صاحب نیوز

غزه (2)

صاحب نیوز گزارش می کند؛

روز جهانی حقوق بشر اسلامی فرصت دفاع از حقوق مردم یمن و فلسطین/ غزه، نماد مظلومیت و مقاومت امت اسلام

روز جهانی حقوق بشر اسلامی فرصت مناسبی است که کشورهای اسلامی با دفاع تمام‌قد خود از حقوق مردم یمن به رژیم‌های سعودی و اماراتی فشار وارد کنند تا به جنایت‌های گسترده خود در این کشور مظلوم پایان دهند.

کدخبر: 904765
۱۳۹۷/۰۵/۱۴ @ ۱۱:۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ روز چهاردهم مردادماه در تقویم رسمی کشور روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نام‌ گرفته است و مناسبت آن تهیه و تدوین اعلامیه حقوق بشر اسلامی در این تاریخ است.

انتشار اعلامیه حقوق بشر اسلامی از سوی کشورهای عضو سازمان اجلاس اسلامی پیش‌درآمدی شد بر اینکه کشورهای اسلامی نیز با تأسی از اندیشه‌های ناب اسلامی اعلامیه‌ای را در خصوص چهارچوب‌های حقوق بشر و کرامت انسانی منتشر کنند تا در مقابل اعلامیه جهانی حقوق بشر که در مواردی با چهارچوب‌های اسلامی تناقض دارد بتواند راهکاری جمعی برای ارزش گذاشتن به حقوق انسان‌ها از نگاه شریعت اسلامی باشد.

حقوق بشر همواره از موضوعاتی بوده که کشورهای استعمارگر و صاحب قدرت از آن به‌عنوان حربه‌ای برای سلطه بر کشورهای دیگر در طول تاریخ استفاده کرده‌اند.

اعلامیه حقوق بشر اسلامی شامل یک مقدمه و 25 ماده است؛ محتوای این اعلامیه همانند محتوای اعلامیه جهانی آزادی سیاسی و اجتماعی و بسیاری از آزادی‌های دیگر را از حقوق انسان‌ها می‌داند و دولت و اجتماع را در فراهم کردن محیط زندگی برای برخورداری از این حقوق مسئول می‌داند؛ با این‌حال محتوای اعلامیه آزادی را که در تضاد با حقوق و تکالیف جامعه و فرد باشد، ممنوع کرده است.

یکی از ارزشمندترین خصایص اعلامیه حقوق بشر اسلامی توجه به نکاتی است که در اعلامیه جهانی بدان توجه نشده است؛ این اعلامیه با حمایت از حقوقی که بی‌تردید در زمره حقوق مسلم بشر قرار دارند ولی در اعلامیه جهانی مورد غفلت واقع‌ شده‌اند، جایگاه خود را به‌ عنوان اعلامیه‌ای با مضامین بدیع در مقابل جهانیان به اثبات رساند و ارزش و اهمیت حقوق بشر در دین اسلام را نمایان کرد.

اعلامیه مذکور با ممنوع شناختن استعمار و استعمارگری حق مبارزه با این موضوع را برای همه افراد بشر قائل شده است و به‌صراحت انواع گوناگون استعمار را به‌عنوان بدترین نوع بردگی تحریم می‌کند.

اعلامیه حقوق بشر اسلامی حق رهایی و تعیین سرنوشت را برای تمامی ملت‌هایی که از استعمار رنج می‌برند به رسمیت شناخته و تمام دولت‌ها و ملت‌ها را موظف به یاری‌رساندن به قربانیان استعمار در جهت نابودی این پدیده مخرب دانسته است.

ضرورت دفاع از حقوق مردم مظلوم یمن و فلسطین در روز حقوق بشر اسلامی

غزه، نماد مظلومیت و مقاومت امت اسلام

یکی از مسائل بغرنج جهان و دنیای اسلام، مسئله فلسطین و حمایت از مسلمانان آن سرزمین در برابر ظلم و ستم زورگویان است؛ به‌طوری‌که غزه به عنوان خط مقدم مسلمانان و مظلومان در برابر ستمگران عالم درآمده است.

غزه نمادی از مظلومیت جامعه بزرگ اسلامی در قرون اخیر و نشان‌گر مقاومت مردمی است که به‌رغم همه فشارها و سختی‌ها در برابر دشمن مقاومت می‌کند.

نظر به محاصره غیرمنطقی و غیرقانونی نوار غزه، دفاع از این مظلومان، وظیفه همه دولت‌های اسلامی است؛ با وحدت جهان اسلام و تصمیمات سریع و صحیح سران کشورهای اسلامی می‌توان به کاهش و رفع مشکلات ساکنان مظلوم غزه همت گماشت.

با توجه به ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت توسط رژیم صهیونیستی در جنگ غزه و پس‌ از آن محاصره غزه که تا به امروز ادامه یافته، بر کشورهای اسلامی واجب است که به هر شکل ممکن به مشکلات این مردم مظلوم پایان دهند.

ضرورت دفاع از حق مردم مظلوم یمن و افزایش فشار بر رژیم‌های سعودی و اماراتی به‌منظور توقف جنگ در این کشور

محاصره زمینی، دریایی و هوایی چهارساله یمن از سوی رژیم‌های سعودی و اماراتی با همکاری صهیونیست‌ها و کشورهای غربی منجر شده که گرسنگی جان‌ ده‌ها میلیون یمنی را تهدید کند؛ صدها هزار کودک این کشور در اثر کمبود مواد غذایی دچار سوءتغذیه شده‌اند.

کمبود تجهیزات پزشکی، دارو، نبود آب آشامیدنی و … منجر به ظهور ده‌ها نوع بیماری خطرناک در بین ساکنان مناطق مختلف یمن شده است.

حمله‌های گسترده دریایی، زمینی و هوایی رژیم‌های سعودی و اماراتی و با همکاری رژیم صهیونیستی و حتی کشورهای غربی به مناطق مسکونی، بازار، بیمارستان‌ها و … در حالی صورت می‌گیرد که سازمان به‌اصطلاح حقوق بشر هیچ‌گونه عکس‌العملی نسبت به توقف این جنایت انجام نمی‌دهد و صرفا به انتشار گزارش‌هایی کوتاه و سانسور شده بسنده می‌کند.

با توجه به اقدام‌های ناامیدکننده سازمان‌های به‌اصطلاح حقوق بشر، این وظیفه کشورهای اسلامی است که صدای ملت مظلوم یمن را منعکس کنند.

با گذر زمان و افزایش حجم جنایات رژیم‌های سعودی و اماراتی، به نظر می‌رسد با یک تأخیر تأمل‌برانگیز، برخی چشم‌ها در حال بیدار شدن بوده و صداهایی در راستای اعلام مظلومیت مردم یمن سر می‌دهند.

روز جهانی حقوق بشر اسلامی فرصت مناسبی است که کشورهای اسلامی با دفاع تمام‌قد خود از حقوق مردم یمن به رژیم‌های سعودی و اماراتی فشار وارد کنند تا به جنایت‌های گسترده خود در این کشور مظلوم پایان دهند.

انتهای پیام