صفحه اصلی » اجتماعی » اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، آزمونی تاریخی برای مسئولان/ ارگان های اجرایی کشور در انتظار تایید شورای نگهبان

اشتغال جوانان، از مطالبه دیروز تا رسالت امروز؛

اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، آزمونی تاریخی برای مسئولان/ ارگان های اجرایی کشور در انتظار تایید شورای نگهبان

به جرات می‌توان گفت که تصویب «قانون منع به کارگیری بازنشستگان» در مجلس آزمونی تاریخی برای تمامی مسئولان است تا رسالت و دین خود را به جوانان عملی کنند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ اشتغال جوانان از جمله شاه راه هایی است که با هموار شدن مسیر آن بستر رفاه اجتماعی تمامی افراد جامعه نیز افزایش پیدا کرده و آسیب های اجتماعی هچون اعتیاد و طلاق و… نیز رو به کاهش خواهد گذاشت بر همین اساس این موضوع همواره یکی از وعده های اساسی و مهم انتخاباتی در سال های گذشته بوده است.

البته این موضوع با طرح «قانون منع به کارگیری بازنشستگان» در مجلس شورای اسلامی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و در 20 اردیبهشت 1395 مجلس شورای اسلامی تصویب و در 29 اردیبهشت 1395 به تأیید شورای نگهبان رسید و از سویی دیگر در دولت دهم با اجرایی شدن قانون بازنشستگی پیش از موعد تعداد زیادی از کارکنان با استفاده از این قانون پیش از موعد بازنشسته شدند.

اما دیری نپایید که موج بازگشت این افراد بار دیگر به سازمان‌های مختلف برگشته و فعالیت‌های جدیدی را از سر بگیرند زیرا اسثنائات این قانون ابهامات بسیاری داشت که باعث می شد تا با  تفسیر مجدد آن راهی  برای ابقای بسیاری از بازنشستگان در پست‌های مدیریتی پیدا شود.

براساس تبصره یک قانون منع به کارگیری بازنشستگان مقاماتی که در ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مورد اشاره قرار گرفته‌اند(شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رئیس جمهور، استانداران و سفرا و معاونان وزرا)همچنین همترازان آنها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت ارتباطات و دارندگان اجازات خاص مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی شدند.

اما کلیات اصلاح این قانون به تازگی در دستور کار مجلس قرار گرفت و با رأی بالایی به تصویب رسید و بر اساس آن بسیاری از استانداران، سفرا، معاونان وزراء، مدیرعامل های شرکت ها باید جای خود را به جوان تر ها بدهند البته اگر اجرای این اتفاق سریع در دولت بیفتد جای تعجب هم خواهد داشت زیرا طبیعی است که مقاومت‌هایی -به این دلیل که برخی از مدیران خودشان جزو نیروهایی که باید بازنشسته شوند، هستند – ایجاد شود.

طرح پیشنهادی ۹ نفر از اعضای شورای اسلامی شهر مبنی بر عدم به کارگیری مجدد بازنشستگان در شهرداری و سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری اصفهان نیز از جمله طرح هایی بود که پیش از این در اواخر سال گذشته به صحن علنی پارلمان شهری اصفهان نیز آمده و با رأی بالایی به تصویب رسیده بود.

شرکت های گسترده و زیرمجموعه های بسیار در مدیریت شهری اصفهان مشغول به کار هستند که بنا به اذعان نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان به حیاط خلوت کسانی تبدیل شده اند که در آستانه بازنشستگی هستند بنابراین ضرورت اجرای این قانون بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

سید محمود حسینی، مدیر کل سرمایه انسانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه شایعات مربوط به بازنشستگی شهردار فعلی بی اساس است، می گوید: آقای نوروزی از اعضای هیئت علمی دانشگاه هستند و حتی با اجرای این قانون نیز، مدیریت کلان شهر اصفهان را برعهده خواهند داشت.

وی در ادامه به حکم جدیدی که برای معاون خدمات شهری شهردار اصفهان از سوی استانداری صادر شده اشاره کرده و می افزاید: آقای حیدر قاسمی، بیش از سی سال به انقلاب اسلامی در جایگاه های مختلف خدمت کرده اما به دلیل دارا بودن مدرک فوق لیسانس می تواند تا 35 سال هم مشغول به کار باشد به همین دلیل حکم بالاتری برای او از سوی استانداری صادر شد.

مدیر کل سرمایه انسانی شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه وجود بازنشستگان مشغول به کار هزینه های زیادی را به مدیریت شهری اصفهان وارد کرده است، تصریح می کند: تاکنون لیست دقیق و مشخصی از کارکنان بازنشسته در شهرداری تهیه نشده اما از اجرای این قانون به شدت استقبال می کنیم چراکه فرصت های جدیدی را فرا روی اداره  شهر نیز قرار می دهد.

محمدعلی شجاعی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان هم با تکذیب شایعه بازنشستگی خود طبق قانون جدید، می گوید: در هر شرایطی تابع قانون هستیم و در حال حاضر نیز منتظر تأیید شورای نگهبان در رابطه با اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان هستیم تا به صورت گسترده در این حوزه اقدام کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استانداری اصفهان تلاش می کند تا بسترساز اشتغال هرچه بیشتر برای جوانان جویای کار باشد، اضافه می کند: در حال حاضر نمی توان اظهار نظر قطعی در مورد تعداد بازنشستگان در حوزه استانداری داد چرا که هنوز تبصره ها و ماده های این قانون از سوی شورای نگهبان تایید نشده است.

پیش‌بینی می‌شود با تصویب این طرح بخش قابل توجهی از مدیران  بازنشسته در ارگان‌های مختلف که همچنان مشغول به کار هستند برکنار شده و جای خود را به مدیرانی  جوان‌تر، با نشاط‌تر و چابک‌تر دهند، به جرات می‌توان گفت که تصویب این طرح در مجلس آزمونی تاریخی برای تمامی مسئولان است تا رسالت و دین خود را به جوانان عملی کنند، جوانانی که همواره با حضور پرشور خود حامی دولت، مجلس و نظام بودند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!