صاحب نیوز

1966923_342

در گفتگو با تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح شد؛

نباید اجازه داد در قالب حفظ برجام، مسئله ای به مردم ایران تحمیل شود/ آمریکا دیگر یکه‌تاز قدرت سیاسی جهان نیست

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: نقض برجام بیش از آنکه بدعهدی آمریکایی‌ها را ثابت کند، اتمام حجتی برای غربگرایان بود تا به آنان ثابت کند که در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی محلی برای توجیه وابستگی به غربی ها نیست.

کدخبر: 887587
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ @ ۱۲:۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ «برجام» را اگر مهمترین نقل محافل سیاسی داخلی و خاورمینه در طول سه سال گذشته ندانیم، باید اذعان کنیم که همواره جزء مهمترین اخبار بوده و تحلیل های زیادی را به خود اختصاص داده است؛ حالا این جریان رسانه ای، با خروج آمریکا از برجام و نقض یک جانبه آن تشدید شده است.

برای نقد و بررسی ابعاد مختلف این رویداد، با دکتر محمدرضا تیموریان، کارشناس مسائل خاورمیانه و تحلیلگر سیاسی به گفتگو پرداختیم.

به عقیده شما انعقاد برجام بیشتر به نفع ایران بود یا طرف های امضا کننده؟

برجام، با بیان دیپلماتیک و عرف حقوق بین الملل به جهانیان ثابت کرد که دست یابی به فن آوری هسته ای به عنوان یک حق مسلم برای ایرانیان به عنوان بخشی از جامعه جهانی پذیرفته شده است. از سوی دیگر جهانیان دانستند که ایرانیان به دنبال بمب هسته ای یا سلاح های کشتار جمعی از ان نوع که آمریکا و اسراییل و متحدان آنان در اختیار دارند، نیست. البته این مسائل بارها در مناسبات بین المللی مطرح و ثابت شده بود اما لازم بود که یک بار برای همیشه به عنوان سندی در تاریخ روابط بین الملل ثبت شود.

از سوی دیگر باید بگوییم جریان اجرای سند برجام بیشتر به نفع طرف های امضا کننده بود زیرا ایران به همه تعهدات خود عمل کرد و این مسئله بارها از سوی سازمان ملل متحد و NPT مطرح شد، ولی هیچ گاه در مورد عملکرد طرف های غربی راستی آزمایی نشد و مسئولان سازمان های جهانی نگفتند که آمریکا و فرانسه و سایر امضا کنندگان برجام در چه مرحله ای از انجام تعهدات خود قرار دارند.

چرا از بین همه طرف های امضا کننده، تنها آمریکا اقدام به نقض این پیمان کرد؟

در مرحله نخست باید بگوییم که کشورهایی که هنوز سنگ برجام را به سینه می زنند، مدافع حقوق ملت ایران نیستند، آنان می‌دانند که تاکنون با حربه توافقات بین المللی مسئله های زیادی را به کشورهای مختلف تحمیل کرده اند و اگر خللی به این ساختار نظام بین االمللی که بر اساس منافع خود تدوین کرده اند، وارد شود دیگر نمی‌توانند تمایلات خود را دنبال کنند.

از سوی دیگر آمریکا قصد داشت در این برهه از زمان برتری خود را به همه کشورهای جهان از جمله اروپاییان ثابت کند، اما سردمداران این کشور غافل از آن بودند دوره جهان تک قطبی سال هاست به پایان رسیده است.

ترامپ اقدامی سیاسی کرد که از همان ابتدا شکست خورد و بدتر از همه اینکه به جهانیان ثابت شد که می توانند در برابر قدرت استعماری آمریکا ایستادگی کنند و اگر چنین نکنند، باید به بردگی سیاسی این کشور تن دهند.

آینده برجام را چگونه پیش بینی می کنید؟

نباید اجازه دهیم که مسائلی از این نوع در رسانه های داخلی زیاد مطرح شود زیرا آمریکاییان قصد دارند با طرح مکرر مسئله برجام، خود را در کانون توجهات محافل خبری جهان قرار دهند.

آینده برجام هرچه باشد ما در داخل کشور باید به دو مسئله مهم توجه کنیم، نخست آنکه باید به توانمندی داخلی تکیه کنیم، اگر از ظرفیت های داخلی به خوبی استفاده کنیم آن وقت می توانیم از موقعیت های بین المللی هم به خوبی استفاده کنیم؛ دوم آنکه نباید اجازه دهیم در قالب جریان حفظ برجام، مسئله ای به مردم ایران تحمیل شود.

آیا اقدامات آمریکا فرایند چندقطبی جهانی را تشدید می‌کند؟

همانگونه که قبلا هم گفتیم، فرایند چندقطبی شدن جهان سال هاست شروع شده است. شکل گیری اتحادیه اروپا با معیار اقتصادی یورو مهمترین واکنش اروپاییان به غلبه سیاسی و اقتصادی آمریکا بوده است.

در شرایط فعلی به وضوح مشاهده می کنیم که وقتی رییس جمهور آمریکا اقدام به وضع تعرفه بر فولاد وارداتی چینی کرد با پاسخ متقابل کشور چین مواجه شد؛ همه این ها نشان می دهد آمریکا دیگر یکه‌تاز قدرت سیاسی جهان نیست.

مسئله کره شمالی و نزدیکی این کشور به آمریکا چه تأثیری بر مناسبات منطقه دارد؟

در مرحله نخست باید بدانیم که ترامپ در همه اقدامات سیاسی بین المللی خود نظیر موضع گیری در قبال برجام یا انتقال سفارت به اورشلیم یا مناسبات تجاری، شکست خورده است پس همه تلاش خود را به کار می گیرد تا مسئله کرده شمالی را به نفع خود تمام کند، اما باید بگوییم که این مسئله هم دورنمای روشنی ندارد زیرا اولا هر لحظه امکان دارد مقامات کره‌ای در مقابل برتری جویی های آمریکا موضع گیری کنند و ثانیا قطعا مسئولان این کشور نیز قصد دارند تا امتیازات قبل توجهی از آمریکا بگیرند. بنابراین با فرض انعقاد تفاهمنامه‌ای بین آمریکا و کره شمالی، مفاد آن هرگز یک جانبه و به سود آمریکا نتظیم نمی شود.

رهبر مظعم انقلاب فرمودند «من به کشورهای اروپایی هم اعتماد ندارم» این موضع گیری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سخنان شجاعانه رهبر معظم انقلاب در تاریخ ثبت خواهد شد، اروپاییان و آمریکایی ها در طول تاریخ جز تسلیم از کشورهای دیگر نشنیده‌اند، اما اکنون رهبر کشوری که روزگاری تحت سلطه آنان بود به صراحت به بدعهدی آنان اشاره می کند.

انقلاب اسلامی ایران، تابوی قدرت غرب را شکست، پیش از آن کسی جرأت نمی‌کرد به یک رییس جمهور اروپایی یا آمریکایی کوچکترین جسارتی بکند اما امام خمینی (ره) به صراحت فرمودند: «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند» و امروز هم رهبر انقلاب می‌فرمایند «من اصلا به آنان اعتماد ندارم».

کشور ما از نظر بین المللی و منطقه ای در شرایط خوبی قرار دارد، اگر جناح بازی ها و سوء مدیریت ها کنار گذاشته شود و همانگونه که امام (ره) فرمودند، واقعا حامی ولایت فقیه باشیم، هیچ قدرتی نمی تواند در مقابل ما ایستادگی کند.

نقض برجام بیش از آنکه بدعهدی آمریکایی‌ها را ثابت کند، اتمام حجتی برای غربگرایان بود تا به آنان ثابت کند که در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی محلی برای توجیه وابستگی به غربی ها نیست.

انتهای پیام/م.ت