ImageThumbnail
۰۸:۴۱ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۵

با هدف کاهش آمار سزارین؛

زیباترین بلوک زایمان طبیعی استان اصفهان به بهره برداری رسید/ اتاق زایمان در آب در شهرضا راه اندازی شد

رئیس بیمارستان های شهرضا گفت: زیباترین بلوک زایمان LDR استان اصفهان مجهز به شش تخت در شهرضا به بهره برداری رسید.

به گزارش صاحب نیوز؛ فرهاد مهری بعد از ظهر گذشته در نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی در شهرضا بیان کرد: امروزه با آگاه سازی های خوبی که صورت گرفته، همه می دانند که بهترین روش زایمان، زایمان طبیعی است و سزارین در موارد خاصی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، زایمان های سزارین باید سهم 15 درصدی از کل زایمان ها داشته باشند که متأسفانه این آمار در کشور ما با وجود تمامی آگاه سازی ها و فرهنگ سازی ها به 50 درصد هم رسید.

رئیس بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) و صاحب الزمان(عج) شهرضا گفت: برای ترویج بیشتر زایمان طبیعی راهکارهای بیشتری در دستور کار قرار گرفته و یکی از برنامه های مهم طرح تحول نظام سلامت هم بر همین موضوع تمرکز دارد.

* رایگان شدن زایمان طبیعی، راهی برای کاهش سزارین

مهری در تشریح این موضوع خاطر نشان کرد: رایگان کردن زایمان طبیعی در بیمارستان ها راه بسیار خوبی برای ترویج این نوع زایمان بود؛ به طوری که قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، 44.5 درصد زایمان ها در شهرستان شهرضا به صورت سزارین انجام می شد و امروزه این آمار به 38 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در سال 1395، 27 درصد زایمان های اول سزارین بود و باز هم همین آمار در سال گذشته به 22 درصد رسید و این روند می تواند کاهش پیدا کند.

به اعتقاد این پزشک، فقط زایمان در شرایطی می تواند به روش سزارین انجام شود که دلایل پزشکی داشته باشد در غیر این صورت بهترین راه، زایمان طبیعی است.

* ارجاع زایمان های پرخطر به شهرضا، عامل افزایش آمار سزارین

رئیس بیمارستان های شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: طبق اعلام رسمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان باید آمار سزارین در شهرضا تا پایان سال گذشته به 20 درصد کاهش پیدا می کرد که این اتفاق نیفتاد و علّت آن هم ارجاع زایمان های پر خطر مناطق اطراف به این شهرستان بود.

مهری بیان کرد: خوشبختانه زیباترین بلوک زایمان LDR استان اصفهان مجهز به شش تخت در شهرضا به بهره برداری رسید.

این مقام مسئول در تشریح این بلوک زایمانی گفت: کاهش آمار سزارین مهم ترین هدف ساخت این بلوک زایمانی بود که با استفاده از آخرین روش های دنیا و همچنین با بهترین کیفیت ساخته شد.

* اتاق زایمان در آب در شهرضا راه اندازی شد

وی با اشاره به این که تکنیک زایمان در آب روش جدیدی است که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، خاطر نشان کرد: اتاق زایمان در آب در بیمارستان امیرالمؤمنین شهرضا مستقر شده است.

رئیس بیمارستان های شهرضا اعلام کرد: در بلوک زایمان بیمارستان شهرضا پزشک متخصص بیهوشی به صورت 24 ساعته استقرار یافته و خدمات مشاوره ای قبل و بعد از بارداری و همچنین در دوران شیردهی برای مادران فراهم شده است.

* اجرای طرح مامای همراه

مدیر امور بیماری ها و مراکز تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان هم در این مراسم اظهار کرد: سالم بودن مادران و کودکان، در واقع معیار مناسبی برای سالم بودن جامعه است.

وی ادامه داد: ماماها نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند؛ چرا که این کار باید توسط ماماها انجام شود و مراقبت های بسیار زیادی را می طلبد.

افزود: طرح مامای همراه هم در دستور کار قرار گرفت که در این طرح ماماها با مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد، در طول دوران بارداری و حین بارداری به مادران خدمات ارائه می دهند.

* 21 هزار زایمان طبیعی در استان اصفهان با آغاز طرح تحول سلامت

شیرانی با اشاره به این که سیاست وزارت بهداشت بر روی رایگان کردن زایمان طبیعی برای ترویج بیشتر این نوع زایمان متمرکز شد، تصریح کرد: بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از ابتدای طرح تحول نظام سلامت تا کنون 21 هزار زایمان طبیعی رایگان انجام داده اند که فراهم شدن این امکان آن هم در بیمارستان های دولتی، نشانه ارتقای سطح کیفیت در زمینه های بهداشتی و درمانی است.

رئیس گروه زایمان بیمارستان امیرالمؤمنین شهرضا در ادامه مراسم افتتاح بلوک زایمانی گفت: این بلوک زایمانی از شب گذشته کار خود را شروع کرده است.

* ثبت دو هزار و 51 زایمان در بیمارستان امیرالمؤمنین

زهرا اسلامی افزود: با وجود این که سال گذشته دو هزار و 51 مورد زایمان در این بیمارستان انجام شد، هیچ مرگ مادری ثبت نشده است.

وی همچنین ادامه داد: امکانات و زیرساخت های لازم برای زایمان بدون درد در شهرضا فراهم و این بیمارستان به امکانات بسیار پیشرفته ای هم مجهز شده ولی هنوز برخی مردم متأسفانه برای زایمان، بیمارستان مرکز استان را انتخاب می کنند.

انتهای پیام/گ.پ