صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » آدابی که در سفر به نصف جهان باید رعایت کرد/ محورهای تاریخی اصفهان، گنجینه ای از معماری و تاریخ

گزارش صاحب نیوز از فرهنگ سفر به اصفهان:

آدابی که در سفر به نصف جهان باید رعایت کرد/ محورهای تاریخی اصفهان، گنجینه ای از معماری و تاریخ

اصفهان آداب خاصی دارد که باید از لحاظ فرهنگی، مذهبی و اجتماعی رعایت شود و به گردشگران آموزش داده شود تا سفری لذت بخش تر از یک گردش معمول در اصفهان داشته باشند. جاذبه های خیره کننده این شهر با وجود تدوین یک فرهنگ سفر بسیار دیدنی تر از پیش رخ می نمایاند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۰ - شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ اصفهان شهری با قدمت چندصد ساله که بسیاری از سیاحان جهان نام آن را در سفرنامه خود آورده اند امروز در گذر زمان همچون کهنسالی که در گذر زمان مویی سفید کرده باشد خاطره زندگی خود را برای گردشگران بازگو می کند. اما اینکه آیا گردشگران با فرهنگ مناسبت های اصفهان تا چه حد آشنایی دارند و آیا آداب گردش در این شهر را می دانند موضوعی است که باید با همکاری پژوهشگران و فعالان گردشگری در اصفهان بررسی کرد.

تنوع فرهنگی و مذهبی در اصفهان

آزاده حریری مدرس گردشگری در دانشگاه آزاد اصفهان درخصوص لایه های مختلف فرهنگی این شهر می­ گوید: اصفهان شهری است که می توانیم در ابعاد مختلفی آن را واکاوی کنیم ما از لحاظ فرهنگی و مذهبی تنوع گسترده ای داریم زیرا اصفهان شهری است با تنوع ادیان اعم از یهودیان، ارامنه ، مسلمانان  و زرتشتیان که طی سالیان متمادی با هم و در تعامل هم زندگی کرده اند و هرکدام وجوه معنایی خود را برجای گذاشته اند.

حریری ادامه می دهد: زمانی که ما در اصفهان حرکت می کنیم در یک بافت تاریخی کنیسه، کلیسا و مسجد را در کنار هم می بینیم که هرکدام اِلِمان خاص خود را بیان می کنند.

وی با بیان اینکه باورها و فرهنگ های مختلفی در اصفهان جریان دارد می افزاید: در اصفهان لایه هایی از معماری های مختلف را ببینیم. در برخی موارد در معماری این بناها نشانه های از قبل از اسلام و  قلعه ها و آثار دفاعی به جای مانده  از دوره ساسانی را مشاهده کنیم همچنین از خلافت عباسیان که در آن زمان اسلام در اصفهان گسترده شده مساجدی به جای مانده است و اولین معماری مساجد را که ریشه در مسجد جامع عتیق اصفهان دارد می بینیم.

این مدرس دانشگاه آزاد اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان از لحاظ فرهنگ معماری نمادهای متفاوتی دارد می گوید: نمادها  و نشانه های فرهنگی اصفهان همگی مجموعه ای را تشکیل می دهد که در کمتر شهری یافت می شود بر این اساس مَثَل اصفهان نصف جهان در حد یک شعار نیست بلکه در خور ارزش های اصفهان است.

وی با بیان اینکه امروزه در جهان به رغم اینکه بر روی ارزش های ملموس کار می شود بر روی ارزش های ناملموس هم کار می شود می افزاید: اصفهان شهری است که ارزش های ناملموس گسترده ای دارد. وقتی می گوییم اصفهان را چگونه می توان دید؛ باید گفت اصفهان را می توان در ازای درک ارزش های ملموس و ارزش های ناملموس این شهر دید. ما در اصفهان انواع طبخ غذاها و گویش ها و الگوهای زیست متنوع  را داریم که متاسفانه به دلیل مهاجرت روستاییان به شهر بسیاری از این الگوها دچار تغییر شکل و بحران هایی شده است که با ساماندهی گردشگری می توانیم این ریشه های از دست رفته را باززنده سازی کنیم.

معرفی زیرشاخه های مهم برحسب علایق گردشگران

مدرس گردشگری در اصفهان درخصوص محور فرهنگی اصفهان می گوید: محور فرهنگی اصفهان از منارباقوشخانه تا باغ هزارجریب است که می توانیم بر اساس دوره های تاریخی آن را تقسیم بندی کنیم و بر حسب حوصله و مدت اقامت یک گردشگر برای او شاخه سازی کنیم.

حریری با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ واقعه ای و رویداد در اصفهان فراموش شده است می گوید: به نظر من همانطور که شهرهای مذهبی فرهنگ ورودی دارند اصفهان نیز بر اساس قدمت فرهنگی خود می تواند فرهنگ ورودی داشته باشد.  در سال های اخیر فردی از موزه بریتانیا به اصفهان آمده بود و بر اساس علاقه خود در مطالعاتش تاریخی که شاه عباس از مسیرکاشان به اصفهان وارد شده بود را پیدا کرد و در همان فصل از سال آن محور را پیاده طی کرد و با شاه عباس تداعی زمانی پیدا کرد. بنابراین ما فضاهای شهری با خاطرات و رویدادهای تاریخی داریم که می تواند در زمان های مختلفی که گردشگران وارد اصفهان می شوند مورد استفاده قرار گیرد.

بنابر گفته های حریری دیدن اصفهان آداب خاصی دارد که باید از لحاظ فرهنگی، مذهبی و اجتماعی رعایت شود و به گردشگران آموزش داده شود تا سفری لذت بخش تر از یک گردش معمول در اصفهان داشته باشند. زیرا جاذبه های خیره کننده این شهر با وجود تدوین یک فرهنگ سفر بسیار دیدنی تر از پیش رخ می نمایاند.

گردشگری محور بنیان در اصفهان

به گفته یکی از فعالان گردشگری در اصفهان، برای دیدن اصفهان واقعی باید به محور تاریخی این شهر سفر کرد. کوچه ها و سباط ها و مناره ها، بازارچه ها و مسجدهای کوچک محلی، سقاخانه ها و زورخانه ها و تیمچه ها و سراها و خانه های تاریخی و مدرسه ها و سفره خانه های این شهر هرکدام پیوند عمیق گردشگران با این شهر را رقم می زند.

این فعال فرهنگی می گوید اصفهان فقط پل ها و کاخ های نقش جهان نیست بلکه دارای چند محور تاریخی است که باید هر تور یا مسافر یک محور را از ابتدا تا انتها برود و ببیند و بازدید موردی از چند پل و بنا نمی تواند به دید گردشگران نسبت به اصفهان کمک کند.

وی «گردشگری محور بنیان » را برای اصفهان توصیه می کند به عنوان مثال محور تاریخی جلفا، محور تاریخی بازار بزرگ، محور تاریخی علی قلی آغا، محور تاریخی بازارچه حسن آباد و غیره

به عقیده این فعال گردشگری، بناها در هر محور تاریخی در امتداد هم هویت پیدا می کند و یک برنامه­ ریزی مدون می تواند این امکان را برای راهنمایان گردشگری به وجود آورد تا گردشگران خود را با فرهنگ سفر به اصفهان آشنا کنند.

گزارش از آذین عطریان

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!