download (1)
۰۹:۳۲ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۳۱

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان:

پول به تنهایی مشکل اشتغال را حل نمی‌کند/ تاثیر منفی رشد قیمت‌ها بر طرح‌های اشتغالزایی

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از تخصیص دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های فراگیر و پایدار روستایی خبر داد و گفت: پول به تنهایی مشکل اشتغال را حل نمی کند.

به گزارش صاحب نیوز؛ محسن نیرومند در جلسه کارگروه اشتغال گلپایگان که بعد از ظهر گذشته برگزار شد، اظهار کرد: پول به تنهایی مشکل اشتغال را حل نمی کند.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه پول یکی از راه های ترغیب کننده به سمت اشتغال است، گفت: سیاست اشتغال بر این است که ابتدا ببینیم کجا باید سرمایه گزاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه رسته ها در طرح تکاپو مورد اعتراض شهرستان ها قرار گرفت، تصریح کرد: اینکه برای مثال مشخص کنیم چقدر اعتبار در صنعت یا کشاورزی در شهرستان ها قرار بگیرد قابل اجرا نیست و در شهرستان های گوناگون متفاوت است.

نیرومند با بیان اینکه ما تنها از چهار مرحله ایجاد اشتغال تنها به مرحله پرداخت پول تکیه کرده ایم، عنوان کرد: مشکلاتی همچون رشد قیمت ها باعث شده است طرح ها قابلیت و توجیه اقتصادی نداشته باشد.

وی با بیان اینکه مرحله سوم و چهارم توانمند سازی افراد و ایجاد سازمان و نهاد هایی برای بازاریابی است، گفت: گاهی سرمایه گذار از قوانین بانکی و شیوه تجارت و … اطلاعات ندارد و کالای تولید شده نتوانسته خود را در داخل و خارج کشور معرفی کند.

نیرومند با اشاره به اینکه نباید راه های رفته را دوباره امتحان کرد، بیان کرد: مشکل اشتغال در بنگاه های زود بازده حل نشد و تنها 15 درصد اعتبارات به اشتغال انجامید.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در ادامه با بیان اینکه کارگروه اشتغال گلپایگان وظیفه خود را به خوبی انجام داده است، گفت: کارگروه گلپایگان دو برابر میزان متوسط کارگروه اشتغال استان فعالیت داشت.

وی از تخصیص دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های فراگیر و پایدار روستایی خبر داد و گفت: در طرح های پایدار روستایی 20 میلیارد تومان برای کل استان پرداخت شده و در طرح های فراگیر 50 تا 60 میلیارد تومان پرداخت شده است.

بالا بردن ریسک تصمیم گیری اهرمی که کشور را رو به جلو می برد

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار نیز گفت: بالا بردن ریسک تصمیم گیری یکی از اهرم های مهمی است که کشور را رو به جلو می برد.

علی بختیار با بیان اینکه متاسفانه در مدیران شهرستان و کشور، ریسک تصمیم گیری پایین است، تصریح کرد: سال 77 که در سیستم بازرسی کشور بودم باید ترمز مدیران را می کشیدند ولی در سالهای اخیر باید مدیران را به جلو هل بدهیم چراکه ریسک تصمیم گیری پایینی دارند و مدیران بانک ها نیز باید ریسک تصمیم گیری را در این شرایط بپذیرند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار با اشاره به اینکه نباید دولت برای ساخت آزادراه و طرح های بزرگ و … بودجه صرف کند، بیان کرد: ما منابع دولتی برای اینها نداریم و این موارد باید به بخش خصوصی سپرده شود.

بختیار با بیان اینکه باید به نرخ بیکاری تک رقمی در گلپایگان برسیم، گفت: نرخ بیکاری در گلپایگان 14,7، در استان 14,4 و در کشور 12,2 است که آمار شهرستان تقریبا 2,5 درصد بالاتر از کشور است.

وی با اشاره به پتانسیل و ظرفیت های موجود در شهرستان همچون قطعه سازی، مونتاژ کامل خودرو، شهرک های صنعتی قدیمی، شهرک مواد غذایی سعید آباد و تعطیل بودن کارخانجات، عنوان کرد: از همین زیرساخت های موجود باید استفاده کرد و ظرفیت های تولید را در کارخانه هایی که با 10 درصد ظرفیت کار می کنند بالا برد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار با بیان اینکه به اشتغال پایدار اعتقاد دارم، تصریح کرد: باید برای کارآفرین پروژه ها توجیه اقتصادی وجود داشته باشد.

43 طرح که در حوزه فراگیر وجود دارد که برای 145 نفر ایجاد اشتغال می کند

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان گلپایگان گفت: اکنون 43 طرح در بانک های عامل موجود است که تسهیلات سه درصد به صورت کامل پرداخت و مابقی در حال تکمیل مدارک یا تغییر رسته است.

میثم سلیمانی، مطرح کرد: این 43 طرح که در حوزه فراگیر است برای 145 نفر ایجاد اشتغال می کند که از این تعداد طرح، 36 طرح مربوط به دامداری است.

سرپرست اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان گلپایگان در رابطه با اشتغال روستایی خاطرنشان کرد: 194 طرح در قالب های حقیقی و حقوقی به مبلغ 51 میلیارد تومان ثبت نام داشتیم که این میزان تقریبا 11 برابر ظرفیت شهرستان بوده است و نهایتا 148 طرح به دلایل مختلف رد و یا مختومه شد.

انتهای پیام