صاحب نیوز

03

در نشست سیاسی به میزبانی صاحب نیوز مطرح شد؛

تیم مذاکره کننده در ابعاد علمی و امنیتی ضعیف بود/ ضعف در مذاکره باعث شد دشمن به تعهدات خود عمل نکند

نحوه کار و برخورد در مذاکره به طوری بود که دشمن برآورد کرد ما از روی ضعف وارد مذاکره شدیم و برای همین بر تعهدات خود عمل نکردند.

کدخبر: 887677
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ @ ۰۹:۲۹


به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام محسن طالب پور در نشست سیاسی که به میزبانی شبکه اطلاع رسانی صاحب نیوز برگزار شده بود، اظهار کرد: نباید به منتقدان برجام فحاشی شود و باید با این افراد نشست های منطقی صورت می دادند ولی متأسفانه منتقدان برجام را معاندان نظام دانستند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: افرادی که بر سر میز مذاکره از سوی غرب می رفتند، سه سطح تیم مذاکره داشتند؛ ولی تیم مذاکره کننده ما تمامی کارها را خودش انجام می دادند و این نقطه ضعف بسیار بزرگی بود.

طالب پور معتقد بود: مذاکره کنندگان متأسفانه توصیه های رهبری را در دستور کار خود قرار ندادند.

* دشمن برآورد کرد ما از روی ضعف وارد مذاکره شدیم

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور هم در این نشست گفت: ما در شش ماهه اول شاهد پیش برجام یا همان برجام اولیه بودیم که دارای نکات پنهان و پوشیده بود.

بیژن شمس ادامه داد: فکت شیت داخلی ما صادر نشد و آن چیزی که به دست مردم رسید از طرف امریکایی صادر شد و اصلا شفاف نبود که این نقد جدی به تیم مذاکره کننده وارد است.

وی ضمن اشاره به نحوه برخورد در مذاکرات هم تصریح کرد: نحوه کار و برخورد در مذاکره به طوری بود که دشمن برآورد کرد ما از روی ضعف وارد مذاکره شدیم و برای همین بر تعهدات خود عمل نکردند.

این استاد دانشگاه گفت: همان گونه که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند به این سه کشور اروپایی هم اعتمادی نیست.

* دست پنهان اسرائیل در خروج از برجام

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: در یک سایت بین المللی آمده است که سه سرمایه گذار یهودی فشار مستقیم به ترامپ برای خروج از برجام آوردند.

 بشیر اسماعیلی در ادامه تشریح نقش اسرائیل در خروج امریکا از برجام خاطر نشان کرد: یک اندیشمند واقع گرای امریکایی هم می گوید لابی های قوی در اسرائیل وجود دارد که آن ها امریکا را برای خروج از امریکا سوق دادند و همچنین کمیته امور عمومی اسرائیل هم نه به طور محرمانه، بلکه به طور علنی ترامپ را برای خروج از برجام هدایت کرد.

وی تأکید کرد: مشکلات ما با ایالات متحده فراتر از آن است که بخواهد با چنین قراردادها و مذاکراتی حل و فصل بشود.

وی با بیان این که ایران امروز قدرتمند است، ابراز کرد: ایرانی ها در تغییر هندسه قدرت جهانی نقش های متفاوتی مانند نقش ایدئولوژیک دارند.

اسماعیلی در رابطه با واکنش رسانه های غربی نسبت یه این اقدام ترامپ گفت: با وجود این که رسانه های غربی همیشه علیه ایران اقدام می کردند اما این موضوع از نظر روابط بین الملل برای همه آن ها تعجب آور بود.

* خفقان رسانه ای و پمپاژ تفکر اشتباه در جامعه

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در ادامه با اشاره به روابط ایران و غرب گفت: این رابطه در صد سال گذشته همیشه رابطه گرگ و میش بوده و هر وقت ما با این افراد قرارداد بستیم زیر قول خودشان زدند و فقط به دنبال منافع خودشان بودند.

حسین مطیع خاطر نشان کرد: پیمان شکنی رسم امریکا و اروپا است و اینجا هم از قبل معلوم بود که چنین اتفاقی می افتد، فقط اتفاق ناخوشایندی که در داخل رخ داد، این بود که دهان منتقدان را بستند و صدا و سیما هم بسیار بیشتر از منتقدان، حرف موافقان برجام را پخش می کرد.

وی ادامه داد: خفقان رسانه ای ایجاد شد و از برجام به عنوان حل المسائلی یاد کردند که باید تمامی مشکلات را حل کند.

مطیع تأکید کرد: توقع سازی بالایی در این زمینه اتفاق افتاد، به نحوی که در شب تصویب برجام جوان ها در دست خود یک دلاری و هزار تومانی را در دست می گرفتند و پای کوبی می کردند و مرتب این فضا و تفکر غلط پمپاژ شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تیم مذاکره کننده هم در زمینه های علمی و هم امنیتی ضعیف عمل کرد؛ به طوری که در این تیم جاسوس هم پیدا شد که شاید برخی حقایق در آینده برملا شود.

وی اظهار کرد: آقای ظریف به قدری شتاب زده عمل می کرد که وقتی از وی سؤال می شد این کلمه را چه چیزی معنا می کنید می گفت که  من اصلا متوجه این کلمه نشدم.

شرح تفصیلی این گفتگوهای سیاسی را در روزهای آینده از صاحب نیوز دنبال کنید.

انتهای پیام/گ.پ