شورای شهر اصفهان
۱۴:۴۸ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۳۱

گزارش صاحب نیوز از چهل و یکمین جلسه پارلمان شهری؛

اقدامات مدیریت شهری در حوزه صرفه جویی آب ملموس نیست/ برخی می خواهند به دوران مجوزهای کاغذی برگردیم

بر اساس گزارش های واصله در برخی از مناطق، در مصرف آب صرفه جویی نمی شود که لازم است معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان در این مورد بررسی ها و اقدام لازم را به عمل آورد.

به گزارش صاحب نیوز؛ فتح الله معین صبح امروز در چهل و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن عرض تبریک دهه کرامت و فرا رسیدن میلاد امام رضا (ع) با اشاره به بخشی از سخنان معمار کبیر انقلاب اسلامی در خصوص شهر مشهد، اظهار کرد: حضرت امام(ره) مشهد مقدس را پایتخت واقعی و معنوی مردم ایران می‌دانستند و معتقد بودند همه ایرانیان با هر نوع تفکر و سلیقه‌ای احترام خاصی برای مشهد و امام رضا قائل هستند و ما نیز مفتخر هستیم شیعه 12 امامی هستیم که افرادی کامل از هر لحاظ تدبیر، علم و … هستند.

وی با اشاره به افرایش دمای هوا و گرمای زیاد و پایداری وضعیت جوی در روزهای اخیر ابراز کرد: درختان شهر اصفهان طی سال‌های اخیر به دنبال کمبود آب دچار آفت و بیماری شدند و به منظور رفع این مشکل در گذشته قراردادهایی برای استفاده از پساب تصفیه خانه های شهر بسته شد که علی رغم پرداخت هزینه های آن، این پساب در اختیار شهرداری اصفهان قرار نگرفته است که انتظار می رود استاندار اصفهان نسبت به این موضوع ورود کند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: این شرایط آسیب جدی به فضای سبز شهر و درختان کهن اصفهان وارد می کند این درحالی است که اصفهان در گذشته سه برابر زمان حال، فضای سبز داشته است.

وی اضافه کرد: جای تعجب است که عده ای به این فضا انتقاد دارند و بر این باور هستند که اصفهان به فضای سبز نیاز ندارد با وجود آنکه فضای سبز اصفهان دارای حق‌آبه در رودخانه زاینده‌رود است اما سال هاست که تأمین آب مورد نیاز برای آن به جای استفاده از این حق آبه از طریق حفر چاه آب تأمین شده است.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه سه ماه بخشودگی در عوارض تراکم و ساختمانی راهی برای تسهیل نوسازی است که به تایید فرمانداری اصفهان هم رسیده است، اضافه کرد: این مصوبه از امروز قابل اجرا است و شهرداری باید همه امکانات را برای صدور به موقع پروانه‌های ساختمانی بسیج کند، همچنین شهروندانی که قصد ساخت و ساز دارند نیز در کمترین زمان ممکن نسبت به دریافت پروانه اقدام کنند.

تصویب بحث برانگیز طرح ایجاد اتاق کودک در فضاهای عمومی شهر

ایجاد اتاق مراقبت کودک در فضاهای عمومی شهر اصفهان از جمله طرح های بحث برانگیزی بود که از سوی پنج تن از اعضای شورای اسلامی شهر به صحن علنی ارائه شد اما با مخالفت نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی حقوقی و گردشگری پارلمان شهری مبنی بر اینکه چنین طرحی حتی در اروپاه هم وجود ندارد واکنش دیگر اعضا را هم به دنبال داشت.

پورمحمد شریعتی نیا، دیگر عضو شورا در همین رابطه با بیان اینکه دلیلی ندارد ایران را با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، گفت: کشور ما اسلامی است و بر اساس موازین آن زنان مسلمان با محدودیت های شرعی روبرو هستند از سویی دیگر مادران تا دو سالگی باید به فرزند خود شیر دهند که همین دو امر نشان می دهد که اساس قیاس ایران با دیگر کشورها بیهوده است.

شیرین طغیانی، رییس کمیسیون عمران معماری و شهرسازی شورای شهر اصفهان با بیان اینکه در طراحی معماری فضاهای عمومی در استانداردهای دنیا راه‌اندازی اتاق مراقبت از کودک جانمایی می‌شود، گفت: در معماری ایرانی نیز این امر باید دیده شود که البته در برخی از شهرها به این موضوع توجه شده و در برخی از اماکن نیز به فراموشی سپرده شده است.

در نهایت طرح پیشنهادی «ایجاد اتاق مراقبت کودک در فضاهای عمومی شهر اصفهان»با 10 رای موافق اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

مجتمع های ایستگاهی مترو باید با طرح تفصیلی تطابق داشته باشند

طرح پیشنهادی «ایجاد ارزش افزوده اقتصادی از مجتمع‌های ایستگاه‌های مترو با رویکرد توسعه حمل و نقل محور» دومین طرحی بود که در چهل و یکمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان مورد بررسی قرار گرفت.

نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص این طرح اظهار کرد: شهرداری برای بهره‌برداری از هر ایستگاه مترو 100 میلیارد تومان بودجه اختصاص داد و باید این بودجه تامین شود.

وی افزود: راه‌اندازی مجتمع‌های تجاری در ایستگاه‌های مترو می‌تواند دسترسی شهروندان به خدمات را تسهیل کند، اضافه کرد: البته این مراکز باید مطابق با طرح تفصیلی شهر اصفهان تطابق داشته باشد.

مهدی مقدری، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این خصوص با بیان اینکه مجتمع‌های تجاری در ایستگاه‌های مترو باید توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شود، افزود: چنانچه شهرداری به تنهایی مجری این طرح شود به عاقبت ساختمان‌هایی مانند بدنه سازی چهارباغ و جهان نما دچار خواهد شد با این وجود این طرح نیز با 10 رأی موافق اعضای شورای اسلامی شهر مصوب شد.

بازگشت عضو زرتشتی به پارلمان شهری یزد، نشانی از همدلی ملی

فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه به عنوان ناطق اول این جلسه با یادآوری اینکه در یک سال گذشته، شوراهای اسلامی شهر و روستا شاهد اتفاقات زیادی بوده اند، عنوان کرد: آن چه امروز هویت نظام را تشکیل می‌دهد در کنار هم قرار گرفتن جمهوریت و اسلامیت است که هر دو تکمیل‌کننده یکدیگر است و باید به آنها توجه کرد.

وی افزود: ورود سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد به این پارلمان و ورود مجدد وی با رأی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نشانی از وحدت و یکپارچگی ملت در کنار یکدیگر است که باعث شده تا ایران در برابر ظلم بیگانگان ایستادگی کند.

وی تاکید کرد: تدبیر حاکم بر مجمع تشخیص مصلحت نظام باعث شد تا سپنتا نیکنام مجوز ورود به شورای اسلامی شهر یزد را به دست آورد و نهادهایی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام با اتخاذ چنین تصمیم‌هایی به رأی و حقوق ملت احترام گذاشتند اما امیدواریم مخالفان این حق قانونی روش‌ها و بهانه‌های دیگر را مورد دستاویز قرار ندهند و مانع زیست آزادانه اقلیت‌ها در جامعه اسلامی نشوند.

خودداری عضو شورا از نطق خود به درخواست نایب رییس

نام و تصویر پورمحمد شریعتی نیا به عنوان ناطق دوم جلسه علنی بر روی پرده نمایش نقش بسته است اما این عضو شورا با اعلام اینکه مطالبی را آماده کرده بودم اما به توصیه نایب رییس شورا از گفتن آنها خودداری می کنم، گفت: هر چه ببافیم و بگوییم شهرداری کار خودش را انجام می‌دهد.

وی افزود: مدیریت شهری اصفهان با این عملکرد خود در بعضی از زمینه‌ها تنشی بزرگ را برای خود و شورای شهر ایجاد می‌کند، دفاع حق بوده و این آخرین تذکر من است و بعد از این طبق قانون عمل خواهم کرد.

کیفیت مصالح به کاربرده شده در چهارباغ مطلوب نیست

شیرین طغیانی، رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی اصفهان اما در تذکر امروز خود، پروژه پیاده راه سازی چهارباغ را هدف قرار داده و اظهار کرد: این پروژه هزینه‌های اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی زیادی را به شهر تحمیل کرده و باید نظارت بر روی اجرای آن در دستور کار ویژه شهردار قرار گیرد.

وی در ادامه به کیفیت نامطلوب مصالح به کار رفته در این پروژه اشاره کرده و افزود: با توجه به نزدیک شدن به ایام برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان و تسریع در اجرای این پروژه بهتر است که اعضای شورای اسلامی شهر نیز از این پروژه بازدید و نظارت بیشتری را بر روند اجرای آن داشته باشند چراکه نباید کیفیت، قربانی سرعت شود.

خدمات شهری به منظور مدیریت مصرف آب مناطق ورود کند

همچنین کوروش خسروی، رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر نیز در ادامه در تذکر خود به معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان، گفت: بر اساس گزارش های واصله در برخی از مناطق، در مصرف آب صرفه جویی نمی شود که لازم است این معاونت در این مورد بررسی ها و اقدام لازم را به عمل آورد.

وی در ادامه یادآور شد: بهتر است در ساعاتی از روز آبنماهای شهرداری در مناطق خاموش و گونه‌های کم مصرف فضای سبز جایگزین گونه‌های پرمصرف آن شود زیرا با وجود آنکه شهرداری در حوزه کاهش مصرف آب به ویژه در ساختمان‌های اداری اقدامات خوبی را انجام داده اما این موضوع برای شهروندان ملموس نبوده است.

بدعهدی مدیریت شهری در خصوص شفاف سازی

عباسعلی جوادی، رییس کمیسیون بهداشت سلامت و خدمات شهری نیز در این جلسه به بدعهدی مدیریت شهری در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌ها اشاره و تصریح کرد: ما هنوز موفق به ایجاد شهرداری الکترونیک نشده‌ایم، گویی برخی می خواهند به دوران مجوزهای کاغذی برگردیم و باید مرداد ماه اقدامات جدی در این زمینه انجام شود.

انبوه سازان جرأت ورود به فضای ساخت و سازشهری را ندارند

نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان هم در پایان تذکرات جلسه علنی چهل و یکم اظهار کرد: رکود سنگین حاکم بر شرایط اقتصادی کشور بر مدیریت شهری اصفهان هم بی تأثیر نبوده و همین امر باعث شده تا با گذشت چهار ماه از سال تنها ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه سه هزار میلیارد تومانی شهرداری اصفهان محقق شود این در حالی است که باید حداقل یک هزار میلیارد تومان از این بودجه محقق می‌شد.

وی در ادامه ۵۴ درصد از درآمدهای شهرداری را وابسته به ساخت و ساز دانست و افزود: انبوه‌سازان در شرایط فعلی جرات ورود به فضای ساخت و ساز را ندارند و این امر برای شهرداری مشکل ساز بوده و باعث شده تاکنون کمتر از 10 درصد بودجه شهرداری محقق شود.

این عضو شورا در پایان با تاکید بر اینکه ضروی است که هر چه زودتر در این زمینه برنامه‌ریزی شود تا با مشکلات جدی‌تر روبه‌رو نشویم، خاطرنشان کرد: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم هرچه سریع تر نسبت به تصویب لایحه درآمدهای پایدار شهرداری اقدام کنند البته شهرداری اصفهان هم باید به دنبال راهکارهای جایگزین و تسهیل ورود بخش خصوصی به ساخت و ساز باشد.

انتهای پیام