صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » حال و هوای سینماهای اصفهان در ماه مهمانی خدا/ بلیط نیم بها هم نتوانست تنور هنر هفتم را داغ کند

سکوت هنر هفتم در نصف جهان؛

حال و هوای سینماهای اصفهان در ماه مهمانی خدا/ بلیط نیم بها هم نتوانست تنور هنر هفتم را داغ کند

حالا که سینما در ماه مبارک رمضان هم علاقمند زیاد دارد چه خوب است که فیلم های جذاب تری اکران شود به نظر می رسد برخی از فیلم ها در اصفهان در سینماهای مختلف تا پنج ماه بر روی پرده است و این موضوع برای مخاطبی که خوراکش سینماست جذابیت چندانی ندارد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ از لابلای این همه هنر دوست داشتنی، سینما رفتن جای خود را چنان که باید در بین اصفهانی ها باز نکرده است حتی با نیم بها کردن بلیط ها در ماه مبارک رمضان.

این موضوع که بلیط تمام سانس‌های سینماهای سراسر استان اصفهان در ماه رمضان نیم‌بها است چند سالی است که به جریان افتاده و موضوع جدید و تازه ای نیست، اینکه انسان روزه باشد و به سینما برود خوب است یا بد هم مورد بحث ما نیست اما ماه مبارک رمضان ماه دعا، نیایش و قرآن خواندن است حالا اگر در کنار اعمالی که انجام می دهیم چند ساعتی را هم در سینما بگذرانیم خوب است.

ما مسلمان ها باید همه کارهایمان طبق قاعده و اصول باشد نه اینکه افراط و تفریط کنیم تا آن طرف آبی ها بخواهند ما را سوژه کنند و از کاه کوه بسازند، سینما رفتن هم وقت و زمان خودش را می طلبد و به قول شاعر «هر چیز به جای خویش نیکوست» یا «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد».

پرده اول

در یک بعدازظهر دم کرده اردیبهشتی که در چهارباغ چله چله چمن نشسته است جوانان در کنار درب سینمای چهارباغ «پردیس خانواده» ایستاده اند. اصلا پیاده رو قرق شده است و خدا به خیر کند یک بخش اجرای مترو هم که پایش را به چهارباغ گذاشته دیگر جای نفس کشیدن نیست چه برسد به راه رفتن. دختران و پسران جوان ایستاده اند مقابل گیشه تا فیلم مورد نظرشان را انتخاب کنند. صدای دو جوان بلند قامت می پیچد وسط جمعیت. «بچه ها چی بریم؟» قاه قاه خنده پر می کشد به هوا و چهارباغ در خنده ها محو می شود.

«فیلم‌های «چهارراه استانبول» (مصطفی کیایی)، «تگزاس» (مسعود اطیابی)، «عصبانی نیستم» (رضا درمیشیان)، «لونه زنبور» (برزو نیک‌نژاد)، «خوک» (مانی حقیقی)، «فیلشاه» (هادی محمدیان)، «خجالت نکش» (رضا مقصودی)، «جشن دل‌تنگی» (پوریا آذربایجانی)، «بدون تاریخ، بدون امضا» (وحید جلیلوند) و فیلم‌های گروه سینمایی هنر و تجربه در پردیس سینمایی چهارباغ اکران می‌شوند.» این ها را تند تند زن جوان پشت گیشه می گوید. بالاخره«لونه زنبور» (برزو نیک‌نژاد) انتخاب اکثریت می شود. درب سینما باز می شود و دیگر جای سوزن انداختن نیست.

پرده دوم

کوچه تی بی تی. همان کوچه ابتدای طالقانی که دور تا دور آن مغازه های جوروارجور است. از فروش و کرایه لباس عروس گرفته تا کفش فروشی ها و خرازی ها که سابقه ای دیرینه و کهن دارند. سن اغلب فروشندگان هم به دهه های 20 و 30 هجری شمسی می خورد. یک کوچه به نام «سپاهان» است. همانی که سینما سپاهان در آن جای دارد. در یک نیمروز اردیبهشتی در ماه مبارک رمضان، برخی از جوانان آمده اند تا به سینما بروند اما تعداد آنها کمتر از سینما گردان چهارباغ است. کافی شاپ ها هم نزدیک افطار باز می کنند که بیش از 5 کافی شاپ در این حوالی وجود دارد که گاهی جوانان قبل و بعد از سینما کافه گردی را فراموش نمی کنند. فیلم‌های «تگزاس» (مسعود اطیابی)، «خجالت نکش» (رضا مقصودی)، «مصادره» (مهران احمدی)، «چهارراه استانبول» (مصطفی کیایی) و «عصبانی نیستم» (رضا درمیشیان) در سینما سپاهان در حال نمایش است. «تگزاس» را ترجیح می دهند گروهی از دانش آموزان که از مدرسه آمده اند تا به سینما بروند. زن جوان پشت گیشه هم می گوید این یکی از فیلم های پروفروش ما بوده است.

پرده سوم

اواسط چهارباغ بوی ذرت مکزیکی، آش رشته و انواع ساندویچ ها پیچیده است. برخی از جوانان ایستاده اند در کنار سینما فلسطین. سینمایی که از چیدمان تازه تری برخوردار است و برخی به خاطر فضای جذابی که دارد آن را برای دیدن فیلم انتخاب می کنند. «لاتاری» (محمدحسین مهدویان) و «عصبانی نیستم» (رضا درمیشیان) در این سینما اکران می شود و فروشنده جوان بلیط می گوید: لاتاری پرفروش تر بوده است.

پرده چهارم

«قدس» سینمایی وسط میدان انقلاب. گذری برای استراحت جوانان. گاهی بی میل و گاهی با میل به سینما می روند. «جایی برای رفتن نداشتیم اومدیم سینما.» این را یکی از جوانان کنار درب سینما می گوید. «عصبانی نیستم» (رضا درمیشیان)، «تگزاس» (مسعود اطیابی)، «لاتاری» (محمدحسین مهدویان) و «مصادره» (مهران احمدی) این ها نام فیلم هایی است که در «قدس» اکران می شود و آنچه فروشنده بلیط می گوید نام «لاتاری» و «تگزاس» است که علاقمندان بیشتری را به خود جذب کرده است.

حالا که سینما در ماه مبارک رمضان هم علاقمند زیاد دارد چه خوب است که فیلم های جذاب تری اکران شود به نظر می رسد برخی از فیلم ها در اصفهان در سینماهای مختلف تا پنج ماه بر روی پرده است و این موضوع برای مخاطبی که خوراکش سینماست جذابیت چندانی ندارد.

سم سینما همین تکراری بودن فیلم هاست. یک فیلم در چند سینما می چرخد و اکران می شود تا از روی پرده کنار رود و این موضوع برای مخاطب دلزدگی می آورد.

انتهای پیام/گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!