فرهنگ
۱۰:۰۸ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲

هشت ماه از انتصاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گذشت؛

عملکرد آقای مدیر کل در هاله‌ای از ابهام!/ مدیر فرهنگی باید آتش به اختیار عمل کند

مدیر فرهنگی پایتخت فرهنگی باید آتش به اختیار عمل کند و جوابی قانع کننده در برابر ولنگاری هایی که هنوز در اصفهان پر رنگ است، داشته باشد.

به گزارش صاحب نیوز؛ زیر پل غدیر ساختمانی تو در تو است که حالا مکانش را تغییر داده اند به ساختمانی به اصطلاح جدید؛ اما انگار ساختمان فرسوده روی مدیرانش هم تاثیر گذاشته است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان که این روزها پچ پچ کم کاری مسئولانش دهان به دهان می چرخد و گویی قرعه تغییر مدیریت در چند دهه اخیر به نام مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افتاده است.

اداره ای که با همه زوایای گوناگونی که دارد فرهنگ و ارشاد شهر را عهده دار است و باید خود بستری برای فرهنگسازی و ارشاد در زمینه های گوناگون باشد؛ موضوعی که رهبر معظم انقلاب بارها به آن اشاره کرده اند.

رهبر انقلاب در سال 1388 و در یکی از دیدارهایشان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت بیان کردند: «در سال اگر کار فرهنگی بدرستی انجام شود و بر ذهن و فکر و عاطفه افراد تأثیرگذار باشد، قطعا برخی خلأهای احتمالی در عرصه دیپلماسی و یا ارتباطات تجاری و اقتصادی، پُر خواهد شد».

اما آنچه این روزها از این مجموعه به گوش می رسد نه تنها حل مشکلات نیست، بلکه گاهی زخم روی زخم می نشاند و چیزی جز بیلان کاری نیست که مدیر این مجموعه در رزومه خود به ثبت می رساند.

آبان ماه سال گذشته بود که حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی به تهران رفت و به جای آن حجت الاسلام محمد علی انصاری به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان معرفی شد.

این روحانی معزز که پیش از این مسئولیت های خطیری از جمله مشاور امور ایثارگران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ریاست اداره عقیدتی سیاسی قرارگاه پدافند هوایی، اداره عقیدتی سیاسی نیروی دریایی و معاونت فرهنگی و روابط عمومی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را برعهده داشته به نظر می رسید در این مجموعه فرهنگی اصفهانی هم شاهکار کند چون خود از جنس فرهنگ و هنر بود، اما پس از گذشت هشت ماه که از انتصاب وی می گذرد، عملکرد این اداره کل چنگی به دل نمی زند.

حجت الاسلام انصاری بر کرسی فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان تکیه زد تا در مقابل ولنگاری های فرهنگی بایستد؛ ولنگاری هایی که هنوز در اصفهان پر رنگ است؛ از برگزاری کنسرت جاز گرفته تا دورهمی های زیرزمینی که برای اجرای موسیقی برگزار می شود و آب از آب تکان نمی خورد.

یک مدیر ارشادی باید از چم و خم فرهنگ و هنر و ضد فرهنگ های شهری که در آن کار می کند باخبر باشد و نگذارد شهر به زوال فرهنگی کشیده شود.

در این چند ماه اخیر چه جشن های مبتذلی که در شهرستان ها برگزار شد و به هیچ کجای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان هم برنخورد؛ جشن هایی که در آن مجریان زن با لباس های فاخر و رنگ و لعاب های چهره سعی در جذب مخاطب داشتند و تئاترهایی که در مجوعه باغ نور برگزار شد و بازیگران با سبک ترین رفتار به روی سن حاضر می شدند تا مثلا برای لحظاتی حاضران را بخندانند. اما خندیدن به چه؟ به حرف های بیهوده ای که هیچ ارزشی ندارد.

برگزاری این تئاترهای پوشالی ضد فرهنگ همچنان ادامه دارد و همچنان خواب مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سنگین است که با هشت ماه ورود به این مسوولیت مهم همچنان شاهد اقدام موثری نیستیم.

در این هشت ماهی که گذشت مدیر کل دیدارهای بسیاری داشت، با هنرمندان، رزمندگان دفاع مقدس، نویسندگان، مجتمع مطبوعاتی، روزنامه ها و خبرگزاری ها و…. اما حاصل این دیدارها چه شد؟

به صرف اینکه ارتباط چهره به چهره با فردی برقرار کنید و برای چند لحظه مدیر رسانه یا هنرمند و رزمنده ای را ببینید که نمی شود بیلان کاری ارائه داد؛ هر مدیری باید اثرگذار باشد به خصوص مدیری که سابقه درخشانی در پرونده داشته و حالا سکان فرهنگ و هنر شهر را در دست گرفته!

درست است که می گویند کار فرهنگی زمان بر است و با یک ماه و یک سال درست نمی شود اما مدیر فرهنگی باید هوشیار و حاذق تر از این ها باشد و خودش از جریان های فرهنگی شهر اطلاع داشته باشد و با برنامه های فرهنگی اثربخش و فاخر در مقابل هر ضد فرهنگی بایستد و قد علم کند.

از همه این ها گذشته مدیر باید برنامه و حرف برای گفتن داشته باشد؛ مدیر فرهنگی پایتخت فرهنگی باید آتش به اختیار عمل کند و جوابی قانع کننده در برابر برنامه های آتی مجموعه و استان داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در یکی از دیدارهایش ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را یکی از مهم ترین کارهای فرهنگی دانست، اما نتوانست جلوی مدیران شهری بایستد که نام خیابان ها و کوچه هایی که به نام شهداست را تغییر ندهند؛ به صرف حرف زدن که نمی شود کار انجام داد؛ باید عمل کرد.

آقای مدیر شما برای ترویج فرهنگ اسلامی در شهر چه کردید؟ حتما این موضوع را هم واگذار کردید به ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر تا از اجرای آن شانه خالی کنید.

آقای مدیر قداست شما که در لباس پیامبری هستید جای خود دارد، اما شما از هشت ماه گذشته تا کنون برای بهینه سازی فرهنگ و ارشاد این شهر چه کردید؟ قهوه خانه ها که دوباره جان گرفتند و جوانان را به کام خود می کشانند؛ حتما می خواهید بگویید من متولی این موضوع هم نیستم! در حالی که فرهنگ لایه های بسیاری دارد و این موضوع هم یکی از همین لایه هاست.

مجموعه شما با داشتن سه معاونت امور هنری و سینمایی، فرهنگی و رسانه ای و توسعه مدیریت و منابع چه حرفی برای گفتن دارد؟

در این مدت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان عملکرد خوبی نداشته است؛ چرا خودمان را گول می زنیم؛ از همان ابتدای ورود به این اداره همه چیز معلوم بود؛ اصلا از تماس با این اداره همه چیز مشخص است؛ تلفن گویایی که پس از چند لحظه قطع می شود و کسی پاسخگو نیست و مسئولان که حالا چند دهه از سنشان گذشته و حتی حاضر نیستند دست های مبارک خود را تکان بدهند و پاسخگوی مراجعان باشند.

انگار یادمان رفته است که این شهر، مدیری می خواهد دلسوز که حرف هایش کوه را آب کند؛ مدیری از جنس فرهنگ و ارشاد؛ مدیری که به لفظ مدیر نباشد و در عمل مغیظ، اداره کل ارشاد اصفهان باید زینت اصفهان سراسر هنر و فرهنگ باشد، زینت شهری که به پایتخت فرهنگی جهان اسلام معروف شده است.

انتهای پیام