صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » درس ها و فرصت های ماه رمضان/ رمضان، یک ماه تمرین برای یکسال بندگی است

عضو جامعه روحانیت اصفهان تشریح کرد؛

درس ها و فرصت های ماه رمضان/ رمضان، یک ماه تمرین برای یکسال بندگی است

کارشناس مذهبی صدا و سیمای مرکز اصفهان گفت: ماه رمضان، ماه فرصت ها و درس ها است، تقویت اراده، تمرین نظم و برنامه ریزی، تمرین برای خودسازی، قناعت و رفع کدورت ها و از همه مهمتر تحکیم پیوند با ولایت از جمله فرصت های این  ماه است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۵ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۳۱

حجت الاسلام سید محمد صادق ابطحی در گفتگو با صاحب نیوز، پیرامون فرصتهای ماه رمضان اظهار کرد: ماه رمضان بدون شک فرصت ها و برکاتی دارد  که شایسته است آنها را بشناسیم و از آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از آثار روزه، تقویت اراده است، گفت: در ماه رمضان و رعایت شرعیات، ما می توانیم اراده خود را تقویت کنیم و از این فرصت در طول سال برای بندگی خود استفاده کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اسلام دینی است که بیشترین  تاکید را برای انسان ها در امور نظم دارد، تمامی احکام اسلام همه در راستای برنامه ریزی دقیق بوده، در دنیای کنونی و امکانات کنونی می توان گفت برنامه ریزی و نظم جز ضروری ترین موارد است و بنابراین یکی دیگر از فرصت های ماه رمضان، برنامه ریزی و نظم است که وقت نمازها، سحر و افطار همگی بر اساس نظم هست.

وی ابراز کرد: امیرالمومنین(ع) در آخرین وصیت خود به امام مجتبی(ع) وصیت به نظم می کند، متاسفانه شاهد بی نظمی های زیادی در عرصه اجتماع خود هستیم  که شایسته جامعه اسلامی نیست و می توان از این ماه عبرت گرفت.

حجت الاسلام ابطحی عنوان کرد: فرصت دیگر در ماه رمضان، فرصت رفع کدورت ها است، در ماه رمضان می توان کدورت های میان افراد رفع شود چرا که براساس روایت ها دلی که کینه داشته باشد دعایش مستجاب نمی شود و به تعبیری باید عفو کرد تا خداوند انسان را عفو کند.

وی بیان کرد: در روایت آمده است اگر میان دو مومن قهر ایجاد شود و این قهر بیش از سه روز به طول انجامد، دیگر اعمال طرفین قهر مورد قبول خداوند نیست پس ماه رمضان می تواند فرصت اصلاح میان افراد باشد.

کارشناس مذهبی صدا و سیمای اصفهان عنوان کرد: فرصت و درس دیگر از ماه رمضان، قناعت و عدم اسراف است چون بسیاری از ریخت و پاش هایی که در طول سال داریم، در ماه رمضان جمع می شود و در روایت آمده است که رسول الله می فرماید بهترین آدم های امت من کسانی هستند که قناعت دارند؛ در شرایط امروز جامعه ما، قناعت و عدم اسراف در زمینه انرژی ها و آب بسیار حائز اهمیت است.

وی اذعان کرد: فرصت پیوند با ولایت از دیگر فرصت های ماه رمضان است، تمام اعمال ما در گرو محبت و مودت اهل بیت و ولایت است، از اینکه یکی از اعمال در شب های قدر قسم دادن به نام های اهل بیت است، درس پیوند با ولایت را باید آموخت.

عضو جامعه روحانیت و ائمه جماعات اصفهان تصریح کرد: خداوند در امور اجتماعی به ما دستور می دهد که باید از امامت و ولایت پیروی کنیم لذا چنانچه مسئولان دولت ما پیرو حرف رهبری بودند شاهد چنین ذلتی در برجام نبودیم و عدم تبعیت از ولایت باعث شکست در مقابل دشمن می شود.

وی ابراز کرد: کسانی که عنوان کردند امریکا کدخدای دنیا است و اروپا بدون امریکا نمی تواند کاری انجام دهد، امروز ندای ادامه ارتباط با اروپا را سر می دهند اما قطعا اروپا امریکا را رها نمی کند و به ایران بچسبد.

حجت الاسلام ابطحی افزود: ماه رمضان، فرصت خودسازی و اصلاح خویش است و یکی از فرصت های مهم در این ماه مبارک، فرصت دوری از رذایل است، انسان باید اخلاق و رفتارهای بد را کنار بگذارد و رفتارهای خوب و سیره اهل بیت را نصب العین خود قرار دهد و تلاش کند رو به تلاش و ترقی برود.

انتهای پیام/گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد