735972
۱۴:۵۹ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۰

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان خبر داد؛

آغاز مرمت دو پوش ایوان باغ موزه چهلستون

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از آغاز طرح مرمت سقف دوپوش ایوان ستون دار کاخ موزه چهلستون خبر داد.

به گزارش صاحب نیوز؛ فریدون الله یاری با اعلام این خبر گفت: این عملیات که شامل پاکسازی و استحکام بخشی است با توجه به فرسودگی های به وجود آمده در سقف دوپوش ایوان کاخ چهلستون انجام می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان ادامه داد: پس از برچیدن سقف چوبی موجود در این قست از بنا، روی سقف و قسمت پشت گره چینی ها از فضولات پرنده ها پاکسازی خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر طرف شدن انحنا و جابجائی گره چینی ها و استحکام تیرها و قسمت فرسوده و در نهایت تخته کوبی دوباره در این قست از دیگر اقدامات مرمتی در سقف دوپوش ایوان کاخ چهلستون خواهد بود.

به گفته الله یاری قرار است: عملیات برداشتن تخته ها، پاکسازی، برطرف نمودن مشکلات ایجاد شده، استحکام بخشی و نهایتا تخته کوبی دوپوش چهلستون در طی 3 ماه تا پایان نیمه اول سال جاری صورت گیرد.

کاخ چهلستون که بالغ بر 67 هزار متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس اول احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. شاه عباس اول، کوشکی درمیان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر می‌گرفت.

در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده ‌است و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌ است.

تالار مرکزی کاخ که اختصاص به میهمانان خارجی و شخصیت‌های کشورهای دیگر داشت حاوی نقاشی‌هایی است که وقایع تاریخی دوران‌های مختلف را بیان می‌دارند، این سالن با شکوه که بر گنبدی منقوش استوار است با لچکی‌های رنگارنگ و طرح‌های طلایی و شفاف از شاهکارهای هنری آن عصر محسوب می‌شود.

انتهای پیام