ImageThumbnail (1)
۲۲:۴۲ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۶

در جلسه فرمانداری گلپایگان مطرح شد؛

۲۵ درصد آب شرب روستاهای گلپایگان به خاطر شبکه های فرسوده هدر می رود/ گلایه از کم بودن وام مسکن روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان بیان کرد: روستاها باید شاداب نگه داشته شوند تا شادابی به شهرها نیز بازگردد.

به گزارش صاحب نیوز؛سعید انصاری صبح امروز در جلسه ای که در فرمانداری گلپایگان برگزار شد، اظهار کرد: روستاها به واسطه کشت میوه و غلات غذای بدن و به واسطه محلی برای گذراندن تفریحات مردم، تامین کننده غذای روح و جسم شهرها هستند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان بیان کرد: روستاها باید شاداب نگه داشته شوند تا شادابی به شهرها نیز بازگردد.

وی با اشاره به این که در زمینه کم آبی و بحران آب راه هایی برای تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب را برنامه ریزی کردیم، عنوان کرد: باید آموزش های لازم برای اینکه چگونه تهیه محصول بیشتر و بهتری با آب کمتر و کشت گلخانه ای به کشاورزان داده شود.

انصاری در ادامه با بیان موضوع حل مشکلات اشتغال شهرستان ها، گفت: هر شهرستان باید طرح های با اشتغال زایی بالاتر را به استان معرفی کند و از زخمی کردن طرح ها بپرهیزد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری استان اصفهان با بیان اینکه زخمی کردن طرح ها سبب می شود اعتبارات کمتری به طرح تعلق گیرد، عنوان کرد: طرح ها باید در شهرستان اولویت بندی شود.

وی همچنین با گرامیداشت هفته شورا، خاطرنشان کرد: پس از گذشت 20 سال از تشکیل شوراها در کشور شوراها به بلوغ لازم رسیده اند و انتظار می رود امروز شوراها جز مسائلی کوچک چون انتخاب شهردار و دهیار، حلقه وصل مردم و مسئولان باشند.

انصاری با اشاره به اینکه دستورالعمل های هیات دولت به مسئولان ذی ربط ابلاغ می شود، افزود: امروز شوراها در بسیاری از موارد می توانند کمک و دستیار مسئولان باشند و در زمینه اجرایی شدن مصوبات در قشرهای پایین جامعه شرایط لازم را فراهم کنند.

* 25 درصد آب شرب روستاهای گلپایگان به خاطر شبکه های فرسوده هدر می رود

توسلی بخشدار مرکزی گلپایگان در ادامه، بیان کرد: 25 درصد آب شرب روستاهای گلپایگان به خاطر شبکه های فرسوده به هدر می رود.

وی با بیان اینکه آبی که تاکید زیادی بر صرفه جویی آن است متاسفانه به خاطر شبکه های فرسوده روستایی هدر می رود، عنوان کرد: سال گذشته روستای نیوان شبکه آب شرب آن تعویض شد و باید فکری به حال شبکه های فرسوده شود.

بخشدار مرکزی گلپایگان با اشاره به اینکه 12 روستای گلپایگان از آب شرب تصفیه خانه استفاده می کنند، گفت: نهایتا تا یک ماه آینده 19 روستای دیگر در شهرستان از آب شرب تصفیه خانه برخوردار خواهند شد.

توسلی با بیان اینکه معادنی که در اطراف روستاها احداث می شود هیچ گونه استعلامی از شورا و فرمانداری و بخشداری گرفته نمی شود، تصریح کرد: مشکلات اجتماعی معادن کنار روستاها گریبان گیر شوراها است ولی هیچ گونه استعلامی از آنان نمی شود.

بخشدار مرکزی گلپایگان با اشاره به اینکه استعلام در مورد صدور مجوزهای معادن در استان انجام می گیرد، عنوان کرد: مشکلات اجتماعی این معادن عموما گریبانگیر روستاها می شود.

* قیمت مصالح ساختمانی در همه جا یکسان است/ وام مسکن روستایی بسیار کم است

توسلی با طرح این سوال که یک روستایی با چه امکانی می تواند تنها با وام نهایت 20 میلیون تومانی خانه بسازد، گفت: قطعا مصالح ساختمانی که در روستاها استفاده می شود کمتر از مصالح استفاده شده در شهر نیست ولی حداقل وام مسکن شهری 60 میلیون و در روستا تنها 20 میلیون تومان است.

* نیاز به تشکیل کلینیک دندان پزشکی در گلپایگان

بخشدار مرکزی گلپایگان در ادامه به لزوم ایجاد کلینیک دندان پزشکی در گلپایگان، اظهار کرد: امکانات دندان پزشکی در گلپایگان و شهرهای آن بسیار محدود است.

وی همچنین به مشکل حمل زباله در روستاها و نیاز به ماشین های حمل زباله مکانیزه و همچنین نیاز به خرید، کمپرسی برای شرکت تعاونی دهیاری اشاره و در خواست کرد: اعتبار لازم برای دو بانده کردن محور گلپایگان به سمت در و شورچه و … نیز انجام شود تا کاهش خطرات را در این محور داشته باشیم.

توسلی با بیان چرخه طولانی بروکراسی اداری، خاطرنشان کرد: کمیته کار باید در شهرستان و محل مورد نظر انجام شود این در صورتی است که در استان و بدون در نظر گرفتن شرایط واقعی موجود در منطقه صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: نقاط جغرافیایی و مرزهای سیاسی شهرستان از سال 72 تاکنون با وجود تغییرات زیاد هنوز تغییر نکرده است.

انتهای پیام/گ.پ