ImageThumbnail (3)
۱۱:۲۴ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۷

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان خبر داد؛

وجود قدیمی ترین موقوفه کشور در اصفهان/ برای ثبت موقوفات اثربخش به واقفان مشاوره داده می شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: قدیمی‌ترین موقوفه کشور که قدمت آن به هزار و ۱۲۰ سال پیش بازمی‌گردد، توسط واقف نیک اندیش احمد بن محمد بن رستم وقف شده که سند آن نیز در اصفهان موجود است.

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت‌الاسلام رضا صادقی در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود قدیمی‌ترین موقوفه کشور در اصفهان، اظهار کرد: قدیمی‌ترین موقوفه اصفهان که قدمت آن به هزار و 120 سال پیش بازمی‌گردد توسط واقف نیک اندیش احمد بن محمد بن رستم وقف شده است.

وی افزود: قسمتی از این موقوفه در جوزدان و انرژی هسته‌ای و بخشی از آن در نطنز و قسمت دیگر آن نیز در اردستان قرار دارد و این موضوع جزء افتخارات اداره اوقاف و امور خیریه است که همچنان پس از گذشت این همه سال نیت واقف نیک اندیش آن اجرا می شود و این امر نشانه بارز آن است که وقف چشمه همیشه جاری و احسان ماندگار برای واقف آن و جامعه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بیان کرد: این قدیمی‌ترین وقف ثبت شده در کشور محسوب می شود و وقف نامه آن نیز در اصفهان موجود است که این وقف نامه بخشی از تاریخ وقف و شهر اصفهان و همچنین جزء آثار با ارزش کشور محسوب می شود.

حجت‌الاسلام صادقی ابراز کرد: در میان موقوفات موارد خاصی مثل وقف هایی نیز با نیت پیشگیری از اعتیاد و یا ترک معتادان وجود دارد.

وی گفت: بیشتر موقوفات در موضوعات قرآنی است اما توسط اداره اوقاف و امور خیریه نیاز جامعه فعلی به وقف‌های جدید شناسایی شده و توسط کارشناسان ادارات اوقاف به واقفان نیک اندیش نیز در این راستا مشاوره و آگاهی لازم داده می شود و همواره خیران و واقفان خیر اندیشی که به ادارات اوقاف شهرستان ها مراجعه می کنند در این زمینه ها توصیه می کنیم تا بتوانیم با ثبت اینگونه از موقوفات اثربخشی بیشتری را در راستای رفع نیازهای جامعه داشته باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر و با وضعیت کنونی که در جامعه با آن مواجه هستیم باید به موضوعاتی مثل بهداشت و درمان، زوج‌های جوان و کمک به دانش آموزان و دانشجویان نخبه توجه بیشتری داشته باشیم و از واقفان نیک اندیش و خیران نیکوکار نیز خواهشمندیم تا در این حوزه ها بیش از گذشته فعال و به ایجاد وقف هایی در این زمینه ها اقدام کنند.

انتهای پیام/ن