صفحه اصلی » اقتصادی » برخی قانون شکنی ها موجب ایجاد بحران آب شده است

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان:

برخی قانون شکنی ها موجب ایجاد بحران آب شده است

دبیراجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان گفت: آمارها حاکی از آن است که ما دچار کم آبی نیستیم و بحث‌های دیگری اعم از قانون شکنی دولت‌ها زمینه­ ساز این خشکسالی زاینده رود شده است،

تاریخ انتشار: ۱۹:۵۶ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۱

به گزارش صاحب نیوز اسفندیار امینی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد: وقوع برخی مسائل زیست محیطی نقش موثری در خشکی زاینده رود دارد و بهتر است که بدانیم هر تغییری در طبیعت و اکوسیستم که موجب به هم زدن سیر طبیعی شده به ضرر خواهد بود.

وی بابیان اینکه مشکل خشکسال زاینده رود مربوط به کمبود بارش نیست، گفت: به جز امسال که در حوضه زاینده رود به معنای واقعی شاهد کمبود بارش بودیم در دیگر نقاط کمبود بارش نداشتیم و آمارها حاکی است که هزار و ۳۸۵ میلی متر  بارندگی در سال ۹۵ و ۹۶ در حوضه زاینده رود رخ داده است.

دبیراجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان با اشاره به آمار های سال ۹۴ و ۹۵ نیز گفت: این آمار گواه این است که حدود هزار و ۲۳۵ میلی متر بارندگی در این سال ­ها رخ داده و آمار سال ۹۳ و ۹۴ نیز نشان می‌دهد هزار و ۶۳۰  میلی متر بارندگی انجام شده است.

وی بابیان اینکه این موارد حاکی از آن است که ما دچار کم آبی نیستیم و بحث‌های دیگری اعم از قانون شکنی دولت‌ها زمینه­ ساز این خشکسالی زاینده رود شده است، گفت: قانون شکنی دولت ها بدان معناست که رییس جمهور و وزرا خودشان را فرا قانونی دانسته و مدیران استان هم خودشان را برتر از قانون می‌دانند درحالی که بسیاری از قوانین یا آیین نامه‌های دولتی تغییر کرده و کارمند هم به ابلاغ مقام مأفوق توجه کرده و آن را اجرایی می‌کند.

امینی با بیان اینکه آب های زیرزمینی مانند کمک‌ فنر ماشین، کار لرزه‌گیری را انجام می­ دهد، گفت: نبود آب های زیرزمینی موجب فرونشست شده و بالطبع موج‌های زیرزمینی به سطح زمین رسیده و در نتیجه لرزه‌ها را بیشتر مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: به جمع بندی‌هایی در خصوص علل خشکی زاینده رود رسیده ‌ایم و همچنین در مراحل بعدی فعالیت‌های پژوهشی توسط گروه‌های متفاوتی که از دستگاه‌های مختلف تشکیل شده بودند به راه حل‌هایی برای حل این مشکلات رسیدیم.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: این راهکارها در مصوبات دهم، سیزدهم و بیست و چهارم شورای عالی آب در نظر گرفته و تصویب شده است.

وی در پایان گفت: متأسفانه با توجه به اینکه زمان کوتاهی از ورود آقای مهرعلیزاده به اصفهان می‌گذرد و اینکه ایشان نگاهی کارشناسی روی مسائل ندارد باعث مطرح شدن حرف‌هایی درجمع کشاورزان شد که به هیچ وجه صحت ندارد.

انتهای پیام

 

درج نظر