صفحه اصلی » استان » فریدون‌شهر » فرماندار انتصابی فریدونشهر باید مردمی و کارآمد بوده و اهل سیاست‌بازی نباشد

مطالبه مردم؛

فرماندار انتصابی فریدونشهر باید مردمی و کارآمد بوده و اهل سیاست‌بازی نباشد

فرماندار انتصابی فریدون شهر باید به سه خصلت مردمی بودن، کارآمد بودن و اهل بازی‌های سیاسی نبودن مزین باشد.

تاریخ انتشار: ۱۸:۴۸ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۷

به گزارش صاحب نیوز، مدتی است قطار تغییر فرمانداران در استان اصفهان به حرکت درآمده و ممکن است به زودی یکی از مقصدهای این قطار، فرمانداری فریدونشهر باشد.

فریدونشهری که به خاطر رنج بردن از محرومیت بالا، فقر و بیکاری دارای شرایط ویژه‌ای است و فرماندار آتی این شهرستان باید علاوه بر شرایط عمومی یک مسئول، متناسب با این مقتضیات انتخاب شود.

 

*مردمی بودن

مهمترین ویژگی که باید در انتخاب فرماندار برای فریدونشهر مدّنظر قرار گیرد، مردمی بودن است. یک فرماندار مردمی که برای مردم دل بسوزاند نه برای حزب و گروه خودش. به مردم فرصت ملاقات بدهد، در اجتماعات مردمی شرکت کرده و به روستاها سرکشی کند و از نزدیک شاهد مشکلات و اوضاع مردم باشد و پای درد دل مردم بنشیند.

اگر یک نفر  که بعد از چند ساعت در راه بودن از روستاهای دوردست برای بیان مطلب و مشکلی به فرمانداری آمد و تقاضای ملاقات با فرماندار را کرد، بتواند وی را ببیند نه این که سرباز فرمانداری از درب ورودی به دلیل این که مثلا فقط فلان روز، روز ملاقات با فرماندار است به وی اصلا اجازه ورود به فرمانداری را ندهد و این روستایی مجبور شود تا رسیدن فلان روز چند شب در مهمانسرا بخوابد تا بتواند فرماندار را ببیند. اصلا مگر فرماندار با وجود داشتن معاون، بخشدار و قریب 20 کارمند چقدر مشغله دارد که بخواهد تنها یک روز را برای ملاقات مردمی در هفته تعیین کند؟

مردمی بودن فرماندار یعنی دلسوز بودن و یعنی این که درد مردم را درد خود بداند و به همین خاطر تا آن جا که توان دارد برای حل این درد تلاش کند و خود را نسبت به پاسخگویی به مردم مسئول بداند.

 

*کنار گذاشتن بازی‌های سیاسی

هر پُست مدیریتی در دولت کم و بیش با سیاست مرتبط است و پُست فرمانداری نیز یکی از این پُست‌هاست. اما گاه شرایط به شکلی است که جامعه بیش از یک سیاستمدار به یک مدیر برای اداره و پیشرفت نیازمند است. شهرستان فریدونشهر چنین موقعیتی دارد و بیش از یک فرماندار سیاستمدار به یک فرماندار اهل کار نیازمند است.

در فریدونشهر با این همه مشکلات بزرگ و این همه عقب افتادگی‌ها شایسته نیست فرمانداری در رأس امور باشد که اهل سیاست بازی و جناح بازی باشد. لذا باید مسئولان وزارت کشور و استانداری فردی را برای تصدی این پُست درنظر بگیرند که اهل این بازی‌ها نبوده و تنها به فکر رشد و پیشرفت و آبادانی این منطقه باشد و حتی اگر در کل کشور بنا بر این قرار گرفته تا فرماندارانی منصوب شوند که منافع و موقعیت جناح حاکم فعلی را تثبیت کنند، برای فرمانداری فریدونشهر به حرمت سفره‌های خالی بسیاری از مردم این شهرستان و به حرمت درد دل هزاران جوان باانرژی اما بیکار این شهرستان، فردی منصوب شود که فارغ از این تفکرات تنها به دنبال کار کردن برای مردم باشد.

برای حکومت بر مردم، اقدام به اختلاف افکنی بین قومیت‌ها و نقاط مختلف شهر و شهرستان نکند؛ به خاطر انتخاب مدیران هم حزبی خود، مدیران جوان شهرستان را قربانی و عزل نکند و به صرف این که یک مدیر اهل جناح بازی و تبلیغ جناح مورد علاقه فرماندار نیست، بدون توجه به کارآمدی، وی را عزل نکند. فرماندار فریدونشهر باید تنها به فکر پیدا کردن و انتصاب مدیران کارآمدتر از قبل باشد.

به دنبال انتصاب نمایندگان سیاسی در روستاها و مناطق گوناگون و یا در دستگاه‌های مختلف دولتی یا غیردولتی نباشد و جلو انجام طرح و پروژه‌ای عمرانی و عام المنفعه را صرفا به دلیل این که متصدی انجام آن فردی غیرهم حزبی است، نگیرد و اگر به روستاها سفر می‌کند برای شنیدن مشکلات مردم و برداشتن بار از دوش مردم باشد نه برای تبلیغات سیاسی و یا سم پاشی علیه فرد و جناح خاص.

فرماندار فریدونشهر نباید جلو فعالیت اقتصادی و اشتغال زایی افرادی که هم حزبی او نیستند را بگیرد و سنگ جلو راه چنین افرادی گذاشته و حتی در این موارد به دنبال تسویه حساب حزبی باشد.

 

*کارآمد و جسور بودن

فرماندار فریدونشهر باید بتواند از حقوق مردم این شهرستان دفاع کند. این حقوق شامل تمام اختیارات قانونی است که ادارات کل استان ممکن است تاکنون از اعطای مزایای آن به فریدونشهر به هر دلیلی خودداری کرده باشند و می‌تواند در زمینه‌های مختلف از جمله طرح‌های اشتغال‌زایی و کارآفرینی باشد.

تجربه نشان داده است در برخی دستگاه‌های استان اگر پیگیری جسورانه و مستمر وجود نداشته باشد، این دستگاه احقاق حقوق حقه مردم را به تأخیر خواهد انداخت.

فرماندار فریدونشهر باید جسارت مطالبه‌گری از مرکز استان و دیگر نقاط را داشته باشد و وامدار کسی نباشد. شاید یکی از عللی که مردم دوست دارند مسئولشان بومی باشد این است که وی از خود مردم بوده و عمیقاً خواسته او با مطالبات مردم یکی است و بنابراین همان قدر که مردم برای رفع مشکلی دغدغه دارند، برای رفع آن مشکل تلاش خواهد کرد.

 

*وقت بگذارد

تصدی فرمانداری فریدونشهر در مقایسه با تصدی فرمانداری شهرهای پیشرفته‌تر به مدیری فعال‌تر، کوشاتر و مدبّرتر نیازمند است. فریدونشهر در سالیان گذشته در حالی که شهرهای دیگر کشور و استان گوی رقابت در رشد و پیشرفت را از هم می‌ربودند به هر دلیلی از جمله انتصاب مدیران ضعیف و ناکارآمد از این غافله عقب مانده و اکنون دچار محرومیت‌های زیادی است لذا به مدیرانی نیاز دارد که علاوه بر قدرت انجام کار به اندازه دیگر مدیران، از انگیزه و انرژی مضاعف و بیشتری برخوردار بوده و زمان بیشتری برای کار خود بگذارد تا بتواند این عقب ماندگی را جبران کند.

شایسته نیست فردی برای فرمانداری فریدونشهر انتخاب شود که تنها به حضور در فرمانداری در ساعات اداری بسنده کند و از تمام تعطیلی‌ها و بین التعطیلی‌ها برای خروج از این شهرستان و رفتن به شهر خود یا مسافرت استفاده کند.

 

یک فرماندار و یک مسئول از ویژگی‌های دیگری نیز باید برخوردار باشد همچون داشتن تقوا، رعایت انصاف و عدالت، داشتن صداقت، حساس بودن نسبت به بیت المال و پایبندی به نظام جمهوری اسلامی ایران اما مواردی که در بالا ذکر شد، به نظر می‌رسد باید بیشتر در انتخاب فرماندار فریدونشهر مدّنظر مسئولان قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!