صفحه اصلی » سیاسی » برای رفع محرومیت در شهرستان به کار بدون حاشیه نیاز است/ اتحاد رمز حل مشکلات در فریدن

در مراسم تکریم و معارفه فرماندار فریدن مطرح شد؛

برای رفع محرومیت در شهرستان به کار بدون حاشیه نیاز است/ اتحاد رمز حل مشکلات در فریدن

استاندار اصفهان گفت: دود نزاع ها و اختلافات تنها به چشم مردم می رود و همه ما باید به این نکته توجه کنیم که اگر توانستیم برای مردم کاری کنیم ارزش داریم و در غیر این صورت جایگاهی نخواهیم داشت.

تاریخ انتشار: ۲۲:۳۰ - شنبه ۱۳۹۷/۰۳/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ پیش از ظهر امروز آیین تکریم و معارفه فرماندار شهرستان فریدن با حضور محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان، مردم و جمعی از مدیران کل استان و مدیران منطقه در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فریدن برگزار شد و از زحمات کمال رضایت تقدیر و سید تقی معین الدینی به عنوان فرماندار جدید معرفی شد.

با مدیریت صحیح استانی باید از شهرستان فریدن محرومیت زدایی کرد

در این مراسم امام جمعه شهر داران ضمن خیرمقدم به استاندار و هیئت همراه اظهار کرد: شهرستان فریدن در 130 کیلومتری غرب مرکز استان اصفهان با موقعیتی بسیار عالی و پتانسیل فراوان واقع شده است که بستری برای توسعه و رشد را داراست.

حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی افزود: وجود آب کافی و مازاد در فریدن بزرگ، زمین باغداری و کشاورزی، گونه های گیاهی، جاذبه های توریستی، نجابت نیروی انسانی و… موقعیت های این شهرستان فریدن است اما متاسفانه با وضع موجود شهرستان تناسبی ندارد.

وی ادامه داد: انتقال 400 میلیون متر مکعب آب به خوزستان و مشکلات آب شرب در برخی از روستاهای شهرستان، نرخ بیکاری بیش از 35 درصدی در فریدن، نبود صنایع تبدیلی که موجب می شود مردم تنها محصول خود یعنی سیب زمینی را دور بریزند، کوچ 300 هزار نفر از منطقه فریدن بزرگ (فریدن، فریدونشهر، بوئین میاندشت و چادگان) و محروم بودن مردم این منطقه از حق واقعی خودشان و.. وضع موجود در شهرستان فریدن است.

وی گفت: وضع موجود فریدن قابل حل است و باید با مدیریت صحیح استانی به نقطه ای که در شأن مردم فریدن و شأن نظام جمهوری اسلامی است برسیم و قصه پرغصه محرومیت شهرستان حل شود زیرا مشاهده می کنیم که برخلاف فریدن برخی شهرستان های برخوردار اعتبارات میلیاردی دریافت می کنند.

حجت الاسلام سیاوشی با خطاب قرار دادن استاندار تصریح کرد: انتظار مردم شهرستان این است که از توانمندی شما استفاده شود و این ظلم اجرایی به شهرستان حل شود تا به وضع مطلوب نزدیک شویم.

وی درمورد مشکل آب شهرستان نیز گفت: با اینکه نماینده فریدن موفق شدند که مجوز را به موقع از وزیر دریافت کنند اما برای ردیف دار شدن این پروژه برخی دستگاه ها، فرم های مربوطه را ارسال نکردند و مردم از این حق محروم شدند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تشکر از اقدامات کمال رضایت گفت: فرماندار قبلی انسانی ظرفیت ساز بود و بدون اینکه از چند نفر درس بگیرد خود تصمیم ساز بود و این باعث شده بود وحدتی در شهرستان ایجاد شود زیرا مردم خاطرات تلخ اختلافات را که برخی ایجاد می کردند در ذهن دارند و ضربه این اختلافات را مردم می خوردند.

امام جمعه شهر داران با ابراز امیدواری از اینکه فرماندار جدید نیز حاشیه سازی ها و درگیری های نامطلوب و نابجا را نخواهد داشت گفت: ما خط قرمزهایی مانند ارزش های اسلامی، ولایی بودن و وحدت و صمیمیت داریم و نیازهایی در شهرستان وجود دارد که امیدواریم با ایجاد شدن بستر مناسب، فرماندار جدید با استقلال و توانمندی حاشیه ها را کم کرده و کار را بدون حاشیه انجام دهد.

ضرورت پرهیز از نظراتی که باعث ایجاد اختلاف می شوند

نماینده مردم فریدن بزرگ در مجلس نیز ضمن دعوت از استاندار برای یک سفر کاری به چهار شهرستان فریدن بزرگ و بررسی مشکلات این شهرستان ها اظهار کرد: ما از سال ها پیش دشمنی آمریکا و اسرائیل را دیده ایم اما در دو سه هفته اخیر این دشمنی ها بیشتر مشهود است و اصل نظام هدف قرار گرفته است.

اکبر ترکی با اشاره به گزارش جامع اطلاعاتی امنیتی آمریکا گفت: در این گزارش اهدافی مانند حملات سایبری، تفرقه افکنی، مسائل اقتصادی و تحریم ها برای مقابله با ایران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در دیدار اخیر با رهبری که برخی نمایندگان مجلس نیز حضور داشتند رهبر انقلاب توصیه کردند که در جریان مسائل اقتصادی همفکر و متحد و منسجم باشید و برای مردم محروم و مستضعف کاری انجام دهید.

وی با ابراز امیدواری از ایجاد اتحاد برای انجام کار ادامه داد: وظیفه نمایندگان مجلس برای حل مشکلات ریل گذاری برای دولت است و حتی اگر 50 درصد از برنامه ششم توسعه اجرایی شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

نماینده فریدن بزرگ در مجلس با اشاره به بودجه 97 نیز گفت: در این بودجه رویکرد مجلس و دولت با مسائلی نظیر عدم افزایش قیمت حامل های انرژی، برداشت از صندوق توسعه ملی برای مواردی مانند آبرسانی روستایی، آبخیزداری و.. کمک به مناطق محروم بوده است.

وی با اشاره به طرح های هادی در روستاها و تصویب 4 میلیون قیر برای آن گفت: امیدواریم تا سال آینده روستای بدون آسفالتی در شهرستان نداشته باشیم و باید یادآور شد که پیشرفت شهرستان ها باعث پیشرفت استان نیز می شود.

وی در ادامه به برخی مشکلات شهرستان و پیگیری های انجام داده در زمینه آب شرب شهرستان، بحث محرومیت فریدن، مشکلات بوجود آمده در عدم خرید محصولات سیب زمینی کشاورزان توسط دولت، مشکلات مربوط به دامداری و احداث گلخانه در شهرستان، استمهال وام های کشاورزی در بانک ها، بوم گردی، احداث راه آهن، طرح های عمرانی و… پرداخت و یاری استاندار و مسئولان مربوطه را خواستار شد.

ترکی همچنین با تاکید بر حفظ انسجام و اتحاد در شهرستان و دور بودن آن از نظراتی که باعث ایجاد اختلاف می شود در زمینه بحث سرمایه گذاری در فریدن نیز گفت: برای سرمایه گذاری در شهرستان فریدن باید حمایت هایی صورت بگیرد و در این سرمایه گذاری ها مردم نیز باید شریک باشند.

اقدامات زیربنایی در شهرستان فریدن صورت گرفته است

کمال رضایت فرماندار سابق فریدن نیز در این مراسم از پیگیری مجدانه به بازگشت امتیاز مناطق محروم به فریدن تاکید کرد و افزود: در این رابطه توانستیم به مقامات و مسئولان ارشد ثابت کنیم که بسیاری از آمارها و شاخصه های داده شده برای برخورداری یک منطقه از امتیاز مناطق محروم مانند شاخص سرانه ورزشی، مدارس آموزش و پرورش و.. اشتباه است و وضعیت کنونی فریدن را با آن شاخصه ها نمی توان سنجید.

رضایت افزود: خوشبختانه این تلاش ها به نقطه خوبی رسیده است که امیدواریم با پیگیری مستمر مسئولان شهرستان و استان به نتیجه قطعی برسد.

وی همچنین اصلاح بذر سیب زمینی برای قابل استفاده بودن آن در دو کارخانه موجود در شهرستان، تغییر الگوی کشت و کسب مقام های برتر استانی برای سه محصول پیاز، چغندرقند و سیب زمینی و اجرای موفق و نمونه آبیاری قطره ای، بارانی و کشت زیر سطحی در استان، جذب کامل اعتبارات اشتغالزایی و کارآفرینی، افزایش امید، اعتماد و نشاط اجتماعی را از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در زمان تصدی خود در مدیریت شهرستان برشمرد.

وی همچنین با بیان این که کل اعتبارات شهرستان در سال 96 با هدف تمرکز برای اقدامات اساسی تر به شش ارگان اختصاص یافت، عنوان کرد: آب و فاضلاب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، جهاد سازندگی ، بنیاد مسکن و بهداشت و درمان مجموعه هایی بودند که از این اعتبارات بهره مند شدند.

مردم فریدن از امکانات برخوردار نیستند

استاندار اصفهان نیز در مراسم تودیع و معارفه فرماندار فریدن، گفت: فریدن منطقه ای تاریخی و متمدن با مردمانی خونگرم، تلاشگر و صمیمی است و وجود اقوام و فرهنگ های مختلف و زندگانی مسالمت آمیز آنان در این منطقه بیانگر وجود انس و الفت  اهالی این دیار است.

وی با بیان اینکه همدلی را نمی توان با چیز دیگری عوض کرد افزود: دود نزاع ها و اختلافات تنها به چشم مردم می رود و برای به بار نشستن ایده ها و راه حل ها همه باید همچون دانه های تسبیح کنار یکدیگر باشند حال آن که در فضای تخریب و تنش راه به جایی نخواهیم برد.

استاندار اصفهان با بیان این که بلوغ، فهم، نجابت و شرافت، لیاقت و وجود روحیه تلاش در مردم مسئولیت ما را دو چندان می کند، افزود: تعامل سازنده مردم با مسئولان و نیز مسئولان با یکدیگر در حل مشکلات کارساز خواهد بود.

محسن مهرعلیزاده با تکرار یکی از شعارهای خود در بدو ورود به عرصه مدیریت استانداری اصفهان مبنی بر” کار؛ کار؛ کار” خاطر نشان کرد: همه ما باید به این نکته توجه کنیم که اگر توانستیم برای مردم کاری کنیم ارزش داریم و در غیر اینصورت جایگاهی نخواهیم داشت.

وی با بیان این که وحدت و همدلی مسئولان با فرهنگ عمومی مردم سازگارتر است خطاب به مدیران و مسئولان شهرستان فریدن گفت: تندرو، کند رو، چپی و راستی معنایی ندارد و نیازمند تعریف دقیق و شفافی از اصلاح طلبی و اصولگرایی هستیم.

وی افزود: دینداری، دلسوزی، انقلابی بودن، مردم  سالاری، فداکاری، حرکت در مسیر اصلاح جامعه و پرهیز از تفرقه افکنی و خدشه وارد کردن به کشور و مصالح نظام  از شاخصه هایی است که در تعریف این دو مقوله باید مد نظر قرار داد.

مهرعلیزاده  از سید تقی معین الدینی فرماندار جدید فریدن نیز به عنوان شخصیتی جوان، خوش فکر و فعال نام برد و از وی و همه مسئولان خواست نیت خود را برای خدمت به مردم و کار برای خدا خالص کنند و توصیه های گفته شده را به کار ببندند.

استاندار اصفهان در ادامه با مروری بر مشکلات شهرستان، افزود:  یکی از مشکلات فریدن این است که با وجود محروم بودن یک منطقه “برخوردار”  اعلام شده است که ما این مسئله را دنبال و پیگیری های قبلی را برای بازگشت آن ادامه می دهیم.

وی با تاکید بر این که این اقدام به معنی برچسب محرومیت به مردم منطقه نیست، افزود: در واقع مردم عزیز فریدن مردمی دارای عقل، کفایت، دین، فرهنگ، غیرت کاری و استعداد هستند و خوشبختانه از این نظر برخوردار محسوب می شوند اما باید برخوردار از امکانات نیز باشند.

رسیدن به فریدنی آباد دور از دسترس نخواهد بود

استاندار اصفهان به مساله مهاجرت از شهرستان فریدن نیز اشاره کرد و افزود: باید توجه داشت که  مهاجرت اهالی این منطقه به سوی استان از روحیه تلاش و کار بیشتر و داشتن غیرت کاری منشا می گیرد و این به آن معناست که اگر وضعیت اشتغال و امکانات در شهرستان بهتر شود چه بسا با مهاجرت معکوس مواجه شویم.

مهر علیزاده در ادامه با بیان این که وجود حتی یک نفر بیکار در شهرستان فریدن عیب بزرگی است، افزود: چنانچه مزیت ها و فرصت های موجود در منطقه با برنامه ریزی و دغدغه مندی شناسایی و فعال شود می توان شاهد رشد چشمگیری در زمینه اشتغال در شهرستان باشیم.

وی همچنین با قدردانی از تلاش های کمال رضایت فرماندار سابق شهرستان  گفت: ایشان با برخورداری از روحیه تعامل بالا در مدت مسئولیت خویش اقدامات ابتکاری خوبی انجام دادند و اولویت های شهرستان را به خوبی مورد توجه قرار دادند.

وی همچنین با توصیه به فرماندار جدید گفت: خوشبختانه در زمینه داشتن اعتبارات برای اشتغال محدودیتی در منابع مالی نداریم و مسئولان شهرستان باید بکوشند با جذب حداکثری تسهیلات اشتغالزایی نرخ بیکاری در فریدن را به صفر رسانده و حتی سیر اشتغالزایی را  به بالای صفر افزایش دهند تا شاهد مهاجرت معکوس در شهرستان باشیم.

استاندار اصفهان، در ادامه خطاب به مدیران کل حاضر در جلسه  دستور داد در پایان مراسم معارفه جلسه ای با حضور مدیران شهرستان برگزار و لیست اقداماتی که باید برای فریدن در بخش های مختلف انجام داد تهیه و با مد نظر قرار دادن مدت زمان انجام اقدامات، به استانداری ارائه شود.

سید تقی معین الدینی فرماندار جدید فریدن نیز در بخش پایانی این مراسم با مروری بر ظرفیت ها، مزیت ها و مشکلات شهرستان فریدن اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با یاری خداوند و حمایت مردم در مسیر رشد و اعتلای شهرستان حرکت کنیم.

وی همچنین خود را موظف به استفاده از نظرات آحاد مردم شهرستان به دور از هر گونه مرزبندی جناحی و فکری اعلام کرد و گفت: به مدد جوانان و استفاده از استعدادها و همدلی و انسجام، رسیدن به فریدنی آباد دور از دسترس نخواهد بود.

انتهای پیام/ گ.پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99