صاحب نیوز

photo_2016-12-13_02-08-20-1

اقامتگاه­‌های بوم‌­گردی، جزء جدایی‌ناپذیر گردشگری؛

مراحل پیچیده و پرمشقت تاسیس اقامتگاه بوم‌گردی/ اقامتگاه‌های بوم‌گردی رقیب هتل‌ها نیستند

اقامتگاه های بوم گردی می ­توانند در افزایش ظرفیت ­ها و تنوع خدمات گردشگری ارائه شده موثر باشند و با جاذبه ­هایی که ایجاد می ­کنند می ­توانند تعداد سفرها و مدت اقامتها  را افزایش دهند.

کدخبر: 892139
۱۳۹۷/۰۳/۱۵ @ ۰۸:۵۰

به گزارش صاحب نیوز؛ اقامتگاه ­های بوم ­گردی امروزه جزئی جداناپذیر از گردشگری کشورمان را تشکیل می ­دهد، گردشگران داخلی و خارجی، زمانی که وارد منطقه ­ای بومی شدند ترحیج می­ دهند در مکان­ هایی اقامت کنند که ساکنان آن مناطق نیز در آن زندگی می ­کنند و البته با مصالح ساختمانی و به سبک و سیاق آن منطقه ساخته شده باشد از این رو اقامتگاه ­های بوم­ گردی طرفداران زیادی پیدا کرده ­اند.

در سال های اخیر تاسیس اقامتگاه ­های بوم­ گردی به عنوان اشتغالزایی روستایی برای روستاییان مفید فایده بوده و در صورت حمایت­ های دولتی و همکاری سازمان ­ها به ­ویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می­ تواند راهکاری مناسب برای ایجاد اشتغال در روستاها و مناطق گردشگر پذیر باشد.

* مراحل پیچیده و پرمشقت تاسیس اقامتگاه

مدیر و موسس اقامتگاه بوم­ گردی، خانه مَروی در روستای دستگرد جرقویه درباره مراحل زیاد و پیچیده گرفتن مجوز بهره­ برداری برای تاسیس یک اقامتگاه بوم­ گردی می­ گوید: در ابتدای امر باید موافقت اصولی را از کمیسیون بوم­ گردی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخذ کرد که با گرفتن عکس و فیلم و مدارک مربوطه به کمیسیون بوم­ گردی این سازمان می­ بریم و اگر موافقت شد به عنوان موافقت اصولی محسوب می ­شود.

عبدالحمید حیدری (سروش سپاس) با بیان اینکه بعد از گرفتن موافقت اصولی تا شش ماه فرصت باقی است تا  مجوز بهره ­برداری دریافت کنیم، ادامه می دهد: در این مدت لازم است از محل اقامتگاه نقشه، کروکی و طرح توجیحی تهیه کنیم و زمانی که همه این موارد تایید شد پروانه ساخت داده می شود.

وی می گوید: زمانی که ساختمان آماده بهره ­برداری شد استعلاماتی از سازمان آتشنشانی، کارشناسان بهداشت و آزمایشات عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد توسط مدیر اقامتگاه انجام می ­شود و به تایید سازمان میراث فرهنگی می ­رسد.

حیدری در خصوص انجام امور بیمه ­ای برای اقامتگاه می­ گوید: باید منزل را به ازای هر نفر ظرفیت پذیرش اقامتگاه، بیمه جانی و مالی و کارآفرینی کنیم تا در صورت هرگونه حادثه افراد بیمه حادثه شده باشند.

وی در خصوص مشکلات تاسیس یک اقامتگاه بوم ­گردی در منطقه­ ای بومی می گوید: تاسیس یک اقامتگاه بوم ­گردی به ویژه اگر اولین اقامتگاه یک منطقه باشد علاوه بر مشکلات معمول، مسائل فرهنگی خاص خود را دارد که به دلیل تازه و ناشناخته بودن آن، سنگ­ اندازی ­هایی که می شود و تمسخری که صورت می­ گیرد ممکن است دلسرد کننده باشد.

حیدری با بیان اینکه تاکنون تنها همکاری از جانب میراث فرهنگی اعطای وام بوده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی بعد از بهره ­برداری و تایید آن تسهیلاتی به عنوان وام چهار تا شش درصد به موسس اقامتگاه پرداخت می­ کند که البته اقامتگاه بوم ­گردی خانه مروی هنوز به مرحله مجوز بهره ­برداری نرسیده است.

مدیر و موسس اقامتگاه بوم­ گردی خانه مَروی در روستای دستگرد جرقویه درباره هدف خود به اینکه گردشگری در آن منطقه بسیار ضعیف بوده و اقدام مثبتی برای آن انجام نشده بود، اشاره می کند و می­ گوید:  با توجه به پتانسیل خوب منطقه تصمیم گرفتم که منزل پدری خودم را تبدیل به یک اقامتگاه بوم ­گردی کنم.

حیدری ادامه می ­دهد: هدف اصلی اشتغالزایی هم برای خودم و هم برای چند نفر دیگر به صورت مستقیم و غیر مستقیم بود.

وی می ­افزاید: اولین جرقه اینکار دیدن برنامه­ ای بود که در آن عباس برزگر بواناتی را به عنوان یک کار آفرین برتر روستایی در زمینه گردشگری معرفی می­ کرد که من را به فکر فرو برد و شروع کردم تا چنین اقدامی در روستای دستگرد اولیا انجام دهم.

* اقامتگاه ­های بوم گردی رقیب هتل ها نیستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر در استان اصفهان بیش 270 اقامتگاه بوم­ گردی در حال فعالیت هستند، در خصوص چگونگی عملکرد اقامتگاه­ های سراسر استان به خبرنگار ما می­ گوید: صدور مجوزها و بهره­ برداری در دست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است با این وجود مدیران اقامتگاه­ ها در سطح استان جامعه­ ای را تشکیل داده ­اند که نمایندگان آن شبیه روسای صنوف عمل می­ کنند و با هماهنگی میراث و در چارچوب سیاست­ های سازمان میراث فرهنگی نظارت، کنترل و نرخ ­گذاری­ ها را انجام می­ دهند.

فریدون اللهیاری در پاسخ به این سوال که آیا اقامتگاه ­های بوم ­گردی می ­توانند رقیبی برای هتل ­ها باشند، می­ گوید: خیر، نمی ­توانند زیرا حیطه عملکرد آن­ها و نوع خدماتی که ارائه می دهند و مخاطبانی که دارند متفاوت است.

وی می افزاید: با این وجود اقامتگاه های بوم گردی می ­توانند در افزایش ظرفیت ­ها و تنوع خدمات گردشگری ارائه شده موثر باشند و با جاذبه ­هایی که ایجاد می ­کنند می ­توانند تعداد سفرها و مدت اقامتها  را افزایش دهند که می تواند به افزایش جاذبه گردشگری استان کمک کند.

انتهای پیام