صفحه اصلی » اقتصادی » تراز تجاری کشور در سال گذشته به منفی هفت رسید

قائم مقام وزیر صنعت:

تراز تجاری کشور در سال گذشته به منفی هفت رسید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد سه میلیارد دلاری صادرات در سال گذشته، گفت: در مقابل رشد 10 میلیارد دلاری واردات را داشتیم و از این رو در سال 96 تراز تجاری کشور هفت میلیارد دلار منفی شد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ مجتبی خسروتاج شامگاه شنبه در آیین تجلیل از صادر کنندگان اصفهان اظهار کرد: در سال گذشته ۴۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی با  ۶.۵ درصد رشد نسبت به سال قبل آن را تجربه کردیم که این رقم در سال ۹۵ بالغ بر ۴۴ میلیارد دلار بود که نشان می دهد سه میلیارد دلار در سال ۹۶ رشد داشته است.

وی افزود: در یک ماهه فروردین امسال هم رشد ۱۵ درصدی را در صادرات غیر نفتی شاهد بودیم و امیدواریم که به اهداف برنامه ششم که ۲۱.۷درصد رشد سالیانه است برسیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در نظرسنجی که از استان ها برای پروژهای موجود که می تواند ایجاد کننده ظرفیت های جدیدی در صادرات باشد انجام شد، ۲۳ استان اعلام کردند که بالغ بر هشت میلیارد دلار از پروژه هایی هستند که در سال جدید به بهره برداری می رسند و ظرفیت‌های صادرتی کشور را ارتقا می‌دهند.

خسروتاج در ادامه گفت: برای نمونه در بوشهر یک واحد اتانول می تواند یک میلیارد دلار ظرفیت های صادراتی را در بخش صنعت پتروشیمی به جلو ببرد.

مجتبی خسرو تاج بیان کرد: صادرات غیر نفتی گاهی با مشکل بازاریابی همراه است و گاهی با مشکل ظرفیت سازی منسجم و در مواردی با پراکندگی و نامناسب بودن جنس همراه است و جدای از بازاریابی توجه به ظرفیت سازی در داخل مهم است و ظرفیت سازی فقط شامل بحث فیزیکی نیست و توامند سازی بنگاه ها  و نرم افزار های متنوع و تسهیلات مختلف را نیز در بر می‌گیرد.

معاون صنعت، تجارت و معدن اذعان کرد: در نظر داریم پروژه هایی که ظرفیت های صادراتی را افزایش می دهد  با در نظر گرفتن تسهیلات و کمک ها و در نظر گرفتن جوایز کمک و تقویت کنیم.

وی افزود: در سال گذشته در بخش صادرات سه میلیارد رشد داشتیم اما در واردات ۱۰میلیارد دلار رشد داشتیم که تراز منفی هفت میلیارد را ایجاد کرد.

خسرو تاج گفت: در سال گذشته در بخش خشکبار ۱.۷ میلیارد دلار صادرات داشتیم اما در کل رشد صادرات خشکبار نسبت با سال ۹۵ هشت درصد منفی بوده است، در بخش محصولات دامی به جز آبزیان در اکثر موارد کاهش صادرات داشتیم و رشد آنچنانی نداشتیم و نیاز به کار در این بخش داریم اما در آبزیان نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش شیرینی و شکلات رشد خوبی داشتیم ۶۸۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم و با ۲۱ درصد رشد همراه بوده و تراز تقریبا در تمام گروه های آن مثبت است و بازارهای جدیدی مثل روسیه هم به این بازار اضافه شده است.

مجتبی خسرو تاج اظهار کرد: در صنایع تبدیلی شامل انواع کنسرو، کمپوت، کنستانتره و … انواع روغن نباتی و اسانس ها بالغ بر ۱ میلیارد دلار صادرات این بخش بوده است و با ۱۳ درصد رشد همراه بوده که تقریبا در تمام بخش ها تراز رشد مثبت بوده است.

وی افزود: در بخش گیاهان دارویی علی‌رغم ظرفیت خوب کشور متاسفانه شاهد تراز منفی در صادرات هستیم و واردات بیشتر از صادرات است و دربخش میوه و تره بار صادرات یک میلیارد و ۱۲۱ میلیون دلار بوده است و رشد ۳۱.۵ درصدی داشته ایم و در بخش محصولات لبنی ۷۰۰ میلیار دلار با هشت درصد رشد همراه بوده است و تراز مثبت بوده است.

معاون صنعت، تجارت و معدن بیان کرد: بخش صنعت در سال گذشته در رنگ و رزین و شوینده رشد صادراتی داشته  ولی تراز آن منفی بوده است و در بخش فولاد در صادرات ورق کاهش صادرات داشتیم که این کاهش به دلیل تامین نیاز داخل بود و یک میلیارد دلار تراز ما در بخش ورق منفی بوده است و بخش اقلام معدنی فلزی با رشد ۳۴.۵درصد همراه بوده است .

خسروتاج گفت: در بخش کانی های غیر فلزی گرچه سیمان ۱۲ درصد کاهش ارزش داشته اما کاشی و سرامیک رشد ۱۲ درصدی داشته است چینی بهداشتی رشد شش درصدی، شیشه ساختمان رشد ۱۰ درصدی، سنگ تزئینی رشد ۱۵ درصدی داشته است و در کل رشد هفت درصدی در بخش کانی های غیر فلزی وجود داشته است.

وی تصریح کرد:  لوازم خانگی در سال گذشته جز در کولر آبی ۱.۵ درصد کاهش صادرات داشتیم در کل ۲۳۰ میلیون دلار صادرات داشته ولی با ۸۴۰ میلیون دلار تراز منفی همراه بوده است و برق و الکترونیک در مجموع  شش میلیارد دلار تراز منفی دارد.

مجتبی خسرو تاج اظهار کرد: در ماشین سازی و تجهیزات در حدود پنج میلیارد دلار تراز کشور منفی است و نیاز به توجه به اینکه تولید کدام ماشین آلات توجیه پذیر است و توجه به بازار هدف مهم است که آیا برای بازار داخلی تولید انجام می شود یا بازارهای خارجی نیز مدنظر است.

انتهای خبر/پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد