صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » غبار مهجوریت بر قرآن نشسته است/ هنوز نمی توانیم اصول علمی خود را از قرآن دریافت کنیم

مولف کتاب تفسیری « نسیم حمد»:

غبار مهجوریت بر قرآن نشسته است/ هنوز نمی توانیم اصول علمی خود را از قرآن دریافت کنیم

بانکی پورفرد گفت: غبار مهجوریت بر قرآن نشسته است، مهجوریت قرآن از باب این است که ما نمی توانیم اصول علمی خود را هنوز از قرآن دریافت کنیم.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۷ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ امیرحسین بانکی پورفرد شامگاه سه شنبه در مراسم رونمایی از کتاب خود تحت عنوان «نسیم حمد» در حسینیه غدیریه اصفهان اظهار کرد: قرآن کریم خود را تبیان معرفی می کند، یعنی خود را روشنگر می نامد.

وی با بیان اینکه  قرآن کریم صرف روشنگر مسائل احکامی و عقیدتی نیست، گفت: به تعبیر آیات، «قرآن تبیانا لکُل شی» است، مفسران به 17 یا 18 روش تبیان لکل شی را تفسیر کرده اند که فهوای همه آنها این است  که می توان از آن هر چیزی را دریافت کرد.

استاد دانشگاه عنوان کرد: اگر بشریت وقت خود را صرف قرآن کریم می کرد سرعت پیشرفت علمیش چندین برابر امروز بود اما غبار مهجوریت بر قرآن نشسته است.

وی افزود: مهجوریت قرآن از این باب است که ما نمی توانیم اصول علمی خود را هنوز از قرآن دریافت کنیم، کافی است بشر و مسلمانان و خاصه شیعیان و اهل قرآن باور کنند می شود حقایقی را از قرآن دریافت کرد.

بانکی پورفرد مشکل بهره گیری از قرآن را عدم تولید دانش از آن توسط بشریت دانست و تصریح کرد: در علوم انسانی مرزهای دانش مشخص نیست به طور خاص در عرصه تفسیر مرز دانش مشخص نیست وقتی کتاب تفسیری نوشته می شود حرف های نو مولفان از یکدیگر تمیز داده نمی شود.

وی افزود: در یک دهه گذشته تلاش کردم تا با مطالعه بیش از 110 نوع تفسیر مختلف، نکات روایی و تربیتی و معرفتی مختلف را دسته بندی کنم که فقط برای سوره حمد بالغ بر 2 هزار صفحه شد که پس از خلاصه سازی به هزار صفحه تقلیل پیدا کرد.

استاد حوزه بیان کرد: امروز جلد اول از سری مجموعه نسیم قرآن مختص به سوره حمد شامل اشاره به کلیات تفسیری بیان شده درباره حمد در 200 صفحه تحت عنوان «نسیم حمد» رونمایی می شود.

انتهای پیام/پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99