صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » سالانه 800 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی به جمع بیکاران اضافه می‌شوند/ کاهش یک میلیونی دانشجو تا پایان برنامه ششم توسعه

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان:

سالانه 800 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی به جمع بیکاران اضافه می‌شوند/ کاهش یک میلیونی دانشجو تا پایان برنامه ششم توسعه

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان گفت: در حال حاضر شمار دانشجویان از چهار میلیون و 800 هزار نفر به چهار میلیون و 200 هزار نفر کاهش یافته است، این در حالی است که در برنامه شش توسعه یک میلیون نفر دیگر نیز از این تعداد کاسته می‌شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ علی آهومنش بعد از ظهر گذشته در مراسم افتتاحیه دبیرخانه و معارفه اعضای هیئت اجرایی جذب هیئت علمی استان اصفهان که در فرمانداری شهرضا برگزار شد، با بیان اینکه در نظام آموزش عالی کشور دو هزار و 600 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است، تصریح کرد: نیمی از این مبلغ توسط دولت و نیمی از سوی مردم سرمایه‌گذاری شده است.

وی، گفت: با توجه به وضعیت خاص اقتصادی کشور میزان سرمایه گذاری دولتی در نظام آموزش عالی رو به کاهش است.

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان با بیان اینکه در 12 سال گذشته شمار دانشگاه‌های کشور به دو هزار و 880 واحد رسیده است بیان کرد: وزارت علوم فرایند ساماندهی دانشگاه‌های مختلف را آغاز کرده است.

آهومنش با بیان اینکه در گذشته شمار دانشجویان بیشتر بود اما در سالیان اخیر با کاهش جمعیت دانشجویی مواجهیم و لازم است وضعیت دانشگاه‌های کشور ساماندهی شود، تأکید کرد: بر اساس آخرین اطلاعات موجود 300 دانشگاه علمی کاربردی، 80 دانشگاه پیام نور، 60 دانشگاه آزاد اسلامی و 49 دانشگاه غیرانتفاعی از تعداد دانشگاه‌های کشور کاسته شده است.

وی با بیان اینکه قرار بود به ازای هر 25 نفر دانشجو یک عضو هیئت علمی استخدام شود، عنوان کرد: در بهترین حالت به ازای هر 45 دانشجو یک عضو هیئت علمی وجود دارد این در حالی است که در شرایط فعلی و در بهترین حالت می‌توانیم سالانه هفت هزار عضو هیئت علمی استخدام کنیم.

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان تصریح کرد: اگر شمار دانشجویان هر واحد دانشگاهی کمتر از هزار نفر باشد، ادامه فعالیت آن مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل مسئولان وزارت علوم معتقد هستند که تعداد زیادی از دانشگاه‌ها باید تعطیل شود.

آهومنش، با بیان اینکه سالانه یک میلیون نفر از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، گفت: دولت در بهترین حالت می‌تواند برای 200 هزار نفر از آنان شغل ایجاد کند و 800 هزار نفر از آنان به مشاغل غیر مرتبط جذب می‌شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شمار دانشجویان از چهار میلیون و 800 هزار نفر به چهار میلیون و 200 هزار نفر کاهش یافته است، این در حالی است که در برنامه شش توسعه یک میلیون نفر دیگر نیز از این تعداد کاسته می‌شود.

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی استان اصفهان با بیان اینکه طبق برنامه زمانبدی باید تا سال 1409 تعداد 187 هزار عضو هیئت علمی در کشور وجود داشته باشد، تصریح کرد: در حالی که تعداد دانشجویان کشور 28 برابر شده، اعضای هیئت علمی به این میزان افزایش نیافته است.

آهومنش با بیان اینکه شمار دانشجویان کشور از 157 هزار نفر در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به بیش از چهار میلیون نفر در حال حاضر افزایش یافته است، اظهار کرد: برای رسیدن به آمار سال 1409 باید از هم‌اکنون سالانه 10 هزار عضو هیئت علمی استخدام شوند.

وی، با بیان اینکه گستردگی بیش از حد واحدهای دانشگاهی مانع جلوگیری از اتلاف سرمایه شده است، تأکید کرد: متأسفانه تمرکز برنامه ریزی در نظام آموزش عالی وجود ندارد و نهادهای مختلفی همچون کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و شورای انقلاب فرهنگی تصمیمات مختلفی در این بخش می‌گیرند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد