2299139-1-240x160
۱۶:۰۶ - جمعه ۱۳۹۷/۰۵/۱۹

در خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اصفهان مطرح شد؛

مردم در شناسایی محتکران به کمک بازرسان بیایند/ افزایش درآمد دولت صرف اقشار آسیب پذیر شود

امام جمعه اصفهان گفت: تمامی شهروندان باید با همکاری بازرسان کمک کنند تا محتکران شناسایی شده و مجازات شوند البته به بهبود فضای کسب و کار و بازار همچنان امیدوار هستیم.

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد  ظهر امروز در خطبه های نمازجمعه اصفهان اظهار کرد: براساس فرمایش امیرالمومنین (ع) از امتحانات الهی به خداوند پناه ببریم بلکه باید از پروردگار بخواهیم که ما را از لغزش هایی که در طول امتحانات در معرض آن قرار می گیریم حفظ کند البته همه بندگان الهی مورد امتحان قرار می گیرند و صد البته امتحانات انبیا و اولیای خداوند سخت تر است به طوری که حضرت محمد(ص) فرمودند هیچ کس به اندازه من اذیت نشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تمامی داستان های قرآن مایه عبرت و مایه روشنی دل ها است، افزود: یکی از این داستان ها، داستان اصحاب سبت است که خداوند از آنها خواست که روزهای شنبه ماهیگیری نکنید درحالی که در این روز، ماهی ها به صورت فوج فوج به روی آب می آمدند.

مردم در آخرالزمان به فتنه های مالی دچار می شوند

امام جمعه اصفهان با اشاره به حیله شرعی این گروه از بنی اسرائیل برای ماهیگیری ، گفت: آنها حوضچه هایی را در روز شنبه حفر کردند و در روزهای یکشنبه آن ها را جمع آوری می کردند زیرا خداوند هم مانع دنیاخواهی افراد نیست بلکه انسان ها را امتحان می کند عده ای نیز امروز با آنکه اهل نماز و روزه هستند، اجناس خود را احتکار و مخفی کاری می کنند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.

وی افزود: بر اساس روایت اسلامی مردم در آخرالزمان در فتنه ها و امتحان های مالی می افتند در حالی که خود را مصون از مجازات های امتحان های الهی می دانند به دلیل اینکه به خیال خود راهکارشرعی برای کار خود پیدا کرده اند.

آیت الله طباطبایی نژاد  یادآور شد: در داستان اصحاب سبت کسانی هم بودند که امر به معروف و نهی از منکر می کردند و عده ای هم ساکت بودند اما خداوند تمامی ظالمان به این ماجرا را مورد مجازات قرار داد و تمامی آنها را به میمون تبدیل کرد چون یکی از عذاب های الهی نیز همین مسخ کردن است.

وی اضافه کرد: تمامی شهروندان باید با همکاری بازرسان کمک کنند تا محتکران شناسایی شده و مجازات شوند البته به بهبود فضای کسب و کار و بازار همچنان امیدواریم.

عدم رسیدن به بلوغ مانعی برای امامت نیست

امام جمعه اصفهان ضمن عرض تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت امام جواد(ع) در هفته آینده، عنوان کرد: اولین امامی که قبل از بلوغ به امامت رسید، این حضرت بود در حالی که از نظر علمی به سوالات فرقه های مختلف پاسخ می داد، امام هادی نیز در سنین کودکی به امامت رسیدند تا زمینه سازی به امامت رسیدن حضرت مهدی(عج) هم فراهم شود اگرچه حضرت عیسی(ع) نیز در گهواره زبان باز می کند و از مادر خود دفاع می کند و این اموضوع نشان می دهد که انتخاب فرستادگان الهی در سنین کمتر از بلوغ بی سابقه نیست بنابراین علمای اهل سنت باید بگویید که چطور می خواهند این مسائل را زیر سوال ببرند.

وی در ادامه با اشاره به سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س) نیز، افزود: اگر خداوند امیرالمومنین علی(ع) را خلق نمی کرد هیچ کف و برابری برای حضرت فاطمه نبود و این امر عظمت بالای شخصیتی این امام را پس از پیامبر اکرم نشان می دهد.

لزوم آسان گیری در امر ازدواج

آیت الله طباطبایی نژاد به لزوم ازدواج به موقع دختران پرداخت و تصریح کرد: دختران همانند میوه هستند که اگر درزمان بلوغ خود ازدواج نکند دچار فتنه های متعدد خواهد شد اما امروز چشم و هم چشمی ها و تجملات مانع این امر شده است در حالی که امام سجاد(ع) فرمودند اگر فرد با تقوایی به خواستگاری دخترتان آمد او را شوهر دهید چرا که اگر او را دوست داشته باشد به او محبت می کند و اگر دوست نداشته باشد به خاطر خداوند به او ظلم نمی کند.

وی اظهار امیدواری کرد: فرهنگ غلط فعلی که باعث عدم ازدواج جوانان شده است از ما گرفته شده و به فرهنگ ساده گیری و آسان شدن ازدواج ها برگردیم.

اتحاد رمز پیروزی در برابر دشمنان

امام جمعه اصفهان با یادآوری سالگرد پیروزی حزب الله لبنان در سال 85، اظهار کرد: لبنان یک دهم اصفهان است که رژیم صهیونیست تا دندان مسلح به همراه متحدانش می خواست بخشی از زمین های جنوب این سرزمین را بگیرند اما حزب الله در جنگ 33 روزه با سربازانی جان برکف آنها را شکست داد و قسمتی از زمین های قبلی خود را پس گرفت که این امر نشان می دهد اگر ما نیز متحد باشیم دنیا، کاری از پیش نخواهد برد.

راهکار جدید دولت، نرخ سکه و دلار را کاهش داده است

وی اضافه کرد: اقدامات اخیر دولت نشان می دهد که گرانی سکه و دلار در هفته های قبلی تنها به دلیل دشمنی کشورهای دیگر با ما نیست و ناشی از عملکرد غلط دولت هم بوده چرا که در روزهای اخیر با ارائه راهکار جدید، نرخ سکه و دلار پایین تر آمده و خواهدآمد، بنابراین اگر این مسیر درست فعلی ادامه یابد و ارز مسافرتی مدیریت شده و حتی تنها کسانی که متمکن هستند به حج بروند شرایط بهتر خواهد شد هرچند گرانی ها به این زودی ها پایین نمی آیند و در این راستا نباید بهانه به دست دشمن داده و اجازه دهیم برخی مثل مگس بر روی زخم بنشینند.

آیت الله طباطبایی نژاد با اعلام اینکه کلام امام خمینی در مورد آمریکا که نمی تواند هیچ غلطی بکند در مورد ترامپ هم صادق است، خاطر نشان کرد: اولین رییس جمهور آمریکا که ایران را تحریم کرد، کارتر در ابتدای انقلاب بود اما آنها باید بدانند که کاری از پیش نخواهند برد.

مسئولان باید برای خدمت به مردم همت کنند

حجت الاسلام حسن دهشیری درخطبه های نماز جمعه در مسجد جامع اردستان اظهار کرد: ازدواج آسان و سالم را حضرت علی(ع) و فاطمه(س) داشتند که باید الگویی برای جوانان امروز باشد.

وی افزود: مدیران فرهنگی تلاش کنند تا جوانان به ازدواج سالم تن بدهند و با امکانات کم قانع باشند تا سن ازدواج بالا نرود و شاهد تحکیم خانواده ها هم باشیم، هر چند نقش دولتمردان در این زمینه خیلی مهم است.

امام جمعه اردستان گفت: طبق نظرسنجی و آمار موجود در سال 96 ازدواج ها در اردستان پایین بوده و در مقابل آمار طلاق بالا بوده که این برای شهری مذهبی همچون اردستان خوب نیست.

حجت الاسلام دهشیری با بیان اینکه زمانه امروز ما همچون دوران جنگ احزاب است، تصریح کرد: عده ای مزدور از درون و عده در بیرون نقشه های براندازی را متصور هستند که با صبر و استقامتی که مردم دارند، مردم پیروز خواهند شد.

وی تاکید کرد مسئولان برای استیضاح یک وزیر بیشتر همدیگر را رسوا می کنتد که نتیجه خوبی برای مردم ندارد و دشمنان هم از بیرون نظاره گر آن هستند و امروزکه زمان وحدت است اینگونه رفتارها خوب نبوده ومسئولان باید برای خدمت به مردم همت کنند.

امام جمعه اردستان خاطرنشان کرد:  وجودی دنیا این است که باهم و برای هم باشیم و ضمن ایجاد وحدت روی پای خود نیز بایستیم.

خطیب جمعه اردستان تصریح کرد: 17مرداد روز خبرنگارا را به اصحاب رسانه شهرستان تبریک گفته و این جمله را متذکر می شویم که شان خبرگزاری خیلی بالا است که سرعت و دقت دو عامل مهم آن بوده و مسئولان هم در خصوص انعکاس اخبار خود از طریق خبرنگاران اقدام کنند.

افزایش درآمد دولت صرف اقشار آسیب پذیر شود

 حجت الاسلام مسعود سرافراز ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه فولادشهر اظهار کرد: عفاف مالی یعنی اینکه انسان به داشته های خودش اکتفا کند، چشمش دنبال مال مردم نباشد.

امام جمعه فولادشهر افزود: مشکلی که الان متاسفانه ما در جامعه پیدا کردیم این است که همه می خواهند مثل هم باشند، مثل هم مهریه قرار بدهند، مثل هم جهاز بدهند، مثل هم مُبل بخرند، مثل هم سفر بروند و یا مثل هم خانه بگیرند!

وی با تاکید براینکه عفاف مالی یعنی هرکسی به اندازه ای که وُسعش باشد، پایش را دراز کند، خاطرنشان کرد: اسلام با استفاده خوب و درست از نعمات مخالف نیست بحث این است که حرام در زندگی انسان نیاید و بخاطر دنیا به حرام نیفتد.

خطیب نماز جمعه فولادشهر با بیان اینکه یکى از ریشه‏ هاى مشکلات اقتصادى، فرهنگى، اجتماعى و سیاسى کشور، کاهش تقواى الهى در بین کارگزاران نظام است، متذکر شد: تقوا در همه‏ ى شئون زندگى، به ‏ویژه مسائل سیاسى و ادارى جامعه، بسیار کارساز است و دولتمردى که از آن برخوردار باشد، درمقابل لغزش ‏هایى چون، خیانت به نظام و مردم، دست اندازى به بیت ‏المال، رشوه ‏خوارى، کم‏کارى و بى‏ توجهى مقاوم خواهد بود.

سرافراز یادآور شد: انقلاب اسلامى به ‏عنوان تنها پایگاه حاکمیّت الله در دنیاى امروز در شرایطى مورد هجوم قرار گرفته است که تجربه‏ ى چهل سال دشمنى، حکومت و ملّت را بیش از پیش قدرتمند و مقاوم ساخته است.

وی تشریح کرد: امروز با توجه به هجمه تمام عیار دشمن در همه حوزه‏  ها و تنگ کردن محاصره اقتصادى با هدف تسلیم و به زانو در آوردن جمهورى اسلامى، دیگر بر کسى پوشیده نیست که در شرایط جنگ احزاب قرار گرفته ‏ایم و تنها نسخه نجات بخش کشور، اتکا به ظرفیت ‏هاى موجود در کشور و پیاده ‏سازى اقتصاد مقاومتى و بهره‏ گیرى از جوانان مومن و انقلابى براى عبور از این گردنه نفس گیر است که مى ‏تواند پرچم اسلام و انقلاب اسلامى را همواره افراشته نگه دارد.

خطیب نماز جمعه فولادشهر با توجه به ارائه بسته حمایت ارزی دولت در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش درآمد دولت از محل افزایش قیمت ارز، باید مراقبت کرد که این درآمد اضافى صرف هزینه‏هاى جارى دولت نشود و براى حمایت از اقشار آسیب‏پذیر در نظر گرفته شود.

امام جمعه فولادشهر متذکر شد: در خصوص بسته حمایتی جدید دولت درباره بازار ارز هم باید عرض کنیم، هرچند با تاخیر فراوان اجرایى شد اما همین اجرایى شدن نیز زمینه ایجاد آرامش در بازارهاى مختلف را مهیا کرد.

وی با بیان اینکه دولت باید بداند که مردم و همه بخش‏هاى کشور از تصمیم ‏هاى مدبرانه و حساب شده حمایت مى ‏کنند، اطهار کرد: گره زدن مشکلات مردم به خارج از کشور یک فریب و دروغ است و این تجربه نشان داده است که باید به فکر حل مشکلات با تکیه بر توان خودمان باشیم.

لزوم احیاء کرسی های آزاد اندیشی در جامعه

حجت الاسلام علیرضا فرهنگ ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه باغبهادران اظهار کرد: یکی از اصول مهمی که در معاشرت اثر گذر است کمک و دستگیری از همنوع و بی تفاوت نبودن نسبت به دیگران است.

امام جمعه باغبهادران با انتقاد از ضعیف شدن معاشرت بین افراد به ویژه در خانواده ها متذکر شد: فراموش نکنیم که کمک به دیگران اندوخته و پس انداز انسان نزد پروردگار است، سپرده ای که ‏نیازى به گواه گرفتن ندارد.

وی با تاکید براینکه کمک ها و صدقه های افراد باید شرایطی داشته باشد که مورد قبول خداوند متعال قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: شرط قبولی هر کاری اخلاص در عمل است و دو عامل برای عدم قبولی اعمال ذکر شده است، یکی اینکه بنده بخواهد دیگران مدح و ثنای او را بگویند دوم اینکه بخواهد بر کسی که به او کمک کرده است، منت بگذارد!

خطیب نماز جمعه باغبهادران با بیان اینکه امروز یک از شگردهای دشمنان ایجاد شبهات مختلف در مسائل مذهبی است تا جوانان را نسبت به اسلام بد بین کنند، متذکر شد: ضروری است تا کرسی آزاد اندیشی با هدف پاسخ به شبهات برگزار شود و جوانان انقلابی نسبت به احیاء این موضوع اهتمام ورزند.

وی با اشاره به توطئه دشمنان در جهت القاء اسلام آمریکایی متذکر شد: دشمنان با بهره گیری از یک جنگ رسانه ای تمام عیار درصدد هستند تا جوانان را از مسیر خود منحرف کنند، در چنین شرایطی ضروری است تا کادرسازی و تربیت نسل به ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید براینکه هدف دشمن بحرانی جلوه دادن کشور ناکارآمد نشان دادن نظام است، یادآور شد: مطالبه به حق مردم باید در چارچوب نظام و از مجاری  قانونی خود پیگیری شود، لذا مردم باید از نمایندگان خود در مجلس به صورت مسالمت آمیز مطالبه به حق بکنند.

جنگ ۳۳ روزه هیمنه اسرائیل را در هم شکست

حجت الاسلام روح الله امینی در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به حلول ماه ذی الحجه و اعمال دهه اول این ماه، اظهار کرد: از روز اول تا روز دهم ماه ذی الحجه از بهترین و پرفضیلت ترین روزها است و خداوند متعال به برپادارندگان نماز مخصوص این دهه و فضیلت و اعمال این ماه پاداش عظیم می دهد.

امام جمعه نطنز با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه سلام الله علیها، افزود: این ازدواج یکی از ساده ترین و در عین حال پربرکت ترین ازدواج و زندگی در طول عمر انسان ها بوده است.

وی تاکید کرد: زندگی در سایه تجمل و اشرافیگری اگرچه همراه با رفاه است ولی هیچگاه سعادت و آرامش را تضمین نخواهد کرد، والدین و به خصوص جوانان نباید اجازه دهند تا دیگران باعث شوند زندگیشان با گناه، مهریه سنگین، عروس گردانی و با ساز و دهل آغاز شود که به طور حتم این موارد در زندگی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

خطیب جمعه نطنز تصریح کرد: زندگی آرامش بخش حضرت علی علیه السلام در سایه ایمان به خدا، صداقت، یک رنگی، محبت و عشق به یکدیگر و در کمال سادگی شکل گرفت و پر از برکت شد و این ویژگی ها به طور حتم می تواند به عنوان سبک زندگی سالم برای جوانان امروزی خوشبختی آفرین باشد.

وی روز مقاومت اسلامی را گرامیداشت و بیان کرد: جنگ ۳۳ روزه اسرائیل علیه مقاومت باعث غلبه دین بر بی دینی و شهادت طلبی بر قدرت طلبی شد و دنیا در این چند روز درهم شکستن هیمنه رژیم صهیونیستی با آن همه ساز و برگ نظامی که هیچ کس آن را شکست پذیر نمی دانست را به دست جوانان جبهه مقاومت، مشاهده کرد.

حجت الاسلام امینی اضافه کرد: همه دنیا و حتی جبهه استکبار می داند که خانه عنکبوتی اسرائیل به زودی از هم می پاشد، بنا بر این دست به هرکاری زده و خواهد زد تا آن را حفظ کند و نمونه این تلاش ها، اقدامات آن ها در جنگ روانی برای تضعیف انقلابی است که می خواهد ۴۰ سالگی خود را با شکوه بیشتر جشن بگیرد.

وی ادامه داد: آمریکایی ها هرجا پاگذاشته اند با خود ظلم و جور به همراه برده اند، آن ها خیرخواه هیچ ملتی نبوده و نیستند و این مهم در حضور آن ها در کشورهای منطقه به خوبی مشهود است.

امام جمعه نطنز مطالبه گری وفق قانون را حق مردم دانست و خاطر نشان کرد: مردم پشت نظام و انقلاب را خالی نخواهند کرد و همان طور که شواهد و قرائن نشان می دهد آمریکایی ها در جنگ روانی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی دنیا را مقابل خودش خواهد دید و در این جبهه نیز شکست خواهد خورد.

مسئولان برای مشکلات معیشتی تلاش بیشتری انجام دهند

حجت الاسلام و المسلمین اکبر دهقان در خطبه های نماز جمعه نایین با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی کشور با مدیریت جهادی و تلاش مضاعف برطرف می شود، گفت: تحول در سیستم مدیریتی بخش اقتصادی، حمایت از تولید کنندگان، جلوگیری از قاچاق کالا و ارز و برخورد قاطع با متخلفان اقتصادی از راهکارهای برطرف شدن مشکلات اقتصادی کشور است که مسئولان ارشد نظام باید در دستور کار قرار دهند.

وی اظهار کرد: در این موقعیت حساس مسئولان باید تلاش وهمکاری مضاعف داشته باشند.

دهقان با بیان اینکه فساد اقتصادی تهدیدی برای انقلاب اسلامی است گفت: با متخلفان در هر جایگاه و منصبی که هستند باید برخورد انقلابی و جدی صورت گیرد تا جلوی فساد در کشور گرفته شود.

دهقان گفت: مبارزه با متخلفان اقتصادی تنها بر دوش قوه قضاییه نیست بلکه قوای مقننه و مجریه نیز در برخورد با موضوع فساد مسئول هستند.

امام جمعه موقت نایین افزود: مشکلات اقتصادی و مطالبات مردمی نباید فضایی را برای افراد سودجو و منافق فراهم کند. ضرورت دارد آماده برخورد و مواجهه با جنگ افتصادی باشیم. مظهر عدالت اجتماعی مبارزه با فساد است.

دهقان با بیان اقتصاد مقاومتی هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است، افزود: برای مقابله با تهدیدات دشمن در شرایط کنونی، باید اقتصاد مقاومتی به صورت جدی و کامل در کشور اجرایی شود.

وی با بیان اینکه در تمامی دوره ها، کشور با توطئه دشمن مواجه بوده است و اکنون جنگ دشمن، اقتصادی است، گفت: با ناکارآمدی اقتصادی، نمی تواند کشور را اداره کرد و باید پایه های اقتصادی نظام را مستحکم کرد.

وی ادامه داد: سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) فرصت مناسبی است تا جوانان از این دو نور الهی الگو بگیرند.

وی تاکید کرد: خانواده ها باید سیره زندگی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا (س) را الگوی خود قرار دهند.

وی به روز آخر ماه ذی القعده سالروز شهادت امام جواد علیه السلام اشاره کرد و گفت: آن امام بزرگوار در طول حیات خویش خدمات ارزنده ای برای اسلام داشتند.

دهقان تصریح کرد: تمامی ائمه اطهار علیه السلام آیاتی خداوند هستند و امام جواد علیه السلام ایه از آیات خداوند بودند.

امام جمعه موقت نایین در بخش دیگری رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها گفتند آمریکایی ها مورد اعتماد نیستند و عهد شکن هستند و دیدیم به وعده خود عمل نکردند و هدف آن ها افزایش تهدیدها و جنگ روانی علیه کشورمان است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که آمریکایی ها از برجام خارج شدند ، تهدیدهای خود را علیه جمهوری اسلامی افزایش دادند و به دنبال اجماع جهانی برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران هستند

وی به مناسبت روز خبرنگارگقت: شورای فرهنگ عمومی کشور به پاس قدردانی از مقام والای شهید صارمی 17 مرداد هر سال را به نام روز خبرنگار نامگذاری کرد تا ضامن گرامیداشت یاد و نام همه شهدای عرصه اطلاع رسانی فرصتی برای یادآوری رسالت خطیر خبرنگاری و قدردانی از آنان فراهم شود.

امام جمعه موقت گفت: خبرنگاران سربازان جبهه اطلاع رسانی و بیان حقایق هستند.تعهد، بصیرت، روشنگری، بیان حقایق و نشان دادن چهره استکبار به دنیا از بهترین ویژگی‌های یک خبرنگار آزاده است.

صنایع کوچک باید احیا شود

آیت الله سید علی طهماسبی در نماز جمعه امروز که در مصلی گلپایگان برگزار شد، با یاداوری تاکیدات رهبر  معظم انقلاب در مورد اهمیت این صنایع، گفت: صنایع کوچک در کشور ما یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است.

امام جمعه گلپایگان با اشاره به لزوم احیای صنایع کوچک در کشور و شهرستان گلپایگان، تصریح کرد: احیای صنایع کوچک و متوسط یکی از برنامه های اساسی دولت در اقتصاد مقاومتی باید باشد.

وی با بیان تاثیر این صنایع در اشتغال زایی جوانان و ایجاد دراند، کمک به رشد کار آفرینی، مطرح کرد: صنایع کوچک به عنوان ستون فقرات کشورهای توسعه یافته محسوب می شوند.

آیت الله طهماسبی در ادامه از مسئولان مرتبط و نماینده مردم در شورای اسلامی خواست برای مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی شهرستان تلاش کنند.

امام جمعه گلپایگان همچنان با اشاره به التهاب این روزهای بازار، بیان کرد: خود مردم و بازاریان هم حتی به خود رحم نمی کنند و این یکی از مشکلات اساسی کشور است.

وی با اشاره به نهی احتکار در دین اسلام و دستورات امیرالمومنان به مالک اشتر برای رسیدگی به بازار، عنوان کرد: احتکار کالا توسط برخی افراد سودجو مایه ننگ دولتمردان و زمامداران است.

آیت الله طهماسبی با گرامیداشت ۲۳ مرداد سالروز پیروزی قهرمانانه حزب الله در مقابل رژیم نامشروع صهیونیسم در جنگ ۳۳ روزه و روز مقاومت اسلامی، گفت: جوامع بین الملل چگونه می توانند ننگ سکوت در مورد جنایاتی همچون حمله جنگنده های سعودی به اتوبوس دانش اموزان و کشتن ۴۰ دانش آموز را تحمل کنند؟

امام جمعه گلپایگان در ادامه با اشاره به سالروز ازدواج حضرت فاطمه ی زهرا( س) و امیرمومنان علی ( ع) جوانان را به درس آموزی از این ازدواج مبارک دعوت کرد.

وی رعایت هم تایی و هم کفو بودن در ازدواج، هم سویی ارمان ها و عقاید، خواستگاری بدون تشریفات، رضایت داشتن کامل دختر از ازدواج، قناعت به داشته ها، مهریه سبک، عشق ورزی به همسر را از جمله درس های این ازدواج فرخنده دانست.

انتهای پیام/