صفحه اصلی » اجتماعی » تنها 22 درصد مراجعان از اهدای خون مردود می شوند/ شاخص ابتلا به ایدز در اصفهان از آمار کشوری پایین‌تر است

مدیرکل اداره انتقال خون استان اصفهان:

تنها 22 درصد مراجعان از اهدای خون مردود می شوند/ شاخص ابتلا به ایدز در اصفهان از آمار کشوری پایین‌تر است

مدیرکل اداره انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه تنها 22 درصد از مراجعه کنندگان از اهدای خون مردود می شوند، گفت: جنسیت در مورد آنها موثر نیست اما شاخص اهدای خون بانوان 3,5 درصد است که به نسبت جمعیت بالای آنان چندان مطلوب نیست.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ مجید زینلی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: سازمان انتقال خون از سال 1353 تشکیل شد و امروز به عنوان سازمان شاخص در منطقه جنوب غرب آسیا از طرف سازمان بهداشت جهانی معرفی شده و خون های این سازمان از نظر سلامت و امنیت در رده خون هایی است که در اروپا گرفته شده و به عنوان یک الگو در سراسر جهان معرفی می شود.

وی ادامه داد: محصولاتی هم که در سازمان انتقال خون ایران از این خون ها گرفته می شود بروز است که همه این نتایج حاصل همراهی مردم خوب کشور است.

مدیرکل اداره انتقال خون استان اصفهان عنوان کرد: با توجه به اینکه این اداره غیر دولتی است برای گسترش اهدای خون انجمن ترویج اهدای خون سالم در استان اصفهان به عنوان اولین انجمن در این رده در سطح کشور محسوب می شود.

وی افزود: تعداد مراجعان در سال96، 171 هزار نفر بوده که 131 هزار نفر از آنها، اهدای خون موفق داشته اند و این آمار نسبت به سال قبل دو درصد افزایش داشته است.

زینلی گفت: پلاکت آفارز یکی از بروز ترین محصولات خونی است که در سال های گذشته رشد بسیار خوبی داشته و برهمین اساس شاخص اهدای خون بانوان 3,5 درصد و شاخص اهدای خون آقایان 96,5 درصد بوده که با توجه به نسبت جمعیت بالای بانوان، این شاخص ها چندان مطلوب نیست و امیدواریم شاخص اهدای خون بانوان نیز به زودی دو رقمی شود.

وی اضافه کرد: میزان فقر آهن از استاندارد جهانی مقداری بیشتر است اما دلیلی نمی شود که تمامی بانوان ایرانی دچار کم خونی بوده و نتوانند خون اهدا کنند این در صورتی است که تنها 22 درصد از مراجعه کنندگان اهدای خون از اهدای خون مردود می شوند که جنسیت در مورد آنها موثر نیست.

* شاخص افراد مبتلا به ایدز در اصفهان از آمار کشوری پایین تر است

مدیرکل اداره انتقال خون استان اصفهان با اعلام اینکه آمار درستی از تعداد مراجعان و اهدا کنندگان خون در استان نداریم، عنوان کرد: نجف آباد، شهرضا، خوانسار، کاشان چهار پایگاه انتقال خون و خمینی شهر، گلپایگان و نائین، مراکز اهدای خون در بین شهرستان های استان اصفهان هستند.

وی اضافه کرد: آمار اهدای خون در کشور، 25 اهدا به ازای هر هزار نفر در کل کشور است که این میزان در استان اصفهان 27 اهدا به ازای هر هزار نفر بوده و شاخص افراد مبتلا به ایدز از آمار کشوری پایین تر است.

وی افزود: علم و تکونولوژی با تمامی پیشرفت خود نتوانسته جایگزینی برای خون پیدا کند و هنوز هم بشر نیازمند ایثار و از خودگذشتگی همنوع خود برای تأمین خون مورد نیاز افراد دیگر است.

زینلی با اشاره به اینکه به هیچ عنوان خام فروشی خون نداریم، تاکید کرد: یکی از ایده آل ترین روش های تولید دارو از پلاسما، تأمین این داروها از خون های مردم همان کشور است و در حال حاضر تنها چند پالایشگاه در سطح دنیا این کار را انجام می دهد، برهمین اساس سالیانه، اداره انتقال خون اصفهان توسط پالایشگر آلمانی مورد ممیزی قرار می گیرد که این موضوع باعث شد تا استاندارد های این مرکز همواره به روز باشد.

وی به امنیتی بودن تأمین خون در کشور پرداخت و اضافه کرد: به همین دلیل روند اهدای خون و انتقال خون به بخش خصوصی واگذار نشده است البته هدف اصلی سازمان انتقال خون هم به منظور جلوگیری از خون فروشی در کشور بود که به صورت داوطلبانه انجام می شود.

* برگزاری مانور واحدهای درمانی

مدیرکل اداره انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه هیچ کجای دنیا روی بافت زنده قیمت گذاری نمی شود، اظهارکرد: خون نیز یک بافت زنده است که بر اساس اساسنامه این سازمان، هیچ پولی از بیمار برای خون و فرآورده آن گرفته نمی شود و مبلغ دریافتی تنها به منظور خدمات انتقال خون است که 96 درصد آن باید توسط بیمه ها و چهار درصد آن باید توسط بیمار پرداخت شود.

وی در ادامه از برگزاری یک مانور در روز پنجشنبه هفته جاری برای واحدهای درمانی خبر داد و اضافه کرد: این مانور به منظورمشخص شدن اینکه در چه مدت زمانی می توانند خود را به مرکز انتقال خون رسانده و محصولات مورد نظر خود را تهیه کنند.

وی بیان کرد: مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز تحت عنوان سپاس نیز در سال 95، ایجاد شده تا مسائلی همچون پیوند مغز استخوان نیز در کشور بهتر انجام شود، از آنجایی که خون لازم در این مرکز از خون محیطی افراد تأمین می شود که برای این امر بانک اطلاعاتی کاملی باید تشکیل شود، بر همین اساس تعداد ثبت نام کنندگان در این مرکز در سال 95، 290 نفر بوده و در سال قبل به 791 نفر رسیده است.

زینلی در پایان خاطر نشان کرد: گروه خونی ای نادر است که از هر 10 هزار نفر جمعیت یک نفر این گروه خونی را داشته باشد که آمار مشخصی از آن در استان اصفهان وجود ندارد اما توانسته ایم 15 نفر را در این زمینه شناسایی کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد