صاحب نیوز

SepahanFCsite-500x500

گزارش تحلیلی صاحب‌نیوز از فصل نقل و انتقالات سپاهان؛

جذب دروازه‌بانان جوان با نگاه به آینده باشگاه/ به‌کارگیری سه مهاجم با ویژگی های متفاوت تا خط دفاع مسن ولی مطمئن

سپاهان در فصل نقل و انتقالات لیگ هجدهم تا به امروز یکی از فعال ترین تیم ها بوده و تاکنون بازیکنان متعددی برای پوشاندن نقاط ضعف خود جذب کرده است.

کدخبر: 894197
۱۳۹۷/۰۳/۲۱ @ ۰۸:۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ پس از انتخاب امیر قلعه نویی به عنوان سرمربی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان قدم بعدی برای ترمیم تیم و جبران نتایج اصف بار فصل گذشته جذب بازیکنان شاخص و پوشاندن نقاط ضعف فصل گذشته بود که تاکنون در این امر موفق بوده است.

در اینجا قصد داریم خریدهای جدید باشگاه سپاهان را بررسی کنیم:

* دروازه‌بان: جذب دروازه‌بانان جوان با نگاه به آینده باشگاه

امیر قلعه نویی باز هم به شیوه خود وفادار ماند و ابراهیم عالمه را علی رغم نمایش خوبش کنار گذاشت تا همچون گذشته به سنگربانان داخلی بازی بدهد.

سید پیام نیازمند(سهمیه لیگ برتری):

یکی از پدیده های لیگ هفدهم که با اعتماد مجید جلالی در مقطع پایانی فصل به دروازه بان ثابت تیم پیکان تبدیل شد و توانست جواب این اعتماد را هم به خوبی بدهد و نقش مهمی را در بردهای پایان فصل یاران مجید جلالی ایفا کرد.

با توجه به فیزیک ایده آل و سن و سالش می توان گفت که نیازمند می تواند دروازه سپاهان را برای سال های سال بیمه کند و بزرگترین پاشنه آشیل سپاهان در نیم فصل ابتدایی فصل گذشته را به یک نقطه قوت برای طوفان زرد آسیا تبدیل کند و سپاهان را به روزهای اوجش برگرداند.

نقطه شروع درخشش این بازیکن را می توان از بازی پرسپولیس – پیکان برگشت در فصل هفدهم لیگ حرفه ای فوتبال ایران دانست، جایی که مجید جلالی با روی نیمکت نشاندن دروازه بان با تجربه خود یعنی رحمان احمدی به نیازمند اعتماد کرد و او هم با درخشش خود جواب این اعتماد را پس داد.

این بازیکن سابقه بازی در رده های پایه تیم ملی را هم در کارنامه دارد.

شهاب عادلی(سهمیه زیر 23 سال):

دروازه بان جوان سپاهان تنها چند روز بعد از جذب سید پیام نیازمند به سپاهان پیوست تا موید این نکته باشد که امیر قلعه نویی بر تقویت دروازه و ایجاد فضای رقابتی در خط دروازه تیمش تاکید دارد.

شهاب عادلی متولد سال 1375 در شهر تهران است، فوتبال را از صبای قم شروع کرد و بعدها به تیم مقاومت تهران پیوست و از آن جا به نفت تهران رفت در فصل گذشته هشت بار در ترکیب اصلی قرار گرفت و عملکرد نسبتا قابل قبولی نیز از خود به جای گذاشت.

* دفاع: جذب بازیکنان مسن ولی مطمئن

بر خلاف انتخاب دروازه بان که در آن جوان گرایی پر ریسکی صورت گرفت، سپاهان در خط دفاع دست روی بازیکنانی گذاشت که سابقه همفکری با سرمربی باشگاه را در اختیار داشته اند و خیلی باتجربه اند.

ایرانپوریان(سهمیه لیگ برتری):

کاپیتان فصل گذشته تراکتور و یکی از بهترین دفاع راست های لیگ هفدهم که می تواند با تجربه بالای خود جناح راست تیم سپاهان را تقویت کرده و امیر قلعه نویی را در بستن یک تیم رویایی برای فصل پیش رو یاری کند.

او هم مانند خالد شفیعی، سجاد شهباز زاده و کی روش استنلی سوارز سابقه بازی زیر نظر ژنرال را داشته و با نظر مساعد امیر قلعه نویی جذب شده است.

ترکیب او و سعید آقایی در جناحین خط دفاعی سپاهان بی شک یکی از بزرگترین نقاط قوت سپاهان در فصل جدید است به طوری که هم در دفاع و هم در حمله می تواند سپاهان را به شدت تقویت کند، بی شک تجربه او می تواند بزرگترین سرمایه برای خط دفاعی سپاهان در فصل پیش رو باشد.

خالد شفیعی(سهمیه لیگ برتری):

سپاهان در فصلی که گذشت در خط دفاعی مشکلات عدیده ای داشت از جمله آن ها می توان به مصدومیت ها و محرومیت های گاه و بیگاه مدافعان فصل گذشته اشاره کرد.

سپاهان این فصل با جذب خالد شفیعی ملقب به سامورایی فوتبال ایران توانست تا حدود زیادی خیال خود را در بخش دفاع وسط حل کند، قدرت سرزنی بالا اوت دستی ها از مهارت های این بازیکن است که قطعا در این فصل به کمک تیم سپاهان خواهد آمد.

او بعد از کی روش استنلی سوارز دومین بازیکنی بود که از ذوب آهن به سپاهان پیوست تا گوشه ای دیگر از پازل ژنرال را تکمیل کند و پرافتخارترین تیم لیگ برتر را بعد از دو فصل ناکامی مطلق در لیگ برتر و جام حذفی، سپاهان را در بازگشت به روزهای اوجش یاری کند.

* خط هافبک: تلاش برای تمدید با علی کریمی و جذب ستاره ها

تنها بخشی از زمین که سپاهان هنوز در آن بخش خریدی نداشته مرکز زمین است، البته سپاهان تلاش هاش زیادی را برای تمدید با علی کریمی کرده و احتمال حضور سروش رفیعی نیز بسیار بالاست و نباید فراموش کرد که سپاهان هنوز از سهمیه های خارجی خود استفاده نکرده و ممکن است در این بخش از این سهمیه ها بهره بگیرد.

* خط حمله: سه گزینه متفاوت با ویژگی های متفاوت

وجود بازیکنانی نظیر ساسان انصاری و مهرداد محمدی سرعتی در فصل گذشته باعث شده بود که سپاهان در نبردهای هوایی نتواند با حریفان خود مقابله کند در نتیجه امیر قلعه نویی به سراغ مهاجمان تمام کننده و سرزن رفت.

سجاد شهباززاده (سهمیه آزاد):

این بازیکن اردبیلی که سابقه بازی زیر نظر امیر قلعه نویی را نیز در کارنامه دارد بعد از یک فصل ناموفق به امید درخشش زیر نظر امیر قله نویی با سپاهان قردادی یک ساله امضا کرد تا دوباره شاگرد ژنرال شود.

با توجه به شرایط فیزیکی این بازیکن و مهارت او در سرزنی واضح است که این بازیکن با سبک فوتبالی امیر قلعه نویی سازگاری کامل دارد.

سجاد شهباز زاده از تیم ذوب آهن اردبیل به فوتبال معرفی شد و از آن جا به تهران کوچ کرد و با چهار سال در سایپا ماند، بعد از چهار سال درخشش در سایپا در خردادماه سال 1393 با قراردادی دو ساله به استقلال تهران پیوست و برای رسیدن به پیراهن تیم ملی ایران را به امید روزهای بهتر ترک کرد و به ترکیه رفت.

شهباززاده نیم فصلی کاملا ناموفق را سپری کرد و به امید پیوستن به استقلال قرارداد خود را فسخ کرد و فصل 96-97 را در کمال تعجب در سه تیم آلانیا اسپور نفت و استقلال تهران سپری کرد، فصل بعدی با تیم القطر قرارداد امضا کرد ولی مصدومیتش مانع بازی کردن برای این تیم شد و فقط دو بازی برای القطر انجام داد.

با توجه به آنچه که در این دو فصل برای این بازیکن رخ داده می توان گفت سپاهان برای خریدن او ریسک بزرگی انجام داده است، باید دید ایا امیر قلعه نویی می تواند او را احیا کند یا یک فصل پر از ناکامی دیگر در انتظار این بازیکن است.

کی روش استنلی سوارز (یک سهمیه لیگ برتری و یک سهمیه بازیکن خارجی):

مهاجم برزیلی و بلند قامت فصل گذشته ذوب اهن، اولین بازیکنی بود که از ذوب آهن به دیگر تیم اصفهانی یعنی سپاهان رفت.

کی روش با قراردادی به مدت یک فصل به تیم فولاد مبارکه سپاهان پیوست تا باز هم شاگرد ژنرال سرمربی های ایران شود، از خصوصیات بد این بازیکن می توان به تیم عوض کردن های پیاپی او اشاره کرد به طوری که در هفت فصل گذشته سیزده تیم عوض کرده!

اما مهمترین نکته ای که می تواند باعث دلگرمی هواداران سپاهان شود عملکرد فصل گذشته این بازیکن در تیم ذوب آهن است که در بیست و یک بازی، نه گل به ثمر رساند؛ او هم مانند سجاد شهباز زاده از قدرت سرزنی بسیار بالایی برخوردار است و می تواند یکی از نقاط ضعف بزرگ سپاهان فصل هفدهم را برطرف کند.

ابراهیم صالحی (سهمیه لیگ برتری):

بازیکن 26 ساله اهل جنوب ایران که از تیم ایرانجوان بوشهر به فوتبال ایران معرفی شده همچون دو مهاجم دیگر جذب شده توسط امیر قلعه نویی دارای قد و قامتی بلند است؛ او به عنوان یکی از شش سهمیه لیگ برتری ایران از تیم پارس جنوبی جم به اصفهان آمد و قراردادی دو ساله امضا کرد تا این فصل را زیر نظر پر افتخارترین سرمربی لیگ برتر ایران سپری کند.

او هم مانند کی روش استنلی در فصل گذشته عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت و در شگفتی آفرینی های تیم مهدی تارتار نقش به سزایی ایفا کرد، از خصوصیات او می توان به قد 190سانتی متری او اشاره کرد که می تواند در حملات و دفاع به کمک سپاهان بیاید.

معمولا مهاجمان بوشهری در تیم های بزرگ خوش می درخشند و شکوفا می شوند، باید دید ابراهیم صالحی سنت شکنی می کند یا پاسخ اعتماد امیر قلعنویی را به خوبی می دهد.

به گزارش صاحب نیوز؛ سپاهان هم اکنون می تواند از دو سهمیه آسیایی و یک سهمیه خارجی خود استفاده کند، البته هنوز هم می تواند یک بازیکن لیگ برتری دیگر جذب کرده و به ساختن تیمی قدرتمند برای فصل هجدهم ادامه دهد هر چند واضح است که سپاهان در ادامه حداقل دو هافبک جذب کند و مذاکرات برای تمدید علی کریمی را نیز به ثمر بنشاند.

با توجه به برنامه های طویل و دراز امیر قلعه نویی برای سپاهان 97-98 می توان این تیم را یکی از مدعیان اصلی قهرمانی نامید و روی آن به شدت حساب باز کرد و می توان به این نکته اشاره کرد که همگی بازی کنان با نظر مصاعد سرمربی جذب شده اند و همین بهترین پوئن برای سپاهان است.

گزارش از محمد امین نریمانی

انتهای پیام