20180531_140912 - Copy
۱۵:۴۰ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۷

آشنایی با گونه‌ای در اکوسیستم بام ایران؛

پرنده بافنده مهمان ناخوانده باغات فریدونشهر/ آخرین پناهگاه چرخ ریسک‌های پشت بلوطی در معرض تهدید است

«چرخ ریسک پشت بلوطی» پرنده زیبای ۱۱ سانتیمتری است که با بافتن الیاف این درختان بهم، لانه بیضوی و آویزان زیبایی به شکل پاندول می‌سازد که تنها سوراخی برای ورود و خروج دارد.

به گزارش صاحب نیوز؛ نوعی از پرنده منحصر به فرد چرخ ریسک پشت بلوطی در باغات گردوی شهرستان فریدونشهر مشاهده شد.

«چرخ ریسک پشت بلوطی» پرنده زیبای 11 سانتیمتری است که شیوه منحصر به فرد لانه سازی، آن را از دیگر پرندگان متمایز کرده است.

این پرنده عمدتا ساکن درختان بید و صنوبر است و با بافتن الیاف این درختان بهم، لانه بیضوی و آویزان زیبایی به شکل پاندول می‌سازد که تنها سوراخی برای ورود و خروج دارد.

در فریدونشهر نژاد menzbieri این پرنده ارزشمند هم اکنون در جمعیت‌های بسیار بسیار محدود به دلیل تخریب زیستگاه و قطع درختان صنوبر و سوزاندن و ریشه‌کنی درختان بید کهنسال، مهمان ناخوانده باغات و درختان تنومند گردو شده‌اند که به دلیل هرس درختان و برداشت میوه یا محصول، آخرین پناهگاه چرخ ریسک‌های پشت بلوطی بومی زاگرس در فریدونشهر در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

جلوگیری از قطع درختان محل آشیانه این پرنده‌ها و تخریب نکردن لانه آن‌ها، زمینه حفاظت و در نتیجه بقا و تولید مثل این گنجشک‌سان در منطقه فریدونشهر را فراهم خواهد کرد.

این پرنده بافنده با دم دراز و منقار نوک تیز، روتنه و پوش‌پرهای بال بلوطی و زیر تنه اخرایی تا نخودی سفید قابل مشاهده و تشخیص است.

انتهای پیام