صفحه اصلی » اجتماعی » آغاز به کار شرکت برندسازی محصولات مددجویان بهزیستی/ جشنواره موسیقی هنرمندان معلول برگزار خواهد شد

در نشست خبری اداره کل بهزیستی استان اصفهان مطرح شد؛

آغاز به کار شرکت برندسازی محصولات مددجویان بهزیستی/ جشنواره موسیقی هنرمندان معلول برگزار خواهد شد

یک شرکت تعاونی به منظور شناخت بازارهای داخلی در شهر، استان، کشور و حتی در خارج از کشور برای برندسازی محصولات و تولیدات افراد تحت پوشش بهزیستی روز سه شنبه هفته جاری آغاز به کار خواهد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - شنبه ۱۳۹۷/۰۴/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ مجتبی ناجی صبح امروز در نشست خبری اداره کل بهزیستی استان اصفهان اظهار کرد: ارتقای بهداشت سلامت با ایجاد مهدکودک های کودکان دنبال می شوند که 800 مرکز در این رابطه فعال است که 150 مورد آن در روستاها قرار دارند.

وی ادامه داد: هفت هزار و 300 کودک در مهدهای کودک از غذای کودک استفاده کرده اند و 67 میلیون تومان به خانواده ای محروم و 80 میلیون هزینه تجهیز به 200 مهدکودک اختصاص داده شده است و 50 آدینه مهد نیز در محل های نماز جمعه اصفهان وجود دارد.

معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان از 430 کودک و نوجوان که سرپرست با کفایتی ندارند، خبرداد و گفت: به همین دلیل این افراد به 39 خانه های کودک شبانه روزی واگذارمی شوند و به آنها خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می شود و دولت نیز ماهانه 370 هزارتومان در قالب یارانه نقدی به هر فرد اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: 550 کودک بدسرپرست نیز با توجه به اینکه در بستگان آنها، کسی برای نگهداری وجود داشته، سازمان بهزیستی 350 هزارتومان پرداخت می کند.

ناجی با بیان اینکه در حال حاضر 9 هزار و 200 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی وجود دارند که با رویکرد توانمندسازی از آنها حمایت می شود، تصریح کرد: در این رابطه گروه هایی با عنوان همیار سرپرست خانوار، برنامه هایی برای اشتغال آنها در نظر گرفته شده و در مجموع بالغ بر 2 میلیارد تومان هم تسهیلات به عنوان وام به آنها اهدا می شود که سقف دریافت برای هر فرد 20 میلیون تومان است.

وی افزود: قرار است 600 گروه جدید در کشور به منظور اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار در کشور ایجاد شود که 300 گروه آن در اصفهان خواهند بود، فرزندان این بانوان نیز تا دکترا مورد حمایت قرار می گیرند.

معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان عنوان کرد: واحدی نیز به عنوان فوریت های اجتماعی بهزیستی فعال است که همه شهروندان می توانند از آن بهره مند شود تا همکاران ما خدمات مورد نظر را به آنها ارائه کنند در همین رابطه 240 کودک با سامانه 123 تماس گرفتند که 117 کودک کار یا خیابانی تحت پوشش سازمان بهزیستی تحت عنوان مرکز حمایت های کودک و خانواده کار و خیابانی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه تمامی تلاش خود را برای افزایش فرزندآوری انجام  می دهیم، اضافه کرد: در استان اصفهان، 40 درصد طلاق ها در سالهای اول ازدواج در این راستا بوده که ممکن است فرزندآوری را کاهش دهد به همین دلیل اقدامات متنوعی در قالب مشاور ژنتیک و خدمات پیش از ازدواج و پیش از طلاق نیز ارائه می شود.

بیشترین آمارمددجویان بهزیستی معلولان جسمی حرکتی هستند

سید اصغر فیاض، معاون امور توانبخشی بهزیستی استان اصفهان هم در ادامه گفت: براساس آمار بهداشت جهانی معلولان 10 تا 20 درصد جامعه را تشکیل می دهند اما از آنجایی که دولت تمامی محدودیت ها را نمی توانند پوشش دهد، یک میلیون و 300 هزار نفر در کشور وجود دارد که در اصفهان به 120 هزار نفر می رسند.

وی ادامه داد: بیشترین آمار مددجویان بهزیستی به ترتیب معمولان جسمی حرکتی، افرادی با هوش میان یا کم توان ذهنی و سالمندان، ناشنوایان و بیماران اعصاب و روان مزمن و نابینایان هستند البته در اصفهان 540 هزار سالمند زندگی می کنند که 22 هزار نفر از آنها تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه به جای مراجعه معلولان به این اداره، تسهیلگران به در منزل آنها مراجعه و خدمات مورد نظر را در منزل به آنها ارائه می کنند، گفت: 108 مرکز ارائه خدمات توانبخشی در سازمان بهزستی فعال است و در همین رابطه مرکز خدماتی حمایت از افراد مبتلا به اوتیسم در شهرستان شهرضا ایجاد شد و در همین رابطه می توان گفت استان اصفهان  تنها استانی است که ده مرکز در این حوزه، فعالیت می کنند و دو مرکز دیگر نیز تا پایان سال به آنها اضافه خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر از هر 59 تولد، یک نفر مبتلا به اوتیسم است که در مراکز بهزیستی 400 نفر مبتلا به این بیماری خدمات دریافت می کنند و 120 نفر ازاین افراد به مدارس عادی و دانشگاه راه پیدا کرده اند و در همین رابطه طرح ایجاد کافه اوتیسم نیز در اصفهان در حال پیگیری است.

فیاض با اعلام اینکه در حال حاضر 51 مجموعه در استان اصفهان خرید خدمت شده اند، تاکید کرد: 50 در صد هزینه ها از سوی بهزیستی پرداخت می شود و 50 درصد از سوی مرکز خصوصی دریافت می شود، البته وسایل کمک توانبخشی نیز در همه حوزه ها به جز سمعک که تولید داخلی نداشته، توزیع مناسبی داشته اند.

هزینه یک میلیون و 800 هزار تومانی برای نگهداری هر معلول

وی تاکید کرد: مراکز شبانه روزی از جمله چالش های ماست که نیاز به حضور 24 ساعته پرستار، مراقب و پزشک دارند که بیشترین مشکلات اقتصادی نیز در این زمینه به سازمان بهزیستی فشار می آورد چراکه روز به روز به آمار افرادی که به این مراکز برای پذیرش مراجعه می کنند در حال افزایش است و حدود 100 نفر بیش از ظرفیت در آنها حضور دارند.

وی افزود: با اولین کسی که که مراجعان بهزیستی با آنها برخورد می کنند مددکاران هستند اما این افراد تنها طرح خود را در دو سال در این زمینه می گذرانند این درحالی است که ظرفیت استخدامی در این زمینه وجود نداشته است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان اصفهان با تاکید بر اینکه هر 150 پرونده به یک مددکار در بخش خصوصی و هر 500 پرونده به یک پرونده در بخش دولتی واگذار شده است که رسیدگی و ارائه خدمات را مشکل کرده است، عنوان کرد: 148 هزارتومان به عنوان مستمری به معلولان پرداخت می شود که  در حال افزایش است و امکان انتخاب خرید وسایل کمک درمانی نیز برای معلولان فراهم شده است.

وی ادامه داد: هزینه نگهداری هر معلول در مراکز بهزیستی، یک میلیون و 800هزارتومان است که تنها 600 هزارتومان یارانه برای هر فرد از سوی دولت در این رابطه پرداخت می شود و خانواده های آنها نیز حدود 150 تومان می توانند پرداخت کنند ، این درحالی این که کمیته امداد تنها 30 هزارتومان می تواند به هر معلول کمک کند.

فیاض یادآور شد: با توجه به اینکه سال گذشته جشنواره تئاتر معلولان با استقبال زیادی روبرو شد چهار دوره چهار روزه هنرهای تجسمی برای تمامی معلولان برگزار شد و در همین رابطه نمایشگاه نقاشی در کتابخانه مرکزی اصفهان برپا شد و در آینده نزدیک نیز جشنواره موسیقی هنرمندان معلول برگزارخواهد شد.

غربالگری های دوره ای تمامی نوزادان برای پیگیری از مشکلات احتمالی

محمدسعید محمدی، معاون امورپیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان نیز اظهار کرد: تمامی نوزادانی که به دنیا می آیند مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرند که 70 هزار نفر نوزاد در این رابطه معاینه شدند دو هزار و 100 کودک نیز در رابطه با مشکلات نابینایی شناسایی و برای ارائه خدمات معرفی شدند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از معلولیت ها به مشکلات ژنتیکی برمی گردد، مشاوره ژنتیک در قالب مشاوره پیش از ازدواج و غربالگری به شهروندان ارائه می شود.

معاون امورپیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان، یاد آور شد: تمامی خدماتی که یک معتاد ممکن است نیاز داشته باشد به او ارائه می کنیم و 55 مرکز درمانی و 57 مرکز اقامتی برای این افراد، تحت پوشش بهزیستی فعالیت می کنند.حمایت هایی نیز از افراد مبتلا به ایدز و معتادان متجاهر انجام می شود.

اعطا وام قرض الحسنه برای خوداشتغال و مسکن به مددجویان

در ادامه نیز علی اصغر شاهزیدی، معاون مشارکت های مردمی بهزیستی استان اصفهان در ارتباط با فعالیت های این معاونت گفت: دفتر اشتغال سازمان بهزیستی دراین معاونت در حال فعالیت است که وام های خود اشتغالی قرض الحسنه با بازپرداخت پنج ساله به مبلغ 20 میلیون تومان،به شهروندان تحت پوشش ارائه می کند و کارفرمایانی که، معلولان شدید را به کار می گیرند تا 50 درصد حقوق آنها درقالب یارانه به کارفرمایان پرداخت می شود.

وی افزود: حق بیمه خویش فرمای معلولان نیز تا پنج سال از سوی بهزیستی پرداخت می شود، بنیاد مستضعفان 15 میلیون تومان، 10 میلیون تومان انجمن خیرین مسکن ساز و پنج میلیون تومان کمک هزینه بلاعوض برای خانواده های دارای دو معلول در شهر برای ساخت یا خرید خانه اعطا می شود.

معاون مشارکت های مردمی بهزیستی استان اصفهان گفت: هزار و 700 مرکز غیر دولتی در استان اصفهان وجود دارد که سازمان بهزیستی برای 300 خدمت به این مراکز مجوز صادرمی کند و 82 مجتمع غیردولتی روستایی هم در حال فعالیت هستند که فعالیت های آنها را ساماندهی می کنیم.

وی اضافه کرد: یک شرکت تعاونی نیز به منظور شناخت بازارهای داخلی در شهر، استان، کشور و حتی در خارج از آن برای برندسازی محصولات و تولیدات افراد تحت پوشش بهزیستی در روز سه شنبه هفته جاری آغاز به کار خواهد کرد.

شاهزیدی با اعلام اینکه در سال گذشته 50 میلیارد تومان در دو بخش دولتی و غیر دولتی ، درآمد داشتیم، گفت: در سه ماهه اول سال جاری 12 میلیارد تومان به دست آمده که اگر همین روند ادامه پیدا کند در پایان سال میزان درآمدها دو درصد کاهش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: میزان زکات فطره دریافتی دو میلیارد تومان است که به فعالیت های بهزیستی هم می تواند اختصاص پیدا کند، البته امکان مشارکت از 200 تومان تا کمک هزینه خرید خانه برای یک مددجو از سوی خیرین وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد