ابونرابی2-1
۱۲:۲۹ - شنبه ۱۳۹۷/۰۳/۱۹

نماینده مردم نجف آباد در مجلس:

حق تحفظ ایران در FATF پذیرفته نمی‌شود/ طناب دار را با دست خود به گردن نیاندازیم

نماینده مردم نجف آباد در مجلس گفت: در FATF تعداد ۴۰ کشور به عنوان هیات داوری برای سایر اعضای FATF تصمیم می‌گیرند که از جمله این ۴۰ کشور، می‌توان رژیم اشغالگر قدس، آمریکا، عربستان، فرانسه و انگلستان را نام بُرد.

به گزارش صاحب نیوز؛ ابوالفضل ابوترابی در خصوص نگرانی‌هایی که در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم وجود دارد در حالی که ایران با حق تحفظ به کنوانسیون می‌‎پیوندد، اظهار کرد: در حقوق بین‌‎الملل کنوانسیون مادری به نام «کنوانسیون وین» وجود دارد که در سال 1969 این معاهده جهانی شده و اصطلاحا آن را مادر معاهدات بین‌المللی می‌‍دانند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس بیان کرد: در بند ج ماده 19 کنوانسیون 1969 وین، صراحتا قید شده است که حق تحفظ در صورتی به رسمیت شناخته می‌شود که مغایرت با ذات کنوانسیون نداشته باشد.

وی افزود: حراست از ذات هر کنوانسیونی به یک هیات داوری سپرده می‌شود که در آن کنواسیون دیده شده است، هر کشوری که به کنوانسیون‌های مختلف پیوسته، در صورت اعتراض می‌تواند به هیات داوری که در کنوانسیون‌های مختلف دیده شده، مراجعه کند و تقاضای ابطال حق تحفظ یا حق شرط دیگر کشورها را ارائه دهد.

ابوترابی ادامه داد: در صورتی کشورهای عضو نسبت به حق تحفظ‌های یک عضو دیگر اعتراضی داشته باشند، شروطی که مغایر با ذات کنوانسیون باشد، توسط هیات داوری کنوانسیون، بدون اینکه عضویت آن کشور پایان یابد، باطل می‌شود. اصطلاحا این اقدام را اینگونه معرفی می‌کنند؛ «ذات خلاف مقتضای عقد باطل اما عقد خود عقد همچنان پابرجا است».

نماینده مردم نجف آباد در مجلس گفت: در FATF تعداد 40 کشور به عنوان هیات داوری برای سایر اعضای FATF تصمیم می‌گیرند که از جمله این 40 کشور، می‌توان رژیم اشغالگر قدس، آمریکا، عربستان، فرانسه و انگلستان را نام بُرد.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس بیان کرد: از آنجایی که شروط تعیین شده از سوی ایران خلاف بند یک FATF است که تعریف تروریسم و مصادیق آن را شامل می‌شود قطعا اعتراض سایر کشورها را در بر دارد و در نتیجه این اعتراض، موضوع به هیات داوری در FATF می‌رود و آن 40 کشور قطعا بر علیه ایران تصمیم گیری کرده و شروط ایران را ابطال می‌کنند ولی عضویت ایران همچنان پابرجا خواهد ماند، در این شرایط می توان گفت با دست خود، طناب دار را به گردن می اندازیم.

انتهای پیام