57498962
۰۸:۰۰ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۱۴

تحلیلگر مسائل سیاسی:

امام بارها فرمودند که اتحاد جهان اسلام مناسبات قدرت را به نفع آنان تغییر می‌دهد/ وجود اسراییل بزرگترین مشکل جهان اسلام از نظر امام خمینی(ره) است

یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: از دیدگاه امام خمینی(ره) وجود اسراییل به عنوان بزرگترین مشکل جهان اسلام است و باید هرچه سریعتر برطرف شود، زیرا باقی ماندن این غده سرطانی همه بخش ها را نابود می‌کند.

به گزارش صاحب نیوز؛ شخصیت امام خمینی(ره) به عنوان بزرگترین چهره سیاسی معاصر جهان که توانست مهمترین تحول سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان، یعنی انقلاب اسلامی را رهبری کند همواره مورد توجه رسانه‌ها و تحلیلگران بوده است.

اما امام(ره) در چه شرایطی رهبری انقلاب را در دست گرفت و چگونه توانست آن را به پیروزی برساند و اساسا هریک از عوامل قدرت سیاسی داخل و خارج کشور، چه جایگاهی در تفکر سیاسی ایشان داشتند؟

برای یافتن یاسخ این پرسش ها و تحلیل دیدگاه سیاسی بنیانگذار انقلاب اسلامی، با دکتر فریبرز طالبی – مدرس رشته علوم سیاسی دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی به گفتگو پرداختیم.

چرا به امام خمینی(ره) لقب «بزرگترین چهره سیاسی معاصر» را داده‌اند؟

پاسخ به این سوال از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است، ایشان در شرایطی رهبری انقلاب اسلامی را بر عهده گرفتند که به عقیده بسیاری از مفسران سیاسی جهان، دوران مذهب به سر آمده و دیگر جایی برای دین در مناسبات جهانی وجود ندارد، اما امام(ره) ثابت کرد دین می تواند حکومت تشکیل دهد و اگر مبانی آن به درستی تبیین شود مردم دین را به عنوان مبنای سیاسی خود انتخاب می کنند.

از سوی دیگر امام(ره) از نخستین روزهای مبارزات خود در سنین جوانی، شعارهای ضد استکباری مطرح کردند و شاه را به عنوان عامل تخریب منابع کشور مورد خطاب قرار دادند و بر ضرورت مقابله با آمریکا و اسراییل تأکید کردند و هیچگاه از نظر خود بازنگشتند.

امام(ره) نخستین رهبر جهان بود که علنا در مقابل آمریکا و اسراییل موضع گیری کرد و آنان را مسئول غارت کشورهای اسلامی دانست، این در حالی بود که اسراییل در شش جبهه کشورهای اسلامی را شکست داده بود و آمریکا نیز به عنوان مهمترین قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی جهان محسوب می شد.

امام(ره) همه شئون داخلی و خارجی کشور ایران را متحول کردند و آنها را در خدمت منافع مردم و پیشبرد آرمانهای اسلام ناب محمدی(ص) قرار دادند. هیچ کس قبل از ایشان توان و جرأت انجام اینگونه کارها را نداشت.

هر یک از کشورهای جهان در دیدگاه سیاسی امام خمینی(ره) چه جایگاهی داشتند؟

امام(ره) معتقد به یاری کشورهای مستضعف جهان بود، بنابراین از نظر ایشان باید به کشورهایی که زمانی تحت سلطه امپریالیسم بوده و اکنون می‌خواهند به استقلال برسند یا کشورهایی که مورد استثمار واقع شده اند، کمک کنیم.

از سوی دیگر به عقیده ایشان آمریکا، اسراییل و سایر ابرقدرت های جهانی در مناسبات بین المللی حقوق ملت ایران را ضایع کرده اند و این مسئله را با اسناد و مدارک قابل اعتماد ثابت کردند و ملت ایران هم پذیرفتند، بنابراین ایشان معتقد بودند که باید حقوق پایمال شده ملت ایران بازگردانده شود و از این پس نیز ایران به عنوان قدرتی که خواستار استیفای حقوق خود می باشد در صحنه مناسبات بین المللی حاضر می شود.

امام(ره) هرگز خواستار جنگ نبود و برقراری مناسبات دوستانه با کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای همسایه را در اولولیت قرار داده بود، اما وقتی عراق به رهبری صدام حسین و با پشتیبانی همه کشورهایی که خواستار سرنگونی انقلاب اسلامی بودند به کشورمان حمله کرد، فرمان دفاع دادند و با رهبری شجاعانه خود، ایران و اسلام ناب محمدی را نجات دادند.

الگوی امام خمینی(ره) برای اتحاد جهان اسلام چه بود؟

از دیدگاه امام خمینی(ره) وجود اسراییل به عنوان بزرگترین مشکل جهان اسلام است و باید هرچه سریعتر برطرف شود، زیرا باقی ماندن این غده سرطانی همه بخش ها را نابود می‌کند.

از سوی دیگر امام خمینی(ره) بارها فرمودند که اتحاد جهان اسلام مناسبات قدرت را به نفع آنان تغییر می دهد زیرا مسلمانان بر مهمترین منابع انرژی و مناطق سوق الجیشی جهان مسلط هستند بنابراین باید به جای عقب نشینی در مقابل مستکبران جهان، حقوق خود را استیفا کنند.

البته متأسفانه این نظر هیچگاه به طور کامل محقق نشد چون کشوری مانند عربستان سعودی به عنوان مهره خودفروخته در عالم اسلام خود را کاملا در اختیار آمریکا قرار داد و یا کشورهای حوزه خلیج فارس برای تأمین منافع انگلیس و آمریکا کوشیدند، ولی سخنان امام(ره) باعث شد مردم سرزمین هایی همچون فلسطین و باریکه غزه، لبنان، یمن و بخش های مسلمان‌نشین آفریقا، جنبش هایی را آغاز کنند که در نهایت به بهبود اوضاع آنان منجر شد.

مهمترین اصول دکترین سیاسی امام خمینی(ره) چه بود؟

امام(ره) بیش از هر چیزی برای اسلام ارزش قائل بود به همین دلیل با طرح نظریه اسلام ناب محمدی در مقابل اسلام آمریکایی نظر محافل علمی و پژوهشی جهان را متوجه خود کرد.

مهمترین خواسته ملت ایران در انقلاب اسلامی احیای ارزش های دینی بود و امام(ره) با درک درستی که از این مسئله داشتند تلاش کردند تا از موقعیت ایجاد شده خواسته مسلمانان ایران و میلیون ها مسلمان آزاده و آزادی خواه جهان را تأمین کنند.

دومین اصل دکترین سیاسی امام خمینی(ره) تأمین و حفظ استقلال همه جانبه کشور ایران بود زیرا تا پیش از انقلاب، کشور ما به عنوان ابزاری در دست قدرت های جهانی و برای تأمین منافع انان مورد استفاده قرار می گرفت، دوران جنگ سرد به دورانی فرسایشی در مبادلات قدرت تبدیل شده بود که هزینه ان از جیب مردم کشورهایی مانند ایران تأمین می شد، امام امام(ره) یک بار برای همیشه به این وضعیت خاتمه دادند.

ایجاد حکومت اسلامی، ایجاد دولت اسلامی و در نهایت ایجاد زمینه برای ظهور امام زمان(عج)، از دیگر هداف امام راحل(ره) بود که هرچند دوران حیات ایشان برای اجرای بعضی از آنها کفاف نداد، اما تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب در همان مسیر بوده و بسیاری از آرمان های امام(ره) را محقق کرده است.

رحلت امام خمینی(ره) چه تأثیری در داخل و خارج کشور برجای گذاشت؟

زندگی مادی هیچ کس جاودانه نیست و به تصریح قرآن کریم همه انسان ها روزی از عامل خاکی به سوی عامل باقی می روند، اما شخصیت امام خمینی(ره) همانگونه که در دوران حیات مهمترین تأثیرات را داشت در دوران بعد از وفات نیز داخل و خارج کشور را تحت تأثیر قرار داد.

تشییع جنازه ایشان به عنوان بزرگترین تشییع جنازه تاریخ ثبت شده است و همین مسئله نشان داد که مردم ایران تا چه اندازه به رهبر خود و آرمان های او اعتقاد دارند.

موج گسترده تأثرات قلبی مسلمانان شیعه و سنی در سراسر جهان نیز ثابت کرد امام(ره) شخصیتی بوده که بر قلب ها حکومت می کرده است بنابراین نام ایشان به عنوان یکی از خوشنام‌ترین رهبران تاریخ بشر در کنار اولیاءالله ثبت شد.

تفسیر و شرح بیانات امام(ره) در دوران بعد از رحلت ایشان انجام شد و همین مسئله نسلی از پژوهشگران را تربیت کرد که بسیاری از آنان بعدها به عنوان مهمترین تئوریسین‌ها و نظریه پردازان انقلابی جهان مطرح شدند.

انتهای پیام