صفحه اصلی » مذهبی » صدقه؛ عملی که خداوند در آن شریک است/ اصلاح بین دو نفری که قهر هستند مصداق صدقه جاریه است

آیت الله ناصری تبیین کرد؛

صدقه؛ عملی که خداوند در آن شریک است/ اصلاح بین دو نفری که قهر هستند مصداق صدقه جاریه است

استاد برجسته اخلاق گفت: در صدقه دادن از منت گذاشتن باید به شدت پرهیز کرد، درروایت هست که صدقه را اول خداوند می گیرد وسپس به فقیر می رسد، بنابراین باید صدقه را برای خدا داد چرا که خداوند در مالی که صدقه می دهید شریک است.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۳ - شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛آیت الله محمد علی ناصری ظهر امروز در سلسله جلسات اخلاقی خود در ماه مبارک رمضان در مسجد کمرزرین اصفهان، اظهار کرد: حضرت امام صادق علیه السلام به مجلس عده ای وارد شدند، یک نفر به خدمت‌گزار گفت: «یک مقدار آب برای من بیاور» خدمت‌کار رفت و یک لیوان شراب برای او آورد.

وی ادامه داد: زمانی که  حضرت این منظره را دیدند، فورا بلند شدند، برخی پرسیدند: «یابن رسول الله! کجا می‌روید؟» حضرت فرموند: «پیامبر خدا فرمودند: هر كس در مجلسی بنشیند كه در آن شراب باشد، ملعون است» من در مجلسی که در آن گناه واقع شود، نمی‌نشینم. من هم شریک در آن گناه هستم.

استاد اخلاق تصریح کرد: این برخورد حضرت، دستورالعملی برای ما است، خدا شاهد است این‌گونه مجالس و معصیت‌هایی که در این مجالس می‌شود، برای روح‌ ما حجاب‌های ظلمانی می‌شود و ما لحظه به لحظه از خدا دور می‌شویم.

وی تاکید کرد: ‍این را به ناصری می‌گویم؛ این همه خواهش‌ها و دعاها و تقاضاهایی که از خدا داری، درست، اما کدام تقاضاهای خدا را گفتی چشم؟ تو که این همه دعا و توسل داری و از خدا تقاضا داری و می‌گویی: «خدایا! بده، بده». تو کجا اطاعت حق را کردی که خداوند به تو بگوید: «اطاعت کردی، من هم اطاعتت می‌کنم؟»

آیت الله ناصری در ادامه  با اشاره به رساله حقوق امام سجاد(ع) ابراز کرد: در این کتاب حق خدا، حق پیامبر، حق اهل بیت و حق والدین و… به تشریح بیان شده است، یکی از حق هایی که در این رساله امده حق صدقه است.

وی با بیان اینکه آیه 92 سوره مبارکه ال عمران (لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّىٰ تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ..) نیز به صدقه اشاره دارد، گفت: در آیه شریفه لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ به این مطلب اشاره دارد که  شما به حقیقت الْبِرَّ نمی رسید مگر آنکه آنچه را دوست دارید انفاق کنید.

استاد اخلاق عنوان کرد: ما الْبِرَّ را کمک و احسان و نیکی معنا می کنیم، ولی این معنا صحیح نیست، در حالی که عده ای الْبِرَّ را پاداش عمل نیک می دانند که ممکن است بهشت باشد، بنابراین عمل خیری که انجام دادی صدقه جاریه می تواند باشد.

وی ابراز کرد: در روایت آمده است، پیامبر اکرم(ص) در اجتماع فرمودند صدقه بدهید، یکی پرسید من یک دینار دارم چه کنم، رسول الله فرمودند اول به خودت می رسد و وضعیت خود را سامانی بده، سپس به وضعیت خانواده ات برس و نفقه و صدقه به آنها بده وسپس فرمودند به بچه هایت بده و آنگاه اگر دیناری داشتی به دیگران بده.

آیت الله ناصری خاطرنشان کرد: در صدقه دادن از منت گذاشتن باید به شدت پرهیز کرد، در روایت هست که صدقه را اول خداوند می گیرد وسپس به فقیر می رسد، بنابراین باید صدقه را برای خدا داد، چرا که خداوند در مالی که صدقه می دهید شریک است.

وی در پایان اذعان کرد: حدود 100 بار در باب صدقه در قرآن اشاره شده است، به نحوی که بر اساس روایات معصومین(ع) اصلاح بین دو نفری که به عنوان مثال قهر هستند مصداق صدقه شمرده شده است.

انتهای پیام/پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد