IMG13584513
۱۳:۱۵ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۷

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان خبر داد:

آغاز پذیرش مرحله دوم حوزه علمیه اصفهان/ ثبت‌ نام تا دهه آخر تیرماه ادامه دارد

معاون آموزش حوزه علمیه اصفهان گفت: حوزه علمیه برای داخل و خارج از کشور نیازمند افراد واجد شرایط است که پذیرش را در مرحله نخست از بهمن آغاز کرده و در ۷ اردیبهشت امتحان کتبی صورت گرفته است اما در اصفهان به مرحله نخست اکتفا نمی‌کنیم و ثبت‌ نام تا مرحله دوم که در دهه آخر تیرماه است به صورت اینترنتی ادامه می‌یابد.

به گزارش صاحب نیوز؛حجت الاسلام محسن جلالی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به آیه 122 سوره توبه مبنی بر ضرورت تربیت فقها و عالمان دین اظهار کرد: اگر بخواهیم جامعه دینی و اسلامی باشد نیاز به کارشناسان دینی داریم که این دین بر اساس منابع 4گانه در حوزه های علمیه مورد تفقه قرار می گیرد.

وی با اشاره به سخن بزرگان مبنی بر وجوب کفایی تحصیل علوم دینی، تصریح کرد: طبق گفته حضرات آیاتی همچون آیت الله مکارم با توجه به اینکه امروز نیروی کافی در حوزه های علمیه تربیت نشده تحصیل این علوم وجوب عینی یافته است.

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان افزود: حوزه علمیه برای داخل و خارج از کشور نیازمند افراد واجد شرایط است که پذیرش را در مرحله نخست از بهمن آغاز کرده و در 7 اردیبهشت امتحان کتبی صورت گرفته است اما در اصفهان به مرحله نخست اکتفا نمی‌کنیم و ثبت‌ نام تا مرحله دوم که در دهه آخر تیرماه است به صورت اینترنتی ادامه می‌یابد.

وی با بیان این که شروع سال تحصیلی حوزه علمیه 20 مرداد ماه است، گفت: امتحان ورودی حوزه علمیه در قالب 100 سؤال تستی است، سپس نوبت به مصاحبه گزینشی می‌رسد و پس از مصاحبه افراد به صورت آزمایشی وارد کلاس‌ها می‌شوند؛ در این دوره آزمایشی، آزمایش‌های سلامت از افراد گرفته می‌شود و تحقیقات محلی برای صلاحیت اخلاقی و خانوادگی فرد صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام جلالی افزود: در استان اصفهان مجموعا دو نظام آموزشی داریم یک نظام بلند مدت که 4 سطح دارد سطح 1 معادل فوق دیپلم سطح 2 لیسانس سطح 3 فوق لیسانس و سطح 4 معادل دکتری است.

وی خاطرنشان کرد: پایه هشتم از جمله مقاطعی است که پذیرش در آن صورت می‌گیرد، سپس مقطع متوسطه دوم و نهایتا مقطع دانشگاهی است؛ هر ساله حدود 100 نفر متقاضی دانشگاهی داریم که در مدرسه آیت‌الله دکتر بهشتی ثبت نام می‌کنند و در حال حاضر جمعیت فراوانی در حال تحصیل در این مدرسه هستند.

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه استان اصفهان اذعان کرد: برای سیکل و متوسطه مدرسه چهارباغ، مدرسه امیرالمؤمنین، مدرسه صاحب‌الامر و مدرسه جامعه‌المهدی هستند و مدرسه‌ای هم برای دیپلمه‌ها داریم.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان دو نظام آموزشی داریم، یکی نظام آموزشی بلندمدت که 4 سطح دارد و سطح 4 مقطع دکتری است، گفت: در استان اصفهان 37 مدرسه در این نظام فعالیت می‌کنند که 12 مدرسه آن در اصفهان هستند.

حجت الاسلام جلالی در رابطه با دوره کوتاه مدت حوزه عنوان کرد: نظام دیگر کوتاه‌مدت یا «سفیران هدایت» است که 3 مدرسه به خود اختصاص داده است، یکی در رهنان، یکی در خمینی‌شهر و در حبیب‌آباد که در 5 سال تحصیل می‌کنند و 5 سال تعهد تبلیغ دارند سپس مدرک سطح 2 می‌گیرند.

وی ادامه داد: کسانی که تحصیل خود در سطح 2 را به اتمام رساندند می‌توانند به تحصیل در سطح 3 بپردازند که فعلا سطح 3 برای سفیران هدایت در اصفهان وجود ندارد.

معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه استان اصفهان یادآور شد: مدرسه شهید طباطبایی‌نژاد در زینبیه مخصوص حفظ قرآن کریم است که از امسال حفظ یک ساله قرآن کریم را در برنامه دارد و از افراد جدیدالورود که علاقه قرآنی و زمینه حفظ قرآن داشته باشند، پذیرش می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر ثبت‌نام در دو مرحله انجام شود 21 تیرماه آخرین مهلت ثبت‌نام است اما اگر مجبور بشویم مرحله دیگری برای ثبت‌نام بگذاریم، 15 مردادماه آخرین مهلت ثبت‌نام در حوزه علمیه اصفهان است و از 20 مردادماه سال تحصیلی حوزه آغاز خواهد شد.

حجت الاسلام جلالی خاطر نشان کرد: معافیت تحصیلی برای کسانی که پایان خدمت ندارند طبق ضوابط نظام وظیفه تا زمانی که تحصیل کنند، صادر می‌شود؛ البته سرباز طلبه هم داریم و طلبه‌ها می‌توانند در مدارس فعالیت کنند.

انتهای پیام/پ