رهبر
۱۳:۳۵ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

اذن پدر برای ازدواج دختر آری یا نه؟!

رای به مصوبه ای که شرعیت آن مشکوک است، فاقد اعتبار است/ سکوت اسلام شناسان موجب رواج زمزمه های ضد اسلامی

امام جمعه موقت اصفهان گفت: رای به طرح ها و موضوعاتی که شرعیت آن در هاله ای از شک و شبهه است بدون نظر مراجع اعظام، در مجلس فاقد اعتبار است، اسلام شناس ها و مراجع باید در مقابل هر طرح و حرکت و سخنی که بو و رنگ ضد اسلامی دارد فریاد بزنند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی رهبر در  گفتگو با صاحب نیوز، پیرامون زمزمه هایی که در چند روز اخیر مبنی بر شروطی که قرار است توسط مجلس برای برداشته شدن اذن پدر برای دختران در امر ازدواج تصویب شود، اظهار کرد: ما در حاکمیت اسلامی زندگی می کنیم و شرعیت و اسلامیت تمام احکام برای ما در هر موضوعی ارجحیت دارد.

وی با بیان اینکه هیچ یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجتهد نیستند، تصریح کرد: هیچ یک از این نمایندگان حق افتا و فتوا دادن در امور را ندارند، حتی تصویب اموری که در امر شرعیت آن شک و شبهه وجود دارد.

امام جمعه موقت اصفهان ابراز کرد: نمایندگان مجلس باید در این موارد به مراجع عظام مراجعه کرده و از آنها استفتاء کنند و هر انچه که اسلام شناس ها فرمودند، اجرا شود، صدها طرح و لایحه اگر مطابق با اسلام و احکام اسلامی نباشد، یک ریال هم ارزش و اعتبار ندارد.

وی اذعان کرد: بر نمایندگان مجلس فرض است که حتما در چنین مواردی چون تصویب طرح برداشتن اذن پدر برای دختران در امر ازدواج که شرعیت آن جای شک و شبهه دارد، باید با دفاتر مراجع صلاح و مصلحت نظر خواهی شود و سپس در صحن علنی و کمیسیون ها چنین مواردی مطرح شود، نمایندگان پیش از این اقدام حق رای دادن به این چنین طرح هایی را ندارند.

حجت الاسلام رهبر در پاسخ به چرایی رواج طرح هایی با رنگ و بوی ضد اسلامی در صحنه جامعه، گفت: متاسفانه بعضی ها آرام آرام اساس احکام اسلامی را زیر سوال می برند و این مورد منحصر به مجلس و نمایندگان هم نیست، ما در برخی از رسانه ها و تریبون ها و محافل چنین زمزمه هایی را می شنویم.

وی با بیان اینکه امروز رسانه ها تیترهایی چون اینکه آیا حکومت موظف است جلوی بد حجابی و … را بگیرد را می زنند، تاکید کرد: این زمزمه ها، رنگ ضدیت با احکام اسلام دارد اما باید دانست حکومت اسلامکی در مقابل هرگونه فساد مسئولیت دارد.

امام جمعه موقت اصفهان خاطرنشان کرد: امروز عده ای از سکوت اسلام شناس ها و مسئولان سوء استفاده کرده و زمزمه هایی را سر می دهند، لذا درخواست ما از مراجع این است که موضع خود را در مقابل چنین سخنانی در جامعه قاطع، شفاف و صریح بیان کنند تا شائبه ای در جامعه به وجود نیاید و این انتظار ملت از بزرگان هم هست.

گفتنی است؛ اصلاح  ماده ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴ قانون مدنی در خصوص اذن پدر برای ازدواج به مجلس ارائه شده که در آن آمده دخترانی که کارشناسی ارشد و پنج سال سابقه کار و بیمه دارند می‌توانند بدون اجازه پدر و مجوز دادگاه ازدواج کنند و طبق تبصره‌ای که اضافه شده است دیگر نه حکم دادگاه و نه اذن پدر برای کسانی که شرایط زیر را دارا هستند برای ازدواج نیاز است؛ ۱- سن ۲۸ سال به شرط احراز رشد از سوی مرجع قضایی ۲- دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد ۳- دارای ۵ سال سابقه کار و بیمه بازنشستگی.

انتهای پیام/گ.ف