صاحب نیوز

1505677

نصب المان؛ مطالبه اصلی یا اقدامی روتین؟!

حواشی نصب مجدد تندیس کاوه آهنگر در میدان آزادی اصفهان/ مطالباتی که پشت سر مجسمه کاوه مانده اند

تندیس کاوه آهنگر که به دلیل عملیات عمرانی مترو از میدان آزادی، برچیده شده و سال ها به انبار رفته بود، با پایان عملیات احداث ایستگاه مترو دوباره در این میدان نصب شد، اما نصب مجدد این المان با شوی تبلیغاتی سنگینی از سوی شهرداری اصفهان مواجه شد.

کدخبر: 885468
۱۳۹۷/۰۲/۱۹ @ ۱۰:۱۵

به گزارش صاحب نیوز؛ اصفهان از دیرباز تاکنون به عنوان مهد فرهنگ و تمدن اسلامی در ایران شناخته شده است و این فرهنگ و تمدن غنی همواره در گوشه و کنار آن موج زده است.

تندیس کاوه آهنگر که به دلیل عملیات عمرانی مترو در میدان آزادی، برچیده شده و سال ها به انبار رفته بود، با پایان عملیات احداث ایستگاه مترو دوباره در این میدان نصب شد تا شهروندان اصفهانی و گردشگران، پس از حدود 10 سال این تندیس که نماد آزادی خواهی ایرانیان است را در میدان آزادی مشاهده کنند.

نصب این تندیس، شب گذشته موجی از بازآفرینی خاطرات و نوستالژی اصفهانی ها را به دنبال داشت و به همین دلیل از همان نیمه شب، با استقبال شهروندان روبه رو شد.

در این بین نصب مجدد المان کاوه آهنگر با شوی تبلیغاتی سنگینی از سوی شهرداری اصفهان مواجه شد؛ رسانه های وابسته به شهرداری به گونه ای بر روی این اقدام مانور دادند که گویا یکی از مشکلات اساسی شهر اصفهان مرتفع شده است.

گفتنی است؛ مجسمه کاوه اثر فاخر هنرمند ایرانی ایرج محمدی است، مجسمه کاوه آهنگر در سال 1379 با ارتفاعی حدود شش و نیم متر در دو تکه و از برنز ساخته شده و حدود ۵ تن وزن دارد. این مجسمه به صورتی طراحی شد که کاوه پیش‌بند چرمی خود را که در هنگام آهنگری استفاده می کرد به درفشی تبدیل کرده و در حال حرکت است.

در بین مردم رفتیم و نظر هریک را در خصوص این اثر فاخر جویا شدیم.

مرد میانسالی که خودش را بازنشسته آموزش و پرورش معرفی کرد، گفت: دین و زبان، هماهنگ‌کننده یک ملت است، اسطوره نیز تقویت‌کننده غرور ملی است و با توجه به اینکه در روایات، زادگاه کاوه اصفهان ذکرشده، لازم بود این اسطوره را به‌نوعی در این شهر پاس بداریم.

اما چیزی که نظر اکثریت مردم بود و آن پیگیری کل مسائل شهری بود، برایمان جالب و تامل بر انگیز بود. اینکه چه میزان از زیر ساخت های شهری و مطالبات مردم در حوزه های آموزشی، فرهنگی، تفریحی و درمانی از سوی مسئولان شهری اصفهان تامین شده است؟ آیا ساخت چنین المان هایی در اولویت است یا توجه به رفع آسیب های اجتماعی که مردم روزانه با آن دست و پنجه نرم می کنند؟

مجتبی محبی رییس شورای شهر بهارستان اصفهان در این رابطه گفت: تا کنون کمک هزینه ای از سوی شهرداری اصفهان دریافت نشده و نخواهد شد، زیرا اعتبارات بودجه شهرداری اصفهان و بهارستان هریک به صورت مجزا و مستقل است.

وی در خصوص ساخت چنین المان هایی در شهر گفت: یکی از عوامل زیباسازی شهری این المان ها هستند هستند و از بعد ترویج فرهنگ غرور آفرینی و اسطوره سازی ملی خوب است اما در اولویت نیست، شهرداری ها باید به فکر تامین زیر ساخت های عمرانی و فرهنگی برای رفاه مردم باشند.

* ساخت بیمارستان دولتی در بهارستان مهم ترین مطالبه مردم است

وی با اشاره به اینکه سرانه های درمانی، آموزشی و فرهنگی پاسخگوی جمعیت مردم شهر بهارستان نیست، افزود: با توجه به رشد جمعیتی که متفاوت از سایر شهرهای جدید است و روزانه این جمعیت در حال افزایش است نیاز به تامین امکانات به روز بیشتر احساس می شود و مهم ترین مطالبه مردم و مسئولان شهر بهارستان از مسئولان کشوری و استانی به خصوص فرمانداری و استانداری، ساخت بیمارستان دولتی در این شهر است.

رییس شورای شهر بهارستان گفت: بارها نامه درخواست نوشته ایم و یه طور حضوری با مسئولان استانی جلسه داشته ایم اما آن ها با بهانه تراشی نسبت به این مطالبه مردمی پاسخگو نبودند.

وی ادامه داد: از طریق همین رسانه به همه مسئولان اعلام می کنیم شهر بهارستان ظرفیت ساخت بیمارستان دولتی را دارد و درخواستمان از مسئولان این است که مجوز ساخت بیمارستان را به ما بدهند.

وی گفت: شرکت عمران شهر بهارستان طبق ماده پنج قوانین شهرهای جدید موافقت کرده است که زمین ساخت این بیمارستان را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دهد و ما می توانیم با کمک خیران و سرمایه گذاران تامین اعتبارات لازم را انجام دهیم تا مردم هرچه زودتر بتوانند از بیمارستانی با تعرفه دولتی استفاده کنند.

محبی ابراز کرد: طبق ماده پنج و شش قوانین شهرهای جدید شرکت عمران موظف است به سایر نهادها و سازمان های دولتی زمین رایگان برای استقرار در شهر های جدید را بدهد و ما از مسئولان استانی و وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه درخواست می کنیم با نگاه ویژه به این شهر پیگیر استقرار سازمان ها و ادارات در شهر بهارستان باشند تا مردم این شهر نیز از خدمات متناسب با شهرهای هم عرض بهره مند شوند.

حال این سوال مطرح است که با وجود مشکلاتی که مناطق حاشیه ای شهر اصفهان با آن مواجه هستند، تمرکز کل مجموعه شهری اصفهان بر روی بازگرداندن مجسمه ای که با توجه به عملیات مترو از میدان خارج شده بود، تا چه اندازه دارای اهمیت است و آیا باید کل توان مدیریتی و خبری شهرداری در طول چندین روز به این امر اختصاص یابد؟

انتهای پیام/گ