صاحب نیوز

6416386_308

نوسان در بازار مسکن؛

رونق بازار مسکن از شایعه تا واقعیت/ گرایش مردم به خرید خانه‌های متراژ پایین

واحدهای با متراژ بالا متقاضیان خاص خود را دارد و با توجه به اینکه جامعه به تک فرزندی روی آورده است، شهروندان خانه هایی با متراژ پایین خریداری می کنند.

کدخبر: 891331
۱۳۹۷/۰۳/۱۰ @ ۰۹:۵۸

به گزارش صاحب نیوز؛ به نظر می رسد بازار مسکن در سال 97 جنب و جوش خود را بازیافته و کاهش نرخ سودهای بانکی نیز در این افزایش رونق بی تاثیر نبوده است، اگرچه کارشناسان بازار مسکن رونق آن را تنها در مناطق میانی شهر و در واحدهای زیر 100 متر مربع عنوان می کنند؛ با این وجود واحدهای بالای 100 متر مربع و 150 متر مربع نیز مورد استقبال خریدان خاص خود قرار گرفته اند.

*رونق بازار مسکن

رییس اتحادیه مشاورین املاک اصفهان درخصوص رونق این روزهای بازار مسکن به خبرنگار ما می گوید: در سال گذشته در ماه های پایانی سال با توجه به کاهش سودهای بانکی شهروندان استقبال زیادی به بازار مسکن نشان دادند و شاهد رونق در این بازار بودیم که بارقه امیدی برای کاهش رکود چند ساله در بازار مسکن بود.

رسول جهانگیری ادامه می دهد: رونق بازار مسکن رونق اقتصادی در سایر بخش ها را در پی داشته است.

جهانگیری با بیان اینکه اکنون فصل رهن و اجاره مسکن است، می افزاید: در یک نگاه کلی استقبال خوبی در رابطه با خرید مسکن از سوی مردم بوده است و بازار مسکن از حالت رکود خارج شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته افراد غیرمتخصص وارد مقوله ساخت و ساز مسکن شده اند، می گوید: مسکن های سنوات گذشته که اکنون خالی از سکنه مانده معمولا متناسب با تقاضای مردم نبوده است و افراد بدون در نظر گرفتن سلیقه و نیاز متقاضیان مسکن، اقدام به ساخت و ساز کرده اند.

رییس اتحادیه مشاورین املاک ادامه می دهد: امیدواریم سازندگان واقعی مسکن وارد کار شوند و خانه های متناسب با قدرت خرید و سلیقه متقاضیان بازار مسکن عرضه کنند.

وی با بیان اینکه اکنون سلیقه متقاضیان مسکن، واحدهایی با متراژ پایین است، می گوید: واحدهای با متراژ بالا متقاضیان خاص خود را دارد و با توجه به اینکه جامعه به تک فرزندی روی آورده است، شهروندان خانه هایی با متراژ پایین خریداری می کنند.

جهانگیری مساله اصلی بازار مسکن را کاهش فاصله قدرت خرید مردم با بازار مسکن عنوان می کند و می گوید: اکنون دولت باید از طریق اعطای وام کم بهره به متقاضیان واقعی بازار مسکن که خانواده ها هستند از آن ها حمایت کند تا بازار مسکن از حالت رکود خود خارج شود.

*نوسان در بازار مسکن

البته آنچه از گفتگو با مشاورین املاک استنباط می شود این است که اوضاع خرید و فروش مسکن با نواساناتی همراه بوده به گونه ای که در روزهای مانده به ماه رمضان و در اواخر اردیبهشت ماه شاهد رونق چشمگیری هستند و اکنون با گذشت دو هفته از خردادماه افت در این بازار حکمفرما بوده است.

یکی از مشاورین املاک در منطقه 6 اصفهان با بیان اینکه خانه های کلنگی مورد استقبال مشتریان قرار نگفته است، می گوید: در ماه های اخیر بازار خانه های شیک و تمیز که مجهز به آسانسور و بالابر هستند خوب بوده و خانه های ویلایی و قدیمی مشتری کمتری به خود جلب کرده است.

وی با اشاره به آمار مشتریان خود از خرید و فروش منازل مسکونی می افزاید: عمدتا خانه های 90 تا 100 متر مربع و خانه های با متراژ بیش از 150 متر مشتریان بیشتری داشته است.

این مشاور املاک با ابراز رضایت از بازار کنونی خرید و فروش مسکن اعلام می کند: این رونق همچنان به قوت خود باقی است.

مشاور دیگری اما از اوضاع کنونی بازار مسکن در مدت اخیر ابراز نارضایتی می کند و می گوید: رونق بازار مسکن شایعه ای بیش نبوده و ممکن است شایعه از جانب انبوه سازان باشد تا با ایجاد شوک در بین متقاضیان مسکن به فروش واحدهای خود بپردازند.

مهر این هفته از دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گزارشی تحلیلی از بازار مسکن اعلام کرد: واحدهای ۶۰ تا ۸۰ متری و ۳.۴ تا ۴میلیون تومان در هر مترمربع از بیشترین اقبال مشتریان برخوردارند.

ایرنا نیز از سوی دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور نقل کرد: رشد اخیر قیمت ها در بازار مسکن نامتعارف است و با نرخ تورم همخوانی ندارد.

بر اساس آمار بانک مرکزی، نرخ تورم در ماه های فروردین و اردیبهشت به ترتیب 9.2 درصد و 9.1 درصد بود اما بازار مسکن رشد قیمت جهشی را در این دو ماه ابتدایی سال پشت سر گذاشت که این امر بر بازار خرید و فروش تاثیراتی داشته است.

انتهای پیام