139507220903524908933444
۰۸:۲۹ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۹

حجت الاسلام قرائتی در اصفهان:

یک طلبه باید حداقل ۲۰ مهارت داشته باشد/ ساده گویی رمز ترجمه تفسیر نور به ۳۰ زبان زنده دنیا

مفسر قرآن کریم گفت: امروزه یکی از نکات لازم و ضروری که مبلغان و روحانیون باید رعایت کنند، ساده گویی و روان گویی است که وجه تمایز و موفقیت تفسیر نور همین مطلب است.

به گزارش صاحب نیوز؛حجت الاسلام محسن قرائتی شامگاه سه شنبه در حسینه دیانی و در گردهمایی مفسرین و اساتید قرآن و نهج البلاغه اصفهان اظهار کرد: در آستانه ماه مبارک رمضان بوده و باید با امادگی کامل وارد این ماه عزیز شویم.

وی با بیان اینکه ماه رمضان بهار قرآن است تصریح کرد: ماه رمضان، بهترین فرصت بیان تفاسیر آیات قران برای مردم و ترویج این امر مهم است، البته باید به چند نکته در بیان تفاسیر خود توجه کنیم.

استاد حوزه ابراز کرد: ماه رمضان وقت قرآن است، ماشینی که موتورش هوا گرفته و خاموش شده، در سرازیری هلش می دهند؛ سرازیری قرآن، ماه رمضان است.

وی افزود: یک مقدار باید قرآن بیشتر بخوانیم؛ به خصوص آنهایی که قرائتشان خوب است، صوت خوب دارند، قرآن جاذبه دارد، هر چه می خواهیم بگوییم، قرآن در آن زمینه جاذبه دارد.

دبیر ستاد اقامه نماز کشور اذعان کرد: متاسفانه امروز، قرآن و تفاسیر قرآن در جامعه ما مهجور مغفول مانده است، بیشترین موارد استفاده قرآن در عروسی، پای طاقچه و هنگام مسافرت و فوت اموات و این چنین مواردی است.

وی افزود: باید مبلغان و جامعه روحانیت به نحوی رفتار کنند که در اصطلاح، تفسیر قرآن در بورس جامعه قرار گیرد و رونق پیدا کند، البته مفسران باید بدانند زبان ساده و روان برای مردم جذابیت دارد، تفسیر نور امروزه بر اساس رعایت همین موارد، توانسته جای خود را در بین مردم باز کند و به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

حجت الاسلام قرائتی با نهی مبلغان و مفسران قرآن از بیان اصطلاحات سنگین و تخصصی برای عامه مردم گفت: ساده گویی، روان گویی و بر اساس نیاز مخاطب سخن گفتن، یک مهارت است که باید آموخت.

وی تاکید کرد: برای ترویج معارف اسلامی باید خانه به خانه و چهره به چهره تبلیغ کرد، گنجینه ارزشمندی چون قرآن در دست ما قرار دارد که باید از ان استفاده کنیم.

دبیر ستاد اقامه نماز کشور خاطرنشان کرد: مهارت آموزی باید در حوزه های علمیه تقویت شود، یک طلبه باید حداقل 20 مهارت داشته باشد، طلاب امروز ما باید مسلط به مهارت قصه گویی، احکام گویی، آموزش قرآن و روانخوانی، تفسیر قرآن، … باشند.

انتهای پیام/پ