عباسعلی پوربافرانی
۱۴:۵۲ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۴

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد؛

کودکان کار بی هویت اسیر قاچاقچیان اعضای بدن/ روند رو به رشد آمار کودکان کار در کشور

نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس نسبت به بی توجهی دستگاه ها درانجام وظایف خود درخصوص ساماندهی کودکان کار انتقاد کرد.

به گزارش صاحب نیوز؛عباسعلی پوربافرانی با اشاره به وجود 3 میلیون کودک کار که 2 میلیون نفر آنها بی هویت هستند، گفت: برای ساماندهی کودکان کار برخی دستگاه ها وظایفی برعهده دارند که باید به آنها عمل کنند.

وی افزود: به طورحتم در حیطه قوانین و تعاریف مربوط به حوزه کودکان کار به ویژه افراد بی هویت ضعف هایی وجود دارد که بدون رفع آنها ساماندهی این حوزه امکان پذیر نیست؛ البته چندی پیش مجلس کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را مصوب کرد که در رفع مشکلات این بخش گامی موثر خواهد بود.

نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه برخی دستگاه ها مانند نیروی انتظامی، شهرداری، وزارت کشور و وزارت بهداشت به وظایف خود عمل نکرده و کوتاهی می کنند، افزود: عدم توجه به وظایف دستگاه ها سبب افزایش کودکان کار در جامعه شده و میزان آسیب های اجتماعی از ناحیه کودکان کار شدیدتر شده است.

وی ادامه داد: وجود کودکان کار بدون هویت درکشور مبحثی خطرناک تر بوده و برای کنترل این مسئله باید ورود و خروج افراد در مرزهای کشور را مورد توجه قرار داد.

پوربافرانی با بیان اینکه ورود و خروج اتباع بیگانه مجاز و غیرمجاز باید ساماندهی و کنترل شود، تصریح کرد: زنجیره شکل گرفته میان اتباع بیگانه گاهی مشکلاتی را درخصوص افزایش بی هویت ها به وجود می آورد که نتیجه ای جزء افزایش آسیب های اجتماعی ندارد.

وی افزود: به طورحتم بی توجهی به کنترل فعالیت کودکان کار می تواند به قاچاق انسان توسط باندهای تبهکار قاچاقچی منجر شود؛ درحال حاضر باندهای مخوف قاچاق انسان درمرزهای کشور فعالیت دارند که قاچاقچیان بزرگ در آن از کودکان بدون هویت برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند.

نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس تاکید کرد: بنابراین با توجه به شرایط فعلی کشور برای جلوگیری از هرگونه مشکل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید این حوزه را کنترل کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه حل مشکلات کودکان کار ایرانی از اولویت بیشتری نسبت به کودکان کار خارجی و بدون هویت برخوردار است، گفت: متاسفانه برخی از کودکان کار بدون هویت در داخل کشور متولد می شوند که والدین آنها نیز شناسنامه و هویت مشخصی ندارند.

پوربافرانی خاطر نشان کرد: البته تعداد این افراد درمقایسه با بی هویت های خارجی کمتر است؛ اما برای این افراد هم دستگاه هایی مانند بهزیستی و نیروی انتظامی باید تدابیری را درخصوص شناسنایی و جمع آوری این افراد در نظر بگیرند.

پایان پیام