Quinua-en-chacra
۱۲:۲۲ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۳

مدیر جهاد کشاورزی نطنز خبر داد؛

کشت خاویار گیاهی برای اولین بار در مزارع قلعه گوشه بادرود/ گیاهی که جایگزین مناسبی برای گندم و برنج است

مدیر جهاد کشاورزی نطنز گفت: گیاه کینوا در سطح یک هکتار به عنوان گیاه مقاوم به کم آبی در مزرعه قلعه گوشه بادرود کشت شده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ عبدالرضا مهدی بادی صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: گیاه کینوا به عنوان گیاه مقاوم به کم آبی برای اولین بار در سطح یک هکتار در مزرعه قلعه گوشه بادرود نطنز کشت شد.

وی با بیان این که این محصول در اسفند ۹۶ کشت شده و در تیر ماه ۹۷ برداشت می شود، تصریح کرد: به گفته کارشناسان، این گیاه به عنوان مادر همه دانه های خوراکی و خاویار گیاهی معروف است و از دانه و برگ گیاه جوان آن برای مصرف خوراکی استفاده می شود و همچنین جایگزین مناسبی به جای گندم و برنج بوده و بهترین رژیم برای مقابله با دیابت نوع دو است.

مدیر جهاد کشاورزی نطنز گفت: این گیاه در شرایط شوری آب بالای ۸ دسی زیمنس بر متر نیز جواب می دهد و می تواند در الگوی کشت مناطق شور و کم بازده و در شرایط گرم و خشک این شهرستان قرار گیرد و موجب افزایش درآمد کشاورزان و بهبود وضع امنیت غذایی و صرفه جویی در منابع آب شیرین شود.

وی همچنین از اقدام اداره ترویج جهاد کشاورزی در کشت مزرعه نمایشی الگویی شهرخالد آباد خبر داد و گفت: گیاهانی از جمله زیره سبز، رازیانه، قدومه شیرازی، نعناع فلفلی و زنیان کشت شده است و در حال حاضر قدومه و زیره سبز برداشت شده و بقیه محصولات در حال تکمیل مراحل داشت هستند.

مهدی بادی خاطر نشان کرد: هدف از کشت این محصولات بررسی سازگاری آن ها با شرایط منطقه و نیز افزایش راندامان مصرف آب و درآمد اقتصادی بیشتر برای کشاورزان است.

انتهای پیام/گ.ف