images
۱۹:۴۰ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۴/۱۹

معاون اول رئیس جمهور:

تصوری از خارج شدن امریکا از برجام نداشتیم/ بدترین سناریوهای پیش رو ایران را پیش بینی کرده ایم

جهانگیری گفت: تصوری از خارج شدن امریکا از برجام نداشتیم ولی الان بدترین شرایط و سناریو ها را مدنظر قرار داده ایم، در حد توان برای انجام اقدامات لازم و حل مشکلات تلاش می کنیم ولی نیازمند حضور و یاری همه هستیم.

به گزارش صاحب نیوز؛اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه شورای اداری استان اصفهان درسالن کوثر ارتش اظهار کرد: اصفهان یکسری امتیازات ویژه ای دارد که همیشه سعی کردم کتمان نکنم و در هر جلسه ای بیان کنم.

*اصفهان خاستگاه اصلی فرهنگ و تمدن ایران است

وی با بیان اینکه عظمت اصفهان درتاریخ ایران ماندگار است گفت: اصفهان خاستگاه اصلی فرهنگ و تمدن ایران است، هیچ پیشرفتی در کشورنیست که اصفهان در آن نقش نداشته باشد

جهانگیری تصریح کرد: اتفاقاتی که برای کشور در چند ماه اخیر پیش آمد موجب شد به اصفهان سفر کنم و در جمع مسولان اصفهان با مخاطب قراردادن نخبگان اصفهان حرف های خود را با مردم ایران بگویم.

وی ادامه داد: شرایط کشور شرایط خطیری است و این بدین معنا است که روندها با گذشته متفاوت است، لذا شرط لازم برای اینکه شرایط خطیر خوب مدیریت شود و با آبرومندی از آن بیرون بیابیم این است که درک درستی از این شرایط داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور خاطرشان کرد: درک درست از مسئله پیش رو و مسئولیت پذیری جمعی لازم است، دولت به تنهایی نمی تواند این شرایط را مدیریت کند، وقتی می شود این شرایط را مدیریت کرد که همه در صحنه عمل باشند

* امریکایی ها خواب توطئه جدی برای ایران دیدند

وی افزود: نمی توان در مواجه با مسایل پیش رو چشم خود را بر روی واقعیات ببندیم، باید واقعیت ها را ببینیم و درباره آن صحبت کنیم، واقعیت این است که تحریم ها فلج کننده نیست، واقعیت ها را باید درست کشف کرد.

جهانگیری عنوان کرد: ما از دل شرایط می توانیم فرصت هایی به وجود آوریم که خیلی از مسایلی که مزمن شده را درمان کنیم، اولین وظیفه ما آگاهی به شرایط جدید وسپس مئولیت پذیری جدی در برابر شرایط پیش رو است

وی بیان کرد: امریکا به هر نحوی از برجام خارج شد و از روز اول سر ناسازگاری را با ایران داشته است، امریکایی ها توطئه جدی برای ایران خواب دیدند، ادامه تحریم های امریکا بعد از انکه ما سر میز مذاکره رفته ایم بی معنا است، پس قطعا خواب های آشفته ای نه فقط برای نظام ایران بلکه برای ایران دیده اند.

معاون اول رئیس جمهور اذعان کرد: دولت به عنوان پیشران اصلی مملکت دراین شرایط باید به صحنه بیاید و برنامه ریزی بکند و همه نیز باید به صحنه بیایند و دولت را یاری کنند

وی با تاکید براینکه انسجام سیاسی، فکری و ملی در داخل کشور امروز مهم است گفت: هر کسی با هر سلیقه سیاسی باید اختلافات سیاسی را کنار بگذارد و با اتحاد در مواجه با دشمن عمل کند.

*بدترین سناریوها ی پیش روی ایران رابررسی کردیم

جهانگیری با اشاره به اینکه امریکا فکر می کند با فشاری که وارد می کند می تواند مردم را به حد نارضایتی برساند، خاطرنشان کرد: دولت برای همه برنامه هایی که امریکا علیه ایران ریخته برنامه هایی را طرح ریزی کرده، البته امریکا خیلی نپخته و عجولانه اعلام کرد تا ابان ماه اجازه صادرات نفت ایران را نمی دهد که حرف خیلی عجیبی است و محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: بدترین سناریوها ی پیش روی ایران را بررسی کردیم وبه حول قوه الهی کاری خواهیم کرد که امریکا متوجه شود که قدرت جلوگیری از صادرات نفت ایران در جهان را نخواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور اذعان کرد: موضوع دوم اینکه برای هدف شوم دوم امریکا علیه ایران که ممانعت از مبادله پولی با ایران است اقداماتی با کشورهای چین و روسیه کردیم، حذف صرافی ها و استفاده نکردن از صرافی ها  حرف بی حسابی است و قطعا از همه ظرفیت های کشور دراین عرصه بهره می بریم.

وی اضافه کرد: تصوری از خارج شدن امریکا از برجام  نداشتیم ولی الان بدترین شرایط و سناریو ها را مدنظر قرار داده ایم، در حد توان برای انجام اقدامات لازم برای تامین مواد مورد نیاز ایران و حل مشکلات  تلاش می کنیم

جهانگیری  تاکید کرد: یک عده ادم های کوته فکردر شرایطی که  که مردم در سختی هستند ودولتمردان به فکر حل مشکلات هستند به فکر زدن جیب مردم هستند، قطعا قاطعانه با آنها برخورد می شود.

وی ادامه داد: ما الان بیش از هر مقطع دیگر نیاز داریم اعتماد مردم و امید تقویت شود، در سایه اعتماد و امید بخش عظیمی از مشکلات حل می شود و تلاطم ارزی حتما به ثبات خواهد رسید

معاون اول رئیس جمهورعنوان کرد: ما نباید بر طبل مطالبات بدمیم، دمیدن بر طبل مطالبات از هر دستگاه و نهادی بی مورد است، تحریم ها فرصتی بی نظیری برای تقویت تولیدات داخلی کشور است، این فرصت می تواند اتکا به درآمد نفت را از بین ببرد البته باید دولت را کمک کرد.

*اصفهان نه تنها قادر است مشکلات خودش را حل کند بلکه مشکلات دیگران را هم حل می کند

وی در رابطه با بحران آب اصفهان گفت: مشکل کم آبی در سطح کشور مطرح است، آب در استان های زیادی بحرانی شده که سیستان وبلوچستان و هرمزگان از آن جمله است، امسال به جهت خشکسالی یک شرایط استثانی است

جهانگیری اذعان کرد: بدون تردید حیات اصفهان به حیات زاینده رود است ولی این وضعیت را پشت سر خواهیم گذاشت، مصوبه شورای عالی آب قطعا اجرا می شود

وی ابراز کرد: هیچ کس نمی تواند دراین کشور مسئولیت داشته باشد و مسئله اصفهان وآب اصفهان را نادیده بگیرد، طرح های مختلف کشاورزی منطبق بر کم ابی باید اجرا کند، دولت هم قطعا اسیب دیدگان از کم ابی را تنها نمی گذارد.

جهانگیری بیان داشت: صنعت اصفهان حتما باید از محل پساب توسعه پیدا کند و صنایع کم آب و های تکت باید در اصفهان توسعه پیدا کند، ما انتظارداریم مدیران نسبت به نیازها و مشکلات مردم بیشتر همت کنند و اگر مدیر شده اند مسئولیت خدمت به مردم را پذیرفته اند، اصفهان نه تنها قادر است مشکلات خودش را حل کند بلکه مشکلات دیگران را هم حل می کند.

انتهای پیام