی مسئولین بانکی نظام بانکداری ایران از مباحث اقتصاد پولی و علم اقتصاد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ابراز کرد: چنانچه مقایسه آماری و ارقامی میان دو مقوله تولید ناخالص ملی و میزان نقدینگی در دست مردم در ایران و کشور امریکا داشته باشیم، متوجه بروز مشکلات می‌شویم.

وی تأکید کرد: بر اساس آخرین اطلاعات و آمار تولید ناخالص ملی ایران در سال 93 نسبت به سال 52 2.8 برابر شده است ولی در همین مدت مشابه میزان نقدینگی مردم بیش از 15 هزار برابر وتا سال 97 30 هزار برابر شده.

بخشی ادامه داد: این در حالی است که میزان نقدینگی در دست مردم امریکا در این مدت چهل ساله حدود 13 برابر شده و این دلیلی جز علمی رفتار کردن سیستم های بانکی ندارد.

وی با برشمردن برخی از سوابق علمی روسای بانک‌های جهان و امریکا که همگی از نخبه‌های دانشگاه‌های اقتصادی هستند، تصریح کرد: یکی از مهمترین دلایل مشکلات در نظام بانکی ایران عدم تطابق تحصیلات مسئولین و روسای بانک‌ها با مباحث اقتصادی است.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان ابراز کرد: در حال حاضر بر اساس آمار تا دی‌ماه 96 1500 هزار میلیارد تومان که عدد عجیبی است درحالی‌که در سال 52 نقدینگی حدود 52 میلیارد تومان است.

وی افزود: از این مقدار نقدینگی تقریباً حدود 90 درصد آن در اختیار بانک‌ها در سپرده‌ها برای دریافت سود قرار دارد و این در حالی است که چنین مقدار پولی عملاً در سیستم بانکی وجود ندارد و صرفاً یک عدد کامپیوتری بوده است.

بخشی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با ترفندهای مختلف تورم کنترل شده است که یکی از دلایل آن رغبت مردم برای قرار دادن پول در بانک‌ها و گرفتن سود بالا هست که البته ناشی از عدم اعتماد به بازار و رکود موجود است.

وی عنوان کرد: سودی که بانک‌ها امروز به مردم می‌دهند ناشی از خلق پول از هیچ است، این معضل بزرگ نظام بانکی است، چاپ پول با خلق پول تفاوت دارد، متأسفانه اغلب نقدینگی در کشور توسط خلق پول حاصل شده است.

بخشی یادآور شد: ما براین تفکر هستیم که برای اصلاح نظام بانکداری ایران و تبدیل به بانکداری اسلامی باید اضافه دریافت پول تحت عنوان بهره و کارمزد و.این مطالب حذف شود و تبدیل کردن اسم ربا به بهره چاره کار نیست، نظام بانکی ما علاوه بر معضل بهره و ربا دچار بیماری مزمن ربای پنهان یعنی خلق پول است.

انتهای پیام/پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد