صفحه اصلی » استان » اصفهان » 70 درصد دانش آموختگان مراکز علمی کاربردی شاغل هستند/ ارائه الگوی جدید آموزشی از ابتدای مهرماه

رییس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان:

70 درصد دانش آموختگان مراکز علمی کاربردی شاغل هستند/ ارائه الگوی جدید آموزشی از ابتدای مهرماه

رییس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه 70درصد دانش آموختگان این دانشگاه شاغل هستند، گفت: با تعامل با دانشگاه های آلمانی به الگوی جدید آموزشی بر اساس تعامل هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه رسیده ایم که از ابتدای مهرماه به صورت پایلوت اجرا می شود.

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۵ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ سید حسن قاضی عسگر صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار اظهار کرد: 800 شغل به صورت رشته در آمده اند که در بیش از شش هزار کد رشته در پایان مرداد ماه ثبت نام می شود؛ در استان اصفهان 164 کد رشته وجود دارد که 104 رشته کاردانی و 56 رشته کارشناسی هستند؛ البته 331 کد رشته پذیریش دانشجو خواهیم داشت که 76 کد رشته آنها جدید است.

وی ادامه داد: کاردانی فنی صنایع غذایی گرایش خشک بار، بازی سازی رایانه ای و صنایع چوب با گرایش ساخت مبل، هوانوردی گرایش خلبانی PPL و امور نمایشگاهی از جمله رشته های جدید این دانشگاه هستند و رشته آمادگی جسمانی نیز در مقطع کارشناسی این دانشگاه به تازگی دانشجو می پذیرد.

رییس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان عنوان کرد: 70 درصد دانش آموختگان این دانشگاه شاغل هستند که البته 15 درصد آنها پیش از آن شاغل بوده اند و 55 درصد آنها هم پس از تحصیل در این دانشگاه شاغل شده اند البته برخی از مراکز دانشگاه علمی کاربردی در استان اصفهان بالای 90 درصد اشتغال پذیری دارند.

وی در ادامه با اشاره به الگوگیری دانشگاه های آلمانی زبان، گفت: این دانشگاه ها با ترکیب کردن صنعت و دانشگاه به روش های جدیدی برای دوره های آموزش عالی رسیده اند که با دعوت و تبادل نظر با مسئولان آنها این الگو را به صورت پایلوت در استان اصفهان اجرا خواهیم کرد.

قاضی عسگر به تشریح این روش جدید پرداخت و اضافه کرد: بر اساس این الگو صنایع با دانشگاه ها همکاری بیشتری داشته و تعداد نیرویی که باید آموزش ببینند به دانشگاه علمی کاربردی معرفی کرده و از آنها حمایت مالی نیز خواهند داشت تا به عنوان نیروهای خبره در صنعت به فعالیت خود ادامه دهند چراکه بسیاری از مراکز این دانشگاه در دل صنعت جای گرفته اند.

وی افزود: باتوجه به اینکه امسال یه عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، دروس دانشگاهی مراکز خود را نیز بر همین مبنا تدوین کرده ایم.

رییس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان با بیان اینکه کارگاه های مدیریت و کارآفرینی در حال انجام است، یادآورشد: در نظر داریم تا این موضوع را در تمامی مراکز استان گسترش دهیم و بر همین اساس کلینیک کسب و کار نیز در برخی از مراکز دانشگاه علمی و کاربری استان اصفهان ایجاد شده و یک مرکز نیز به صورت بین المللی در سیتی سنتر اصفهان فعال می شود.

وی افزود: مراکز دانشگاه علمی کاربردی نیز به تازگی سطح بندی شده اند و در تمامی مراکز، استادان و تجهیزات آموزشی و پژوهشی ارزیابی خواهند شد تا دانشجو بتواند بهتر مرکز مورد نظر خود را انتخاب کند.

قاضی عسگر با اعلام اینکه طی سه سال اخیر 15 درصد به تعداد دانشجوهای این دانشگاه افزوده شده است، عنوان کرد: 60 درصد از دانشجوها آقا و 40 درصد از آنها خانم هستند که باتوجه به اینکه در برنامه ششم توسعه قرار شده است تا آموزش های مهارتی توسعه یافته و به 30 درصد برسد در مراکز آموزشی دانشگاه علمی کاربردی نیز چنین مهارت هایی را به دانشجوهای خود آموزش خواهیم داد تا بتوانند بهتر در بازار کار فعالیت کنند.

وی از عدم استخدام استادان در دانشگاه علمی کاربردی خبر داد و افزود: تمامی مدرسان این دانشگاه به صورت حق التدریسی فعالیت می کنند که این عامل باعث می شود تا این استادان، دانش خود را بروز رسانی کرده و کیفیت بهتری برای مسائل آموزشی ارائه دهند.

رییس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان اظهار کرد: برخی از شرکت های دانش بنیان در ابتدای فعالیت خود با مشکل روبرو می شوند با توجه به اینکه تنها دانشگاهی هستیم که می توانیم مراکز آموزش عالی در حوزه نوآوری تأسیس کنیم از فعالیت های خلاقانه دانشجویان برای پرورش ایده ها با ارائه تسهیلات 50 میلیون تومانی و با بازپرداخت دو درصدی به آنها مورد حمایت قرار خواهیم داد تا مشکلات موجود مرتفع شود.

وی در پایان با بیان اینکه نظام مهارتی کشور باید مورد حمایت قرار گیرد، خاطرنشان کرد: کمتر از 10 درصد هزینه های این دانشگاه از طریق دولت تأمین شده و 90 درصد آنها از طریق دانشجویان پرداخت می شود به همین علت است که نتوانستیم در برخی از رشته های مهارتی، تجهیزات لازم را به آنها ارائه دهیم در حالی که حق صنعت است که یک نیروی ماهر تحویل بگیرد تا چرخه آن را بچرخاند.

وی تاکید کرد: متاسفانه دولت ما روی رشته هایی هزینه  کرده است که دانش آموختگان آن بیکار هستند این درحالی است که دانشگاه علمی کابردی بالاترین رتبه مهارتی را در کل کشور داراست.

گفتنی است در هفته اول مهرماه امسال چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویی دانشگاه علم و کاربردی کشور در اصفهان در سه روز با حضور 300 نفر از قاریان و علاقه مندان به معارف الهی و  در سه بخش دانشجویان، کارکنان و مدرسان به منظور توسعه فضای معنوی در دانشگاه ها و انس و الفت با قرآن برگزار می شود و نمایشگاهی نیز با موضوع مصرف آب و انرژی در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد