photo_2018-07-31_13-05-11
۱۴:۴۴ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۹

توسط جوان با ذوق اردستانی؛

هنر سنگ تراشی سنتی در اردستان احیا شد

جوان خوش ذوق اردستانی توانسته با هوش و ذکاوتی که دارد هنر سنگ تراشی را در اردستان احیا کند و آلات مختلفی از هاون، دستاس و چند نمونه دیگر را تهیه کند.

به گزارش صاحب نیوز؛ سنگ تراشی قبل از اسلام در منطقه اردستان قدمت بالایی داشته و آلات سنگی مثل هاون، آسیاب دستی، سنگ آب و وسایل دیگری که برای زندگی مردم تهیه می شده  و بر روی آن هم نقش و نگارهایی حک می شده که به مرور زمان این هنر به فراموشی سپرده شده است.

مسلم محقق اردستانی جوان خوش ذوق اردستانی توانسته با هوش و ذکاوتی که دارد هنر سنگ تراشی را در اردستان احیا کند و آلات مختلفی از هاون، دستاس و چند نمونه دیگر را در خانه نیمه کاره خود که به عنوان کارگاه قرار داده تهیه کند.

این جوان جویای کار که می گوید شغل اصلی او در حدود بیش از 10 سال کاشی کاری بوده و به لحاظ وضعیت اقتصادی دیگر کار آن کم شده با هنر خود و بدون آموزش دست به این هنر فراموش شده اردستان زده است.

او یکی از مشکلات فعلی خود را تهیه سنگ عنوان می کند که باید از دل کوه استخراج کرده و با کرایه زیاد به شهر حمل کند ولی با تمام این اوصاف از پرداختن به این هنر راضی است و در صورت حمایت مسئولان می تواند با آموزش دادن آن به جوانان و کسانی که جویای کار هستند موجب رونق بیشتر این هنر شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان هم در این رابطه گفت: یکی از هنرهای تاریخی که از دیرباز درشهرستان اردستان رواج داشته حرفه سنگ تراشی است که در روستاهای مناطق کوهستانی از رونق فراوانی برخوردار بوده و وجود معدن سنگ قرمز رنگ در حوالی روستاهای لاسیب و توتکان در بخش مرکزی اردستان که در ساخت آلات و ادوات سنگی کاربرد دارد زمینه را برای هنرمندان سنگ تراش در این منطقه فراهم کرده است.

وی افزود: افراد زیادی در گذشته به این حرفه اشتغال داشته و آلات و ادواتی همچون هاون هایی در ابعاد مختلف دستاس، سنگ آسیاب بزرگ و کوچک، سنگاب، جاچراغی و درب های سنگی ویژه باغ می ساخته اند که هنوز در شهرستان وجود دارد.

محمدرضا صدوقی اعلام کرد: متاسفانه از حدود 40 سال قبل با خالی شدن روستاها از سکنه و نسل جوان این هنر دو هزار و 500 ساله که به گفته دکتر جابری باستان شناس معروف میراث فرهنگی از دوره هخامنشی در این شهرستان رواج داشته در معرض انقراض قرار گرفت.

وی با اعلام این که خوشبختانه با همت مدیرکل و معاون میراث فرهنگی استان اصفهان این هنر سنتی احیا شده و در حال حاضر یک جوان علاقه مند با فراگیری آموزش های لازم با تاسیس یک کارگاه در اردستان توانسته نسبت به ساخت انواع هاون، دستاس و دیگر ادوات و آلات سنگی اقدام کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان ابراز کرد: تولیدات این هنرمند اردستانی هم اکنون علاوه بر فروش در شهرستان به شهرهای همجوار و تهران صادر می شود و به فروش می رسد و تا کنون بحث مستند نگاری و حمایت از تولید مطرح بوده که امیدواریم با پرداخت تسهیلات از ردیف اعتبارات مشاغل خانگی و بسته های حمایتی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اسنان اصفهان بتوان از این هنرمند حمایت کرد.

صدوقی با تاکید بر اینکه تلاش داریم بحث آموزش این هنر را فعال کرده و با افزایش کارگاه در سطح شهرستان به ویژه در روستاها نقش مهمی در احیای این هنر و اشتغالزایی داشته باشیم، افزود: امیدواریم با برنامه ریزی و حمایت مسئولان بتوانیم تولیدات این هنرمند را در نمایشگاه صنایع دستی در اصفهان و تهران در معرض دید و خرید علاقه مندان قرار داده و در آمدزایی نیز فراهم شود.

انتهای پیام