صفحه اصلی » اجتماعی » ساز ناسازگاری سخنگوی شورا با شهرداری و پارلمان شهری/ ماجرای انصراف از تذکری که به نصیحت رییس شورا پس گرفته شد

گزارش صاحب نیوز از چهل و سومین جلسه پارلمان شهری؛

ساز ناسازگاری سخنگوی شورا با شهرداری و پارلمان شهری/ ماجرای انصراف از تذکری که به نصیحت رییس شورا پس گرفته شد

صندلی خالی سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان طی دو هفته اخیر نشان می دهد که گویی مهدی مقدری ساز ناسازگاری با شهرداری و پارلمان شهری را کوک می کند؛ از سوی دیگر مهدی مزروعی نیز که از تذکر خود انصراف داد به نصیحت رییس شورا انصراف خود را پس گرفت و چند کلمه ای صحبت کرد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - یکشنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ فتح الله معین صبح امروز در چهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: خداوند در قرآن می فرماید انسان را در احسن تقویم خلق کردیم و روایت اسلامی نیز حرمت مومن را از خانه کعبه بیشتر می داند بنابراین رعایت حقوق انسان ها بهترین دعوت برای گرویدن انسان به دین مبین اسلام است که در صدر اسلام هم شاهد آن بودیم پس لازم است کشورهای اسلامی نیز در خصوص حقوق بشر و انسان ها پیشگام باشند.

وی ادامه داد: امیدواریم احادیث شیعه به نوعی در جامعه پیدا سازی شود تا به عنوان الگویی برای همه دنیا معرفی شویم چرا که پیامبراکرم(ص) هم هیچ تفاوتی بین انسان ها قائل نمی شدند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به وقوع نهضت مشروطه در ایران، عنوان کرد: مردم ایران برای رسیدن به یک کشور متعالی همواره پیشرو بوده اند و بر همین اساس اولین کشوری که برای تحقق جامعه اسلامی در منطقه خاورمیانه اقدام کرد، ایران بود.

معین با بیان اینکه نقش موثرتر خبرنگاران در جامعه باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای اداره بهتر جامعه، مردم باید بهتر از مسائل اطلاع داشته باشند و از طرفی مسئولان هم باید بدانند که اعمال و رفتار آنها رصد می شود و در یک ارتباط متقابل یکدیگر را محرم مشکلات و معضلات بدانند؛ البته این امر به جز با شفاف سازی و اطلاع رسانی موثر و شناخت و احترام به جایگاه خبرنگاران به منظور آگاه سازی جامعه میسر نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: خبرنگاران بسیاری در مکان های مختلف و خطرناک جان خود را از دست داده اند بنابراین می توان گفت خبرنگاران ایثارگرانی هستند که برای ایجاد و ارتقای یک جامعه سالم تلاش می کنند به همین دلیل تلاش های آنها را مورد تقدیر و تشکر قرار می دهیم.

از بازگشت تفریق بودجه سازمان خدمات موتوری به کمیسیون تا افزایش بودجه سازمان تاکسیرانی

تفریق بودجه سازمان خدمات موتوری شهرداری اصفهان به دلیل برنامه ریزی پنج ساله این سازمان و بررسی نشدن روند این برنامه ریزی در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر با رأی اکثریت اعضا به این کمیسیون ارجاع داده شد البته اطلاح بودجه سازمان خدمات موتوری در کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورا بررسی شده بود.

نصیر ملت، عضو کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه رسیدگی اینچنینی به روند بوجه سازمان ها و مناطق شهرداری پدیده ای نادر است، گفت: در جلسه علنی امروز اصلاح بودجه 96، بودجه 97 و اصلاح بودجه همین سال به صورت یک جا بررسی می شود که در نوع خود جالب توجه است.

نصر اصفهانی، نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان از کاهش بودجه سازمان تاکسیرانی در لایحه پیشنهادی این سازمان برای سال 97 خبر داد و یادآور شد: بر اساس نیازهای این سازمان، بودجه آن اصلاح شده و اندکی افزایش یافته و به پنج میلیارد و 300 میلیون تومان رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه مشکلات زیادی در زمینه مدیریت منابع در سازمان فاوای شهرداری اصفهان داشته ایم، گفت: سرمایه های ارزشمندی در این سازمان وجود دارد که در گذشته مورد توجه قرار نگرفته لذا باید برای بهبود این شرایط هرچه زودتر اقدام کرد.

بهروز ارباب شیروانی، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان در ادامه گفت: به سازمان فاوای شهرداری اصفهان توصیه کرده ایم باید سرعت عمل و اعتماد سازی را در دستور کار خود قرار داده و روند درآمدزایی خود را طی یک ماه آینده اصلاح کند تا دستاوردهای قابل توجهی در این حوزه داشته باشیم.

در نهایت اصلاح بودجه سازمان فاوای شهرداری اصفهان به همراه اصلاح بودجه مقطع تیرماه ۱۳۹۷ برای ستاد مرکزی و تعدادی از مناطق شهرداری اصفهان ضمن اعلام نظر کمیسیون تلفیق مورد بررسی و تصویب شورای اسلامی شهر قرار گرفت.

مسئولان در خصوص وضعیت خبرنگاران وعده های بدون عمل ندهند

امیراحمد زندآور، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در ارتباط با برگزاری جشن روز خبرنگار در 17 مرداد ماه تصریح کرد: این جشن با حضور یک هزار و 200 نفر از اعضای خانه مطبوعات، انجمن صنفی روزنامه نگاران و بسیج رسانه و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار اصفهان و برخی دیگر از مسئولان شهری و استانی در باغ موزه چهلستون برگزار می شود که امیدواریم باعث همدلی بین رسانه های استانی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه خبرنگاران با قلم های خود دردهای جامعه را بی صدا فریاد کرده اند، افزود: این افراد همواره در بطن جامعه حضور دارند و سلامت هر ملت و جامعه ای در گرو فعالیت آنهاست زیرا باعث رشد و حرکت به سمت قله های انسانی می شوند.

این عضو شورا با تاکید بر اینکه فعالان رسانه ای پل ارتباطی میان مسئولان و مردم هستند و این موضوع باید تقویت شود، گفت: مسئولان نباید وعده های غیر قابل اجرا بدهند زیرا در حال حاضر آینده، معیشت و حفظ شأن و منزلت و بیمه برای حفظ جان خبرنگاران از مهمترین دغدغه های آنان محسوب می شود اما در میان اولویت های مسئولان گم شده است.

زندآور با طرح این سوال که چرا زمانی که خبرنگاران دچار مشکل می شوند، مشکلاتشان را در اولویت آخر مسئولان قرار می دهند، عنوان کرد: این مشکلات را می توان در عدم دریافت حقوق و مزایای آنها مشاهده کرد اما آنچه که می تواند خبرنگاران را در این روز خوشحال کند تعامل بیشتر سازمان ها و ارگان ها با خبرنگاران به عنوان چشم و گوش جامعه و مسئولان است.

شهرداری اصفهان برای حضورسالمندان در جامعه بسترسازی کند

اصغر برشان، نائب رییس کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان به شرایط نابسامان بازنشستگان و پیشکسوتان در جامعه اشاره کرده و گفت: این قشر آیینه تمام نمای جامعه هستند زیرا امروز جامعه ما رو به پیری رفته اما جهت گیری و سیاست گذاری های کشور در راستای فراهم کردن بستر مناسب برای زندگی بهتر بازنشستگان و سالمندان نیست.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و افزود: این سازمان صرفا حقوق و مستمری بازنشستگان را پرداخت می کند و نسبت به ایجاد زیرساخت های فرهنگی و ورزشی برای سالمندان اقدامی نکرده است.

این عضو شورا با بیان اینکه بستر خانواده محیطی برای حمایت از سالمندان ندارد که همین عامل باعث شده تا بسیاری از آنها با بی مهری خانواده های خود روبرو شوند، تاکید کرد: این موضوع باعث افسردگی، یأس و نداشتن امید به زندگی در میان این قشر می شود بنابراین باید برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای ارتقای جایگاه سالمندان در جامعه تدوین و در نظر گرفته شود.

برشان ضمن یادآوری تکالیف سازمان های فرهنگی، هنری و ورزشی برای برنامه ریزی متناسب با نیازهای سالمندان، یادآور شد: شهرداری اصفهان نیز باید قسمتی از فضاهای عمومی مانند پارک را تجهیز کرده و در اختیار سالمندان قرار دهد و امکانات و شرایط لازم برای زندگی بهتر را برای آنها فراهم کند.

حل چالش های شهری از طریق دریافت عوارض محلی قابل حل نیست

نصیر ملت، رییس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان نیز به عنوان آخرین ناطق میان‌ دستور با اشاره به کوچک شدن سبد خرید خانواده ها اظهار کرد: متأسفانه  کسب و کار بازاریان با شرایط تعطیل یا نیمه تعطیل مواجه شده که هر کدام آثار زیان باری داشته و بار مسئولیت دولت را سنگین تر می کند.

وی از عدم توجه به تأمین منابع مالی شهرداری ها از سوی دولت طی سال های گذشته خبر داد و یادآور شد: کمک های دولتی به شهرداری ها در سنوات اخیر به صورت ناچیز محقق شده و یا این که اصلا محقق نشده است این در حالی است که شهرداری ها در اکثر کشورها از کمک های دولتی مناسبی برخودار بوده و هستند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اعلام اینکه با ابهامات موجود در قانون دائمی شدن مالیات بر ارزش افزوده ممکن است باعث کمتر شدن وصولی شهرداری از این منابع شود، تصریح کرد: جایگزینی مالیات سبز به جای دریافت عوارض آلایندگی و حذف تبصره هفت از ماده 17 قانون فعلی ضروری است.

وی حل مشکلات شهر و اداره مطلوب آن را نیازمند تعامل و همراهی دولت و نمایندگان مجلس با مدیریت شهری دانست و خاطرنشان کرد: متوسل شدن به روش هایی از جمله تراکم فروشی باعث افزایش بحران های زیست محیطی، گرانی قیمت زمین و مسکن و ناهنجاری های اجتماعی می شود بنابراین باید در این خصوص راه پیشگیری را در پیش بگیریم.

ملت تاکید کرد: البته در شرایط فعلی امید چندانی به حل چالش های درآمدهای شهرداری ها از طریق عوارض محلی با توجه به کاهش اختیارات شوراها و ابطال مصوبات آنها از سوی دیوان عدالت اداری نمی توان داشت بنابراین شهرداری اصفهان هم باید هرچه سریعتر وابستگی درآمدی خود را از حامل های ساخت و ساز کاهش دهد.

از کودکان برای جمع آوری زباله استفاده نکنید

مهدی مزروعی، عضو حقوقدان شورا به عنوان اولین تذکر دهنده این جلسه که در ابتدا از تذکر خود انصراف داده بود به نصیحت و پیشنهاد رییس شورا اقدام به صحبت کرد و گفت: کار خبرنگاران با توجه به اینکه مدافع حقوق مردم هستند بسیار شبیه به کار وکلای دادگستری است بنابراین باید به مسائل آنها توجه کرد.

کوروش محمدی، دیگر عضو شورا هم در تذکر امروز خود خطاب به پیمانکارانی که ممکن است از کودکان برای جمع آوری زباله استفاده کنند، اظهار کرد: در روزهای گذشته اطلاعاتی در فضای مجازی منتشر شده است مبنی بر اینکه برخی از پیمانکاران از کودکان برای جمع آوری زباله و پساندهای خشک و تر استفاده می کنند لذا لازم است شهرداری اصفهان نسبت به این امر ورود پیدا کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.

شیرین طغیانی، رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه خبرنگاران سختی شغل بسیاری را دارند و به خاطر تأخیر در پاسخگویی خود به آنها عذرخواهی می کنم، گفت: به نظر می رسد با توجه به مسئولیت خطیر خبرنگاران در حوزه شفافیت و اطلاع رسانی آنقدر این مرز باریک است که در برخی از موارد ممکن است خود خبرنگاران هم متوجه حق الناس و حق الله نشوند و حقوق کسی ناخواسته ضایع شود لذا تقاضا داریم شفافیت واقعی را در نظر بگیرید و امیدوارم مشکلات آنها نیز هرچه زودتر مرتفع شود.

برون سپاری و استعلام های شهرداری منجر به کندی رسیدگی به تقاضاها شده است

پورمحمد شریعتی نیا، عضو کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن یادآوری برخی از اقدامات شهرداری همچون روند برون سپاری ها و استعلام ها که باعث کندی روند رسیدگی به ارباب رجوع شده است، گفت: این روند پیش از این 10 روزه بوده اما اخیرا به 20 روز رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تاخیر در پرداخت حقوق های کارکنان و کارگران شهرداری ها باعث ایجاد مشکلاتی شده است که باید به این موضوع رسیدگی کرد.

گفتنی است این دومین هفته است که صندلی سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان خالی مانده است؛ گویی مهدی مقدری ساز ناسازگاری با شهرداری و پارلمان شهری را کوک می کند؛ تلاش های خبرنگار صاحب نیوز برای پیگیری این موضوع نیز تاکنون از سوی او بی پاسخ مانده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!