photo_2018-05-14_11-08-37
۱۳:۳۸ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۶

در همایش میراث اعظم نطنز مطرح شد؛

وجود ۱۸۰۰ اثر تاریخی و مذهبی در شهرستان نطنز/ شناساندن این آثار توسط استاد اعظم واقفی در قالب هفت جلد کتاب

ظرفیت شهرستان نطنز با وجود یک هزار و ۸۰۰ آثار تاریخی و مذهبی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، این شهرستان را به یک نمونه جامع و کوچک از فرهنگ و تاریخ استان اصفهان تبدیل کرده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ همایش تجلیل از سید حسین اعظم واقفی از چهره های ماندگار در حوزه فرهنگ شهرستان نطنز به عنوان همایش میراث اعظم صبح امروز با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در فرهنگسرای کوثر نطنز برگزار شد.

* جامعه دچار بحران هویت شده است/ نویسندگان در بازگرداندن هویت نقش مهمی دارند

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در این همایش اظهار کرد: به خاطر هجمه های سنگین دشمنان به هویت فرهنگی و تاریخی کشور، جامعه ما دچار پدیده ای به نام بحران هویتی شده است.

سید محمد بهشتی افزود: برای دفع این حملات و خارج شدن از بحران هویتی، به نویسندگان و صاحبان آثاری که بتوانند با قلم خود هویت پیشینیان را برای مردم بازگو کنند یک نیاز مبرم وجود دارد.

وی با بیان این که نویسندگان از جمله کسانی هستند که در راه بازگرداندن هویت نقش مهمی دارند، گفت: انتقال مفاهیم فرهنگی و تاریخی کهن ایران اسلامی ضمن تزریق امید در جامعه، یکی از راه های برون رفت بعضی افراد از روحیه بد و افسردگی است که به خاطر بعضی از مسائل دچار آن شده اند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، فرهنگ را دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط زیست تعریف و بیان کرد: استاد سید حسین اعظم واقفی یکی از چهره های ماندگار در حوزه فرهنگی است که توانسته است نطنز و اصلیت تاریخی این شهرستان را در آثار خود به مردمان این منطقه و حتی به دیگر مردمان در نقاط مختلف کشور بشناساند.

وی از تلاش 70 ساله اعظم واقفی در جمع آوری تاریخ نطنز قدردانی و خاطر نشان کرد: انتقال این هویت تاریخی به نسل های اینده به طور حتم آن ها را بحران هویتی خارج می کند.

* آثار اعظم واقفی مرجع تحقیقات وسیع در حوزه های تاریخی و فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار کرد: ظرفیت شهرستان نطنز با وجود یک هزار و 800 آثار تاریخی و مذهبی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، این شهرستان را به یک نمونه جامع و کوچک از فرهنگ و تاریخ استان اصفهان تبدیل کرده است.

فریدون الهیاری شناساندن و تبلیغات وسیع با وجود این ظرفیت بزرگ در سطح کشور را نیازمند یک اراده بزرگ دانست و افزود: سید حسین اعظم واقفی از جمله چهره های ماندگار در حوزه فرهنگی شهرستان و حتی کشور است که توانسته این نیاز مردم را در قالب هفت جلد کتاب در حوزه میراث فرهنگی پاسخ دهد.

وی خاطر نشان کرد: آثار استاد سید حسین اعظم واقفی امروزه به عنوان مرجع خیلی از تحقیقات وسیع در حوزه آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان نطنز قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/گ.پ