cof
۰۹:۲۵ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۱۷

دیزیچه با دارا بودن چهار بقعه متبرکه میزبان زائران و مسافران؛

حضور ۱۰ هزار زائر همزمان با شهادت حضرت علی (ع) در دیزیچه مبارکه

هم‌زمان با فرارسیدن ۲۱ ماه رمضان و شهادت حضرت علی (ع)، مراسم سوگواری و دسته‌های عزاداری، آیین تعزیه و شبیه‌خوانی با حضور گسترده مردم در امامزادگان سلیمان (ع) و سید نصرالدین محمد (ع) شهر دیزیچه برگزار می‌شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ شهر دیزیچه از توابع شهرستان مبارکه با دارا بودن چهار بقعه متبرکه و امامزاده یکی از شهرهای فرهنگی و مذهبی استان اصفهان است.

هم‌زمان با فرارسیدن ۲۱ ماه رمضان و شهادت حضرت علی (ع)، مراسم سوگواری و دسته‌ها عزاداری، آیین تعزیه و شبیه‌خوانی با حضور گسترده مردم در امامزادگان سلیمان (ع) و سید نصرالدین محمد (ع) شهر دیزیچه برگزار می‌شود.

حضور ده هزار نفر در دیزیچه در روز شهادت حضرت علی (ع)

شهردار دیزیچه در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه هر سال در این روز طبق سنت قدیمی، مراسم عزاداری و بازار با حضور مردم و زائران در جوار امامزاده سلیمان (ع) برگزار می‌شود، تصریح کرد: سال گذشته شهر دیزیچه میزبان بیش از ۱۵ هزار زائر و مسافر بوده است.

علی‌اکبر محمودی با اشاره به اینکه در شهر دیزیچه سنتی بوده که بازاری در جوار امامزاده سلیمان (ع) برپا می‌شده و زائران هم از این بازار استقبال می‌کردند و سال گذشته بازار بزرگی با حضور بیش از ۵۰۰ کسبه برپا شد، اظهار کرد: امسال هم زائران و مسافران استقبال خوبی از شهر دیزیچه کردند و جمعیتی بیش از 10 هزار نفر امروز در این شهر حضور داشتند.

وی افزود: امسال علاوه بر حضور ۵۰۰ کسبه، هیئت‌های مذهبی شهر دیزیچه با دسته‌ها سینه‌زنی و زنجیرزنی در امامزاده سلیمان (ع) مشغول به عزاداری شدند.

شهردار دیزیچه با بیان اینکه مردم و زائران از شهرستان و استان‌های هم‌جوار برای زیارت امامزادگان سلیمان (ع)، نصرالدین محمد (ع) به شهر دیزیچه می‌آیند، خاطرنشان کرد: مردم شهر دیزیچه با سنت سالیان طولانی میزبان زائران و میهمانان زیادی از شهرهای هم‌جوار هستند.

برنامه‌های فرهنگی و مذهبی شهادت حضرت علی (ع) نشانی از ولایتمداری مردم دیزیچه است

امام‌جمعه شهر دیزیچه نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: امروز ارادتمندان حضرت علی (ع) در جای‌جای کشور به عزاداری نشستند و دیزیچه یکی از شهرهای محل تجمع عزاداران امیرالمؤمنین (ع) بود.

حجت‌الاسلام‌ مرتضی صانعی با بیان اینکه به‌ واسطه امامزاده سلیمان (ع) هر ساله در ۲۱ ماه مبارک رمضان شاهد حضور هزاران مسافر و زائر برای زیارت این امامزاده در شهر دیزیچه هستیم، خاطرنشان کرد: عشق و شور و شعور که نسبت به ولایت امیرالمؤمنین در شهر دیزیچه در روز ۲۱ ماه مبارک رمضان رقم می‌خورد، نشانی از ولایتمداری مردم این شهر است.

وی با تأکید بر اینکه عزاداری و سوگواری نشانه‌ای از ولایتمداری است و ما هم باید امکانات را برای حضور و عزاداری زائران را فراهم کنیم، بیان کرد: همه مقدمات بار پذیرایی از زائران به همت مردم عزیز و مسئولان شهر دیزیچه فراهم‌شده است.

امام‌جمعه دیزیچه با بیان اینکه مساجد شهر با نماز جماعت، امامزاده سلیمان و هیئت‌های عزاداری با برپایی مراسمات سوگواری پذیرایی مسافران و زائران بودند، اظهار کرد: ولایتمداران حقیقی کسانی هستند که در این روز حساسیت‌هایی نسبت به مصیبت‌های آقا امیرالمؤمنین (ع) دارند و آنچه در شهر دیزیچه اتفاق می‌افتد نمونه‌ای از این ارادت بود.

وی گفت: امام رضا (ع) در روایتی فرمودند که مثل مؤمنین در قبول ولایت امیرالمؤمنین در روز عید غدیر مثل فرشتگان در سجده کردن به حضرت آدم (ع) است و کسانی که در عید غدیر از ولایت امیرالمؤمنین سرباز زدند مثلشان، مثل شیطان است.

به گزارش صاحب نیوز، بازار و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی ۲۱ ماه مبارک رمضان در دیزیچه طبق صحبت‌های مردم قدیمی این شهر قدمت بیش از ۲۰۰ سال دارد.

دیزیچه با جمعیت ۲۰ هزار نفری در ۳۵ کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.

انتهای پیام