اتاق+بازرگانی
۱۷:۵۱ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۶

اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان مطرح کردند؛

مشکلات اقتصادی ما ناشی از ناکارآمدی داخلی است نه دشمنی خارجی/ تمام دولت‌ها در مسئله ارز اشتباه کردند

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی در رابطه با شرایط اقتصادی جامعه، گفت: این جریانات اقتصادی از ناکارآمدی داخلی ما شکل گرفته است، گناه را باید خود به گردن بگیریم ولی به اشتباه گردن دیگران می اندازیم

به گزارش صاحب نیوز؛ جمعی از اعضای اتاق بازرگانی صبح امروز در نشست خبری هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اصفهان به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در ابتدا اظهار کرد: مطبوعات و رسانه ها باید نسبت به انحرافات و خسارات جامعه حساس باشند، اگر در کشور هر کسی وظیفه خود را خوب انجام دهد، مشکلات حل خواهد شد.

عضو دیگر اتاق اصفهان بیان کرد: قانون شفافیت خبری و اطلاعات ازاد باید در کشور اجرا شود، اصحاب رسانه باید از مسئولان دولت درخواست کنند که مالیات ها کجا هزینه می شود و اگر این شفافیت در عرصه کشور به وجود آید دیگر این فسادهای بزرگ اقتصادی رخ نمی دهد.

امیر کشانی افزود: قطعا نوک فلش به سمت سیاسیون است، ما هم اجازه ورود سیاسیون به عرصه اقتصادی را نمی دهیم، اجازه نمی دهیم عده ای به اسم انقلابی پرچم امریکا را اتش بزند و فرزندانشان در امریکا تحصیل کنند.

رئیس کمیسیون آموزش اتاق بازرگانی گفت: ما مخالف تحصیل در امریکا نیستیم ولی کسی که نمی تواند فرزندش را به گونه ای تربیت کند که فرزندش تعهد به کشور داشته باشد قطعا صلاحیت مدیریت هیچ قسمتی را در کشور ندارد.

عضو دیگر اتاق بازرگانی در ادامه گفت: شان و منزلت خبرنگاران نیز در این کشور سرجایش نیست، خبرنگاران باید بتوانند به رسالت خود عمل کنند.

سید رسول رنجبران بیان کرد: در واکاوی علت وضعیت موجود کشور به عدم توجه یکی از رکن های اساسی جامعه برمی خوریم که همان عدم جایگاه مناسب خبرنگاران است، خبرنگاری و رسانه یکی از رکن های اساسی جامعه است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه در رابطه با اشاره به شرایط اقتصادی، گفت: این جریانات اقتصادی از ناکارآمدی داخلی ما شکل گرفته است، گناه را باید خود به گردن بگیریم ولی به اشتباه گردن دیگران می اندازیم.

قاسم علی جباری افزود: وقتی نمی توانیم دامنه عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم، آن وقت مدیران ما از کلمه قاچاق استفاده می کنند، معتقدم که قاچاق فقط مواد مخدر است.

وی خاطرنشان کرد: هر فعال اقتصادی بر موجودیت کالایی خود تمرکز می کند و نمی تواند بپذیرد که موجودیت کالای خودش تحت تاثیر عوامل و شرایط مختلف کاهش یابد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: دو نرخی بودن ارز در کشور کمک به کشور نیست و اشتباه مسلم است و باز هم رانت ها و فسادها در جامعه شکل می گیرد.

وی در رابطه با پنجره سرمایه گذاری خارجی گفت: هنوز مراودات بانکی و سرمایه ای ما با خارج از کشور برقرار نیست و این عمده مشکل ما است.

جباری بیان کرد: در اصفهان میزان برون رفت سرمایه زیاد است و مشکلات متعدد اداری باعث برون رفت و فرار سرمایه از استان شده است، ضریب اشتغال ما در استان از متوسط کشور پایین تر است.

وی ابراز کرد: عملکرد سازمان امور مالیات نشان داده که اعتمادی به فعالان اقتصادی ندارد، لذا عدالت مالیاتی باید اجرا شود.

در ادامه سید رسول رنجبران در همین رابطه گفت: کارگروهی در اتاق بازرگانی اصفهان مشخص شده است که وظیفه تعیین نسخه ای برای فعالان اقتصادی متناسب با شرایط را دارند.

وی بیان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات ما در کشور این است که جزیره ای حرکت می کنیم و هر کس در این جزیره ها متناسب با شرایط و منافع سازمان و اداره و افراد خاص خود سیاست هایی می چیند که قاعدتا مورد اتفاق نظر همه نیست.

مصطفی رنانسی نیز خاطرنشان کرد: پنجره واحد سرمایه گذاری باید در استان ها شکل گیرد، هر کارمند اضافی در بخش اداری یک سنگ جلوی پای فعالان اقتصادی است.

وی اضافه کرد: مسئله ارز مسئله امریکا نیست و با فشار و زور نمی شود آن را نگه داشت، قیمت واقعی ارز 4200 تومان نبود، این خیلی مسئله ساده ای است که چون نقدینگی دو برابر در کشور شده یعنی ارزش پول ملی کاهش می یابد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی اذعان کرد: تمام دولت ها در مسئله ارز اشتباه کردند، نرخ واقعی ارز را باید بازار تعیین کند نه دولت، شناورسازی ارز خواسته فعالان اقتصادی است.

رنانسی بیان کرد: الان مسئله اشتغال جدید نیست بلکه حفظ وضعیت موجود مطرح است.

در ادامه جلسه خبرنگاران و نمایندگان رسانه پیرامون مشکلات صنفی خود و نحوه حمایت از انها مسائلی را با اعضای اتاق بازرگانی مطرح کردند و اعضای اتاق بازرگانی بر امر حمایت معنوی و مادی از خبر، خبرنگار و رسانه تاکید کردند و با جمع حاضر به بررسی راهکارهای پیش رو در این زمینه پرداختند.

انتهای پیام