photo_2018-07-07_22-22-35
۱۰:۱۸ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۷

صاحب نیوز گزارش می دهد؛

تجمع کارگران شهرداری اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه/ وعده سه‌شنبه کارگران را متفرق کرد

عدم تحقق مطالبات کارگران مدیریت شهری اصفهان در ماه های اخیر باعث تجمع این افراد در محوطه بیرونی ساختمان شهرداری مرکزی شده است تا شاید راهکاری برای وصول این حقوق پیدا شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ صبح اولین روز کاری هفته و با بر آمدن خورشید، تکاپوی شهروندان برای به دست آوردن رزق و روزی خود دوباره شهر را زنده کرده است اما حوالی ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان باز هیاهویی برپا شده و حضور عوامل نیروی انتظامی و حفاظت فیزیکی مدیریت نشان دهنده این است که ماجرا جدی است.

در همین حین مغازه داری که تازه به سرکار آمده و مشغول باز کردن کرکره های فروشگاهش است رو به همسایه خود می کند و می پرسد: «اینها چی میخوان؟» و او پاسخ می دهد: «به دنبال مطالبات خود هستند».

شماری از کارگران خدمات شهری مناطق 15 گانه اصفهان که تعداد آن ها بالغ بر 200 نفر است با لباس های کار خود در محوطه ورودی شهرداری مرکزی تجمع کرده و با شعار «شهردار…شهردار» خواستار حضور قدرت الله نوروزی، شهردار فعلی اصفهان در جمع خود هستند.

در این بین یکی از کارگران توجه ما را به خود جلب می کند، از نگاهش غم می بارد اما در سکوتی که هزاران حرف نگفته در آن جای گرفته در کنار همکاران خود حاضر شده است، همین که علت تجمع او و دیگر کارگران را از او پرس و جو می کنیم، می گوید: « در حالی که قبل از اذان صبح برای تمیز کردن کوچه پس کوچه های شهر از خانه با هزار امید بیرون می زنم اما دو سه ماه است که یک ریال هم حقوق نگرفته ام».

او در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده است، ادامه می دهد: « یکی از فرزندانم مشکل کلیه دارد و باید مرتب دیالیز شود…دیگر نمی دانم چه کنم؟»

بوی تند سیگار و عرق کارگران آفتاب سوخته ای که حالا چند ساعتی از شعار دادن بی امان آنها گذشته در هم پیچیده و نفس کشیدن را سخت کرده است. هرکسی زیر لب زمزمه ای می کند و چشم ها همچنان به ساختمان شهرداری دوخته شده است.

ناگهان خبری خوشحال کننده از آنجا به گوش برسد تا اینکه بالاخره غلامرضا ساکتی، رییس اداره خدمات شهری شهرداری اصفهان در جمع شعاردهندگان حاضر شده و آنها را دعوت به آرامش می کند و می گوید: «اگر صبح اول وقت به سراغ شما نیامدم به این دلیل بود که می خواستم یک قول صد در صدی برای وصول مطالبات شما از مسئولان بالادستی شهرداری بگیرم».

وعده سه شنبه ای که کارگران را متفرق کرد

رییس اداره خدمات شهری شهرداری اصفهان خطاب به کارگران خدمات شهری شهرداری اصفهان ادامه می دهد: «با همه تلاش هایی که صورت گرفت باید بدانید که شهرداری دچار رکود است اما تا سه شنبه همین هفته معوقه حقوق یک ماه شما پرداخت می شود و در مورد مابقی آن نیز در اولین فرصت پیگیری می کنم تا به روز رسانی شود».

صحبت های رییس اداره خدمات شهری شهرداری اصفهان همچون آبی سرد، آتش اعتراضات کارگران را خاموش و رشته حضور آنها را از هم پاره می کند، اگرچه نمایندگان آنها رو به ساکتی ضمن تاکید بر دروغگو خواندن نوروزی، یادآور می شوند: «اگر صبح روز سه شنبه، قول شما محقق نشود، کسی برای تمیز کردن و رفت و روب شهر به سرکار نخواهد رفت».

مدیریت جدید شهری اصفهان از همان ابتدای شروع به کار خود با توقف برخی از پروژه های شهری و عدم ارائه برنامه مشخص برای پرداخت مطالبات کارکنان و کارگران خود، حاشیه هایی را ایجاد کرده و همین امر باعث شده بود تا اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان که به اتفاق آرا شهردار جدید را انتخاب کرده بودند در تذکرات پی در پی خود به وی، خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به وضعیت حقوقی کارکنان شهرداری شوند».

حل مشکلات مالی کارگران مسئله فیثاغورس نیست

اصغر برشان، عضو جامعه کارگری و شورای اسلامی شهر اصفهان در همین ارتباط در گفتگو با صاحب نیوز تاکید می کند: «حقوق کارگران خدمات شهری، فضای سبز و اتوبوسرانی باید در اولویت پرداخت های شهرداری باشد و این اعتراضات کارگران کاملا به حق و طبیعی است چرا که زندگی برخی از آنها حتی با دریافت به موقع حقوق نیز به سختی اداره می شود چه برسد به اینکه این مطالبات با تأخیرات چند ماهه پرداخت شود».

وی در ادامه از تحقق تنها 8 درصد بودجه سال 97 شهرداری اصفهان خبر داده و می گوید: «حل مشکلات مالی کارکنان شهرداری مسئله فیثاغورس نیست که چندان پیچیده و حل نشدنی باشد، باید به دنبال تأمین بودجه و درآمدهای پایدار شهری بود که البته این موضوع چندین بار از جانب بنده و دیگر اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان به شهردار و معاون مالی و اقتصادی او تذکر داده شده است».

برشان تصریح می کند: « با تلاش هایی که انجام شد، بخشی از مطالبات کارگران شهرداری اصفهان با دریافت وام از بانک به آنها پرداخت شده و همچنان پیگیر پرداخت حقوق آنها هستیم چرا که معتقدیم این کارگران، سختی زیادی را متحمل می شوند».

خوب است شهردار اصفهان به میان خانواده شهرداری بیاید و قدری با مشکلات آن ها از نزدیک آشنا شود تا زمینه کم شدن این مشکلات بهتر فراهم شود.

گزارش از امیر امین الرعایایی

انتهای پیام