پوربافرانی
۰۹:۵۵ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۶

نماینده مردم نائین در مجلس:

کشاورزی با خلاء تکنولوژی دست به گریبان است/ مراکز پژوهشی فعال تر شوند

نماینده مردم نائین در مجلس، بر ضرورت استفاده از تکنولوژی روز دنیا در حوزه صنعت کشاورزی تاکید کرد و گفت: برای توسعه صنعت کشاورزی در کشور باید مراکز پژوهشی فعال تر شده و از حالت روزمرگی به وضعیت رو به رشد حرکت کنند.

به گزارش صاحب نیوز؛ عباسعلی پوربافرانی، با انتقاد از عدم توسعه همه جانبه کشور، گفت: توسعه و پیشرفت در بخش های مختلف کشور باید رخ دهد زیرا رشد تک بعدی تبعاتی به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس با بیان اینکه پیشرفت تکنولوژی در برخی بخش ها انصافا خوب بوده؛ اما در برخی حوزه ها جایگاه مطلوب هنوز حاصل نشده است، افزود: متاسفانه بخش کشاورزی در کشور هنوز به جایگاه واقعی خود درپی رشد تکنولوژی نرسیده است.

عدم مدیریت صحیح آب وضع کشاورزی را سخت کرد

وی با تاکید بر اینکه در بخش کشاورزی ما منابعی را داریم که این منابع سرمایه های کشور هستند، تصریح کرد: یکی از مهم ترین منابع در کشور آب بوده که اکنون نیز با مشکل کم آبی و عدم مدیریت صحیح مصرف آن مواجه هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه متاسفانه تاکنون برای رفع بحران آب کمتر توجه شده است، گفت: علت بی توجهی به این معضل این است که متاسفانه ما تا به یک مشکلی برخورد نکنیم سراغ راه حل نرفته و پیش بینی خوبی نخواهیم داشت.

تکنولوژی باید در بخش کشاورزی دخیل شود

وی افزود: وقتی به مشکلی برخورد کردیم به سمت بررسی راه حل ها برای رفع آن حرکت کرده و دوباره وقتی مشکل حل شد فراموش می کنیم.

پوربافرانی با بیان اینکه در حال حاضر باید در بخش کشاورزی الگوهای بهینه مصرف، روش های مناسب آبیاری، تغییر الگوی کشت، بررسی و آمایش سرزمین در حوزه محصولات پرتقاضا صورت بگیرد، گفت: به تبع در این حوزه وقتی از تکنولوژی استفاده شود روش های مناسبی برای رفع معضلات پیش رو مورد توجه واقع خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید در حوزه پیشرفت بخش کشاورزی از روش های آزمون پس داده در کشورهای پشرفته استفاده شود، تصریح کرد: استفاده از روش های نوین در بخش کشاورزی روند رو به رشدی را در این بخش رقم خواهد زد.

افزایش بهره وری با استفاده از تکنولوژی روز در بخش کشاورزی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی روز در بخش کشاورزی منابع مدیریت و ذخایر مدیریت شده و طبیعتا بهره وری بهتری را برای کشور رقم خواهد زد، گفت: اگر بتوانیم بهره وری را افزایش دهیم رشد اقتصادی رخ می دهد.

وی ادامه داد: اگر بر اساس روش جدید منطق بر علم روز به بخش کشاورزی توجه شده و مدیریت شود بخش مختلف ذی مدخل این حوزه شامل کاشت، داشت و برداشت و همچنین در حوزه پرورش دام و طیور و غیره قطعا پیشرفت رخ داده و رشد اقتصادی ایجاد خواهد شد.

پوربافرانی تاکید کرد: بی توجهی به علم و تکنولوژی روز دنیا طبیعتا ما و آیندگان را با معضلاتی مواجه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در قوانین بالادستی به رشد کشاورزی توجه شده است، گفت: متاسفانه عدم توجه مسئولان در حوزه اجرا به این نوع قوانین مشکل زا بوده است.

باید مراکز پژوهشی در بخش کشاورزی فعال تر شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در راستای توسعه صنعت کشاورزی در کشور باید مراکز پژوهشی فعال تر شده و از حالت روزمرگی به وضعیت رو به رشد حرکت کنند تا همسو با پیشرفت های تکنولوژی گام بردارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: متاسفانه گاهی دیده شده که مراکز پژوهشی درجا می زنند از این رو باید بدانیم که اگر نیاز به قانون برای توسعه فعالیت این مراکز باشد مجلس همراه خواهد بود.

انتهای پیام