صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » «سینما ایران» عروس هزار داماد اصفهان/ مخالفان و موافقان تغییر کاربری پا به میدان گذاشتند

در کش و قوس یک تغییر کاربری؛

«سینما ایران» عروس هزار داماد اصفهان/ مخالفان و موافقان تغییر کاربری پا به میدان گذاشتند

«سینما ایران» این عروس هزار داماد باید منتظر باشد که کدام متولی در قبال تغییر یا عدم تغییر کاربری پیروز می شود و تا آن روز شاید خاک های این مکان فرهنگی هم به یغما رفته باشد چراکه دو سه سالی است در بلاتکلیفی و سرگردانی باقی مانده است و هر کس مدعی است که سردمدار این مکان است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - شنبه ۱۳۹۷/۰۳/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ زمزمه های تغییر کاربری سینماها قدمتی چند ساله دارد، سال 92 بود که موسسه شهید آوینی خبری را منتشر کرد مبنی بر اینکه وضعیت سینماهای کشور حاد است و هنر هفتم به اغما رفته است.

این موضوع درست در زمانی اتفاق افتاد که مردم پای ثابت دیدن برنامه ها و سریال های ماهواره ها شده بودند. ماهواره ها با صفحه های جادویی شان مردم را به پای تصاویر میخکوب می کردند. برخی از مردم هم که انگار یادشان رفته بود که این کشور هویتی دیرینه دارد و تا وقتی که تولیدات ایرانی وجود دارد چرا باید به سراغ ماهواره بروند و پای اجراجیف و سریال های صد من یک غاز غربی ها بنشینیم.

اما ناگفته نماند که طنین طبل توخالی فیلم های سینمایی هم نمی توانست مردم را ارضا کند، مردمی که دلشان را ~mA8ه سریال های پوچ و توخالی ماهواره خوش کرده بودند حالا دلشان می خواست که فیلم هایی با رنگ و لعاب دیگری از جنس همین سریال های ماهواره ببینند و سینما هم تا حدودی در این عرصه وارد شد و در برخی از مواقع پایش را از گلیمش درازتر گذاشت.

درست پنج سال از آن سال ها می گذرد، سال هایی که مسئولان ارشاد و سینما در خواب خرگوشی فرو رفته بودند و گوششان به این حرف ها بدهکار نبود که لااقل به غنای فیلم های سینمایی بیفزایند تا همین مخاطب کمی را هم که دارد از دست ندهند، این جا بود که زمزمه های تغییر کاربری سینماها به گوش رسید.

کسادی گیشه های سینما از یک سو و کاهش مخاطبان از سویی دیگر به این موضوع دامن زد، مسئولان هم که دلشان برای فرهنگ و هنر نسوخته بود با بی خیالی از روی این موضوع گذشتند و هنر هفتم به فنا رفت.

کم کم ذائقه مردم برای فیلم ها تغییر کرد و انگار خوراکشان چیز دیگری شد که در فیلم های سینمایی پیدا نمی کردند، گام های سینما رو آهسته آهسته عقبگرد کردند و این زنگ خطری شد برای سینماهای کل کشور.

سینما ایران اصفهان، نیز از این قاعده مستثنی نیود و حال و روزی وخیم تر داشت؛ «ایران» یکی از همان سینماهایی که موضوع تغییر کاربری بیخ گلویش را می فشرد، حالا هم «ایران» حال خوشی ندارد؛ چراکه تغییر کاربری مثل خوره افتاده است به جانش، این جوان حالا والدین جدیدی پیدا کرده، مالکی که مدعی شده است زمین سینما از آن اوست و حالا باید تغییر کاربری داده شود.

مهر 1394 علیرضا سیدین رئیس حوزه هنری اصفهان به مهر اعلام کرد: در پی شایعات مبنی بر تغییر کاربری سینما ایران، از نظر قانونی هیچ مقامی حق تغییر کاربری سینما ایران را نداشته و موضوعات حقوقی لازم از سوی حوزه هنری پیگیری می شود.

هنوز از برخی صحبت‌ها مبنی بر فروش سینما ۲۲ بهمن و ادعاهایی درباره مالکیت آن زمانی نگذشته بود که این بار خبر از تغییر کاربری سینما ایران و تبدیل آن به مراکز تجاری به گوش رسید.

این در حالی است که سرقفلی و امتیاز سینما ۲۲ بهمن سال‌هاست که به حوزه هنری تعلق دارد و از سویی این سینما و سینما ایران در لیست سینماهایی هستند که مطابق دستور رهبر معظم انقلاب باید از مجتمع سیاحتی کوثر متعلق به بنیاد شهید به حوزه هنری واگذار شود.

سیدین به مهر گفته با وجود پیگیری‌های حوزه هنری در این ارتباط به یقین افرادی که با تغییر کاربری این سینما سود کلانی می توانند به جیب بزنند نیز از تلاش خود دست برنخواهند داشت.

سال 1396 هم، شهرداری بر کاربری فرهنگی سینما ایران تاکید کرده است. «کاربری سینما ایران فرهنگی است و شهرداری نیز بر این کاربری تاکید بسیاری دارد، چرا که اگر قرار باشد این ساختمان کاربری غیرفرهنگی داشته باشد باید مراحل قانونی آن طی شود.» این گفته مهین شکرانی شهردار منطقه یک است.

او گفته در یک بازه زمانی در تمامی مناطق شهرداری ساختمان ها و بناهایی که از نظر فرسودگی و استهلاک جزء ساختمان های خطرناک شهر محسوب می شوند شناسایی شد و برای پیشگیری از بروز حادثه مورد بررسی قرار گرفت.

ساختمان سینما ایران نیز همچون چند ساختمان دیگر به دلیل فرسودگی سردر آن با خطر ریزش مواجه است و به همین دلیل از سوی شهرداری این منطقه نامه ای برای مالک این بنا ارسال شده تا با بازسازی سردر نسبت به رفع هرگونه خطری برای شهروندان اقدام کند.

به بیان شهردار منطقه یک اصفهان، در طی یک سال و نیم گذشته ارگان هایی به غیر از شهرداری اصفهان نیز نگران وضعیت این ساختمان های خطرناک بوده اند و جلسات مکرری در این خصوص برگزار کرده اند که مکاتبات آن ها نیز موجود است.

در همین اوصاف بود که مصطفی حسینی مدیر امور سینمایی حوزه هنری اصفهان پاسخی در خصوص نامه شهرداری بیان کرده و گفته نامه شهرداری مربوط به سردر است چرا بام سینما را تخریب می کنند؟!

حسینی ادامه داده « ادعاهایی که از سوی جهانگیری در خصوص مالکیت سینما ایران در گفت و گو با رسانه ها بیان شد تماما کذب است، چرا ایشان امروز بیان می کند که قصد دارد به جای سینما ایران یک پردیس سینمایی بسازد؟ تمامی مدارک و شواهد نشان دهنده رد پای بانک دی در این جریان است، پروژه ای تحت عنوان “کمال” و طرح یک پاساژ تجاری با یک سالن 60 نفره از جمله طرح هایی است که برای این مکان ریخته اند. آنها با این بهانه ها قصد دارند همچون چهار سال گذشته زمان بخرند، ایشان ادعا می کند سند دارد، در حالیکه سند ایشان در برج دهم سال 95 صادر شده، یعنی سه چهار سال بعد از صدور دستور مقام معظم رهبری درخصوص واگذاری سینما به حوزه هنری. اختلاف حقوقی آقای جهانگیری با بنیاد شهید باید حل شود، ایشان اگر قصد ساختن پردیس سینمایی را هم دارد باید روال قانونی را طی کند، نباید ابتدا تخریب کند و بعد پردیس بسازد و عملکرد ایشان نشان دهنده همان روال ساخت پاساژ تجاری است. اینها به بهانه این موضوع قصد خرید زمان دارند. ایشان سال گذشته خودش را نماینده بانک دی معرفی کرد و امسال خودش را مالک سینما می داند! چقدر تناقض در این ادعاها وجود دارد. غیر از دروغ چیزی نیست. اینجا یک مکان فرهنگی است و باید اگر هم قصد تغییر کاربری دارند از معبر اداره ارشاد عبور کنند. تغییر کاربری سینما منع قانونی دارد و اگر هم بخواهد اتفاق بیفتد باید یک پروسه دو سه ساله را طی کند. در ملکی که از آن شما نیست هم نمی توانی کاری انجام دهی چون طبق دستور رهبری این ملک به حوزه هنری واگذار شده است».

و اما 31 اردیبهشت امسال پرویز طاهری معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به باشگاه خبرنگاران اصفهان گفته در صورتی که مالک فعلی سینما «ایران» بخواهد تغییر کاربری در این سینما داشته باشد ما هرگز با این موضوع موافقت نخواهیم کرد.

طاهری در واکنش به اینکه چرا از زمان آغاز تخریب سینما ایران تا خراب شدن کامل هیچ واکنشی از اداره ارشاد اصفهان شاهد نبودیم، اظهار نظر درباره تخریب این سینما را در صلاحیت این اداره ندانسته و گفته پس از نامه رهبری مبنی بر واگذاری سینما به حوزه هنری، سینماهای بنیاد شهید به این نهاد واگذارشد و حوزه هنری تولیت این سینما را برعهده دارد و بر این اساس هر نوع اقدامی درباره سینماها در حوزه اختیارات حوزه هنری و نه اداره ارشاد اصفهان است.

او بیان کرده با توجه به نامه رهبر معظم انقلاب با تغییر کاربری سینما مخالف هستیم و تنها مسئولیت تغییر کاربری در حوزه فرهنگی و هنری با ماست و یقین بدانید در صورتی که مالک فعلی بخواهد تغییر کاربری در این سینما داشته باشد ما هرگز با این موضوع موافقتی نخواهیم کرد. مجموعه اسناد و سندهای مالکیتی سینما ایران در اختیار ما نیست تا در ارتباط با جلوگیری از تخریب تصمیمی اتخاذ کنیم.

حالا «سینما ایران» این عروس هزار داماد باید منتظر باشد که کدام متولی در قبال تغییر یا عدم تغییر کاربری پیروز می شود و تا آن روز شاید خاک های این مکان فرهنگی هم به یغما رفته باشد چراکه دو سه سالی است در بلاتکلیفی و سرگردانی باقی مانده است و او را مانند گوشت قربانی از این سو به آن سو می کشند و هر کس مدعی است که سردمدار این مکان است.

شهردار از یک سو بر تغییر کاربری نظر می دهد و مسئولان ارشاد و حوزه هنری که این سینما را از زمانی که طفلی خرد بوده است بزرگش کرده اند برای او دل می سوزانند و پای عدم تغییر کاربری اش ایستاده اند، حالا کدامیک پیروز میدان می شوند.

شهرداری تا به خواسته های عریض و طویلش در راه اندازی مترو برسد و یا مسئولان حوزه هنری و ارشاد که بار دیگر بارقه های امید در دلشان جرقه بزند و پای فیلم های اجتماعی و طنز را به «ایران» باز کنند؛ باید دید و قضاوت کرد، مخالفان و موافقان تغییر کاربری پا به میدان گذاشتند.

انتهای پیام/گ

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد