صفحه اصلی » آخرین اخبار اصفهان » تحول در بازار خرده فروشی خواروبار، با اینترنت اشیا/ روبات های انبار که از طریق شبکه ۴G تبادل اطلاعات می کنند

تازه های دنیای تکنولوژی؛

تحول در بازار خرده فروشی خواروبار، با اینترنت اشیا/ روبات های انبار که از طریق شبکه ۴G تبادل اطلاعات می کنند

اگر چه اخیرا بسیاری از تحلیلگران پیش بینی های خود درباره جنبه مصرفی بازار اینترنت اشیا را کم اهمیت جلوه داده اند، اما پذیرش اینترنت اشیا در سازمان های بزرگ رشد قابل ملاحظه ای را در حال حاضر تجربه می کند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ یکی از بخش هایی که IOT ، برای ایجاد تاثیر هنگفت بر روی آن خود را آماده می کند ، بخش خوار و بار فروشی آنلاین است. و این درست از زمانی آغاز می شود که مصرف کنندگان بیشتری به مزایای خرید آنلاین پی ببرند.

بعنوان مثال ، Ocado ، که یک سوپر مارکت آنلاین با پایگاه مشتریان فعال است بالغ بر ۵۰۰۰۰۰ کاربر داشته و به مدد کیفیت خدمات و پلتفرم کاربر پسند خود، توانسته مشتریان را به خود وفادار سازد.

با این وجود بخش هایی وجود دارند که IOT در بهبود کارآیی، کاهش ضایعات و تسریع در امرخرید مشتریان، میتواند یاری رسان باشد. دو نمونه زیر برخی از پروژه هایی را نشان می دهد که Ocado بطور جدی بر روی آن ها کار کرده و به نتایج اولیه دست یافته است.

روباتهای انبار که از طریق شبکه ۴G تبادل اطلاعات میکنند

پلتفرم هوشمند Ocado (OSP)، مهمترین موفقیت در زمینه خرده فروشی خوار و بار آنلاین به شمار می رود. یکی از ابداعات اجرا شده توسط OSP، بکارگیری روبات ها در جمع آوری خوار و بار سفارش داده شده توسط مشتریان می باشد. در دیاگرام زیر نحوه کار این روبات ها را می بینید.

برای عملکرد صحیح چنین سیستم سخت افزاری و نرم افزاری پیچیده ای ، به یک پروتکل جدید ارتباطی نیاز بود تا بتواند امکان برقراری ارتباط هزاران روبات را از طریق شبکه بیسیم فراهم کند. برای ایجاد این سیستم بی سیم بی نظیر، با مشاورین کمبریج همکاری شد.

پایه و اساس این شبکه جدید ،همان تکنولوژی بنیادی می باشد که تلفن هوشمند ۴ گیگابایتی شما را به شبکه متصل می کند با این تفاوت که در طیف متفاوتی عمل کرده و امکان تعامل هزاران دستگاه را درآن واحد فراهم می سازد. هر روبات دارای یک تراشه رادیویی متصل به پایگاه اصلی است که از قابلیت مدیریت بیش از هزاران سفارش در آن واحد برخوردار است. بنابراین در یک ماموریت، یک انبار خوار وبار معمولی می تواند حداکثر ۲۰ پایگاه اصلی را برای ایجاد لشکر کوچکی از روبات های مرتبط با یکدیگر بکار گیرد تا تحویل سفارش شما را با رکورد بی سابقه کمتر از ۵ دقیقه تضمین کند.

بعلاوه از آنجایی که این سیستم از باند غیرمجاز طیف رادیویی استفاده می کند، بطور بالقوه می توان از آن برای بسیاری از برنامه های کاربردی رابط میان هزاران دستگاه که باید زمان تاخیر کمی داشته باشند، بهره گرفت (رجوع به IOT) . همچنین راه اندازی این سیستم سریع است چرا که نیازی به کاغذبازی های معمول رعایت استانداردها ندارد.

تحویل کالا، با وسایل نقلیه مجهز به سنسورهای IOT

Ocado برای تحویل سفارشات از مراکز، به مشتریانی که خوار وبار خود را بصورت آنلاین خریداری می کنند ناوگان عظیمی از وسایل نقلیه کالا را بکار گرفته است. برای مدیریت موثر این ناوگان، وسایل نقلیه را به یک سری از سنسورهای IoT تجهیز نموده که اطلاعات با ارزشی از قبیل موقعیت وسیله نقلیه ، سرعت چرخ ، دور موتور، ترمز ، مصرف سوخت و سرعت سر پیچ را ثبت می کنند.

سپس این اطلاعات با جزئیات بیشتر و بلافاصله پس از بازگشت وسایل نقلیه به مراکز، باز پخش می شود. مهنسین Ocado این اطلاعات را وارد سیستم های مسیریابی می کنند تا با مسیریابی صحیح ( در نظر گرفتن روزهای هفته، تعطیلی مدارس، وضعیت راه ها و …) کیفیت تحویل کالا روز به روز بهتر شود.

اکنون که آلودگی هوا به یک مشکل روز افزون در حوزه سلامت تبدیل شده، کاهش مصرف سوخت نه تنها یک تصمیم گیری عاقلانه کاری که یک روش ساده برای کاهش تاثیرات مخرب بر محیط زیست است. Ocado، با تجهیز ناوگان خود به سیستم های IOT اطلاعات نقشه راه، وضعیت ترافیک، مسیرهای مسدود و … را جمع آوری میکند.

سپس برای آنکه رانندگان بتوانند سفر خود را بطور موثر تری مدیریت کنند، می توان این اطلاعات جمع آوری شده را با سایر وسایل نقلیه مرتبط به اشتراک گذاشت. همکاری اخیر بین Mobileye، GM، Volkswagen و نیسان برای ایجاد مجموعه ای از نقشه های جمع سپاری شده که در زیرساخت دیجیتالی اتومبیل های بدون سر نشین آینده بکار گرفته می شود، نمونه ای از این ابتکار به شمار می رود.

 

منبع:iott

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد