صفحه اصلی » اقتصادی » استقبال نمایندگان از تداوم برنامه بسیج در شناسایی محتکران/ دولت و قوه قضاییه هم پای کار باشند

صاحب نیوز گزارش می دهد؛

استقبال نمایندگان از تداوم برنامه بسیج در شناسایی محتکران/ دولت و قوه قضاییه هم پای کار باشند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه بسیج برای مبارزه با محتکران و شناسایی و معرفی آنها، این برنامه ها را عاملی برای بستن راه های سوءاستفاده از شرایط اقتثصادی عنوان کرده و بر ضرورت حمایت بخش های دیگر از ایبن برنامه تاکید کردند.

تاریخ انتشار: ۲۰:۲۵ - شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ برنامه معرفی و شناسایی محتکران که از چند روز پیش و به دسیتور ریاست سازمان بسیج مستضعفین ۀآغاز شده، با استقبال از سوی مردم و نمایندگان مجلس مواجه شده است و بر همین اساس وکلای ملت ضمن تاکید بر ظرفیت های مردمی بسیج در شناسایی محتکران، ازضرورت همکاری سایر بخش ها و از جمله دولت و قوه قضاییه  سخن می گویند.

محتکرین را به قوه قضاییه معرفی کنید
در همین باره محمد وحدتی هلان، نماینده بستادن آباد در مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اقتصادی آناج در رابطه با این‌که دولت با محتکرین اجناس چگونه برخورد خواهد کرد تا درس عبرتی شود برای دیگر افرادی که چنین افکاری در سر می‌پرورانند، اظهار‌داشت: سازمان بازرسی کشور باید تمام اداره‌ها و مجموعه‌هایش را فعال کند و با استفاده از همکاری مردم و رسانه‌های جمعی افرادی را که دست به این کار زده‌اند را شناسایی و به سزای اعمال خود برسانند.
وی ادامه داد: اجناس احتکار شده بعد از کشف شدن باید توسط دولت با ارزانترین قیمت به فروش گذاشته شود و افراد محتکر را نیز  به قوه‌ی قضاییه معرفی کنند تا قوه‌ی قضاییه اشد مجازات را برای آنها در نظر بگیرد.
نماینده‌ی مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این که اگر این فرآیند به این شکل طی شود و سازمان بازرسی کشور با همکاری مردم بعد از کشف اجناس آنها را در اختیار مردم قرار دهند مطمعنا دیگر هیچ کس دست به انجام چنین کاری نمی‌زند، ابراز داشت: تنها در این صورت است که مردم از بابت کمبود جنس و گرانی اجناس آسوده خاطر خواهند شد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم در خصوص این که تا چه حد از شبکه‌های اجتماعی بسیج که در راستای کشف محتکرین تلاش می‌کنند حمایت می‌شود، ابراز داشت: بنده اعتقاداتم بیشتر از این‌هاست به عبارتی من معتقدم که در این راستا نه تنها از بسیج بلکه باید از تمام مردم دعوت به همکاری کرد، لذا اگر از اطلاع رسانی مردم در این زمینه کمک گرفته شود کارها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.
وی افزود: در رابطه با میزان حمایت از بسیج هم باید خدمتتان عرض کنم که درست است که از این افراد حمایت می‌شود اما متاسفانه این مقدار حمایت اندکی کم است و باید بیشتر از این‌ها از این دسته از افراد و گروه‌ها حمایت شود، به طوری که باید تمامی نهاد‌های مربوطه و دولت و تمامی اداره‌جات، شبکه‌های اجتماعی بسیج را مورد حمایت خود قرار دهند چرا که بسیج در کشف محتکرین شاهکار را انجام داده است.
وحدتی با اشاره به این که دلایل بیش از نیمی از مشکلات اقتصادی کشور محتکرین هستند، اذعان داشت: از نظر من اگر چندین درصد از مشکلاتمان ناشی از آمریکا و تحریم‌هایش باشد، بیشتر از 50 درصدش مربوط به محتکران و مفسدین داخلی می‌باشد، که اگر به شکل صحیح با این افراد مقابله شود مطمعنا برخی از مشکلات اقتصادی مردم حل خواهد شد.
بسیج مردمی ورود خوبی در شناسایی احتکار کنندگان داشته است
فریدون احمدی نماینده زنجان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با بیان اینکه در شرایط حساس اقتصادی به سر می‌بریم، اظهار کرد: باید قبول کنیم که در جنگ اقتصادی هستیم و در این شرایط همه باید دست به دست هم بدهیم تا اوضاع را آرام کرده و مردم کمتر در فشار قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه باید بر روی بازار تمرکز بیشتری داشته باشیم، ابراز کرد: باید در تامین نیازهای ضروری مردم توجه بیشتری انجام شود که در این راستا کنترل بازار وظیفه دولت است.
نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بضاعت دولت نیز در کنترل بازار حدی دارد، خاطرنشان کرد: در این فضا مردم و دیگر دستگاه‌ها نیز باید کمک کنند.وی با تاکید بر اینکه یکی از ظرفیت‌های که می‌توان در این فضا استفاده کرد، نقش مردمی بسیج است، عنوان کرد: بسیج می‌تواند در این شرایط کمک‌های خوبی برای در این راستا داشته باشد که در روزهای اخیر خبرهای منتشر شده نشان می‌دهد که بسیج مردمی ورود خوبی در شناسایی احتکار کنندگان داشته است.
احمدی با بیان اینکه انتظار ما از دولت بیشتر از اینهاست، گفت: اینکه بسیج با روحیه مردمی و انقلابی در شناسایی احتکارکنندگان خالصانه وارد میدان شده قابل تقدیر است اما دولت بابد وظیفه خود را به درستی انجام دهد.وی با اشاره به اینکه دولت باید مکانیزم‌های کنترلی مناسبی را اعمال کند، افزود: باید گفت که کاری که بسیج می‌تواند انجام دهد کمک ویژه‌ای برای دولت بوده که امیدواریم از این ظرفیت به نحو احسن استفاده شود.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیج به عنوان نیروی مردمی همیشه حافظ انقلاب و منافع کشور بوده است، اظهار کرد: ما در عرصه‌های مختلف حضور بسیج را برای حل مشکلات اقتصادی مردم شاهد بودیم.وی با بیان اینکه باید قدردان حضور بسیج در شناسایی محتکران باشیم، تصریح کرد: بسیج همیشه در خط مقدم‌ها حضور قدرتمندانه داشته و امروز نیز در این عرصه وارد میدان شده و به کمک دولت آمده است.احمدی خاطرنشان کرد: از قوه قضاییه نیز انتظار داریم که با احتکار کنندگان به شدت برخورد کرده و ذره‌ای نرمش نشان ندهد.
احتکار و کم فروشی بزرگترین خیانت به مردم است
همچنین حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون با بیان اینکه احتکار و کم فروشی خیانت به مردم است، اظهار کرد: مصادره اجناس محتکران در روزهای گذشته اقدام خوبی بود که می تواند از ورشکستگی اقتصادی کشور جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه برخورد و محاکمه مفسدین اقتصادی باید ادامه دار باشد، گفت: احتکار بزرگترین خیانت به مردم بی بضاعت است آن هم در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی با دشمن قرار دارد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره نحوه کمک رسانی مردم و بسیج در این خصوص افزود: بسیج و مردم می توانند با اطلاع رسانی در خصوص انبارهای دپو شده محتکران به نیروهای انتظامی، سپاه و اطلاعاتی نقش مهمی را در جلوگیری از ضربه زدن به اقتصاد ایفا کنند.
 شهریاری خواستار محاکمه جدی محتکران شد و تشریح کرد: برخورد قاطع با چنین افرادی باعث جلوگیری از کم فروشی می شود اینکه یک عده سودجو برای منافع شخصی بدون در نظر گرفتن مصالح مردم و کشور تخلف می کنند، باید با قوه قهریه قانونی مجازات شوند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس خاطرنشان کرد: محتکران در این اوضاع گرانی بازار باعث بالارفتن قیمت ها برای به دست آوردن سود بیشتر می شوند ولی نه تنها این عمل تورم کشور را افزایش می دهد بلکه باعث کاهش ارزش پول و گسترش گرانی بیشتر خواهد شد.
قوه قضاییه با محتکران برخوردی قاطع کند
علی کرد نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت آباد در مجلس  نیز در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون اظهار کرد: دولت آمریکا با افزایش تحریم و جنگ اقتصادی سعی دارد تا اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده و ملت ایران را تحت فشار قرار دهد از سوی دیگر عدم کنترل و ثبات قیمت سکه و ارز و فروش آن از سوی بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت نیز باعث تلاطم بازار سکه و ارز در کشور شد.
وی افزود: برخی سودجویان از شرایط اقتصادی سواستفاده کرده و با  احتکار کالا به گرانی و تورم در بازار دامن زدند در واقع محتکران افرادی سودجو،غیر مسئول هستند که تنها به منافع خود می اندشند و اقتصاد کشور را فدای منافع شخصی می کنند و قوه قضاییه باید برخورد قاطع با این محتکران انجام دهد.
نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت آباد خاطرنشان کرد: وزیر اقتصاد نیز با تشکیل تیم ها و کارگروه هایی سعی کرده با شناسایی محتکران، آرامش و تعادل را به بازار بازگرداند و بسیاری از نهادهای مرتبط نیز در هفته جاری در سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور با شناسایی محتکران، با این افراد برخورد قانونی کردند.
حبیب اله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون اظهار کرد: برخی از انسان های طمع کار سعی می کنند در چنین شرایط اقتصادی که پیش می آید احتکار کنند و اجناس را گرانتر به فروش برسانند.
وی گفت: این افراد کسانی هستند که مسیر خدا و اسلام را در نظر نمی گیرند و درصدد اخذ سود بیشتر از مردم هستند.
وی با بیان اینکه احتکار در جامعه ایرانی کار ناپسندی است، خاطرنشان کرد: در این بین وظیفه مردم بسیار سنگین می شود، مردم باید به دستگاه هایی همچون سپاه ،نیروی نظامی و انتظامی محتکرین را معرفی کنند.
عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد : اگر مردم به میدان آیند و با شناسایی و معرفی انبارهای احتکار به دستگاه های نظامی و قضایی زمینه احتکار در کشور را از بین خواهند برد.
کمک بسیج به دولت و قوه قضاییه حایز اهمیت است
همچنین اسدالله عباسی نماینده رودسر در گفت و گو با خبرنگار ۸دی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی باید بسیج مردمی تشکیل شود، اظهار کرد: مردم در مباحث صرفه جویی در مصرف آب، حفظ آرامش و جلوگیری در اختلال در اقتصاد کشور و قاچاق کالا و ارز و در توسعه تولید و صادرات و… بسیج شوند.
وی با بیان اینکه بسیج مردمی در این رابطه می تواند نقش مهمی داشته باشد، گفت: هر زمانی که کشور دچار مشکل شد مردم وارد شدند بخشی از مشکلات را کاهش دادند و مسیر را در چارچوب نظام قرار دادند.
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه برخی ها به جای اینکه فکر معیشت و آرامش مردم باشند دنبال سودهای باد آورده و سوداگری و دلالی هستند تا پولی به چنگ بزنند، بیان کرد: در این راستا دستگاه های نظارتی، تعزیرات، بازرسی و اطلاعات سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و… همه باید دست به دست هم دهند تا مانع سوء استفاده این افراد در جامعه شوند.نماینده مردم رودسر و املش در مجلس گفت: این امر باعث می شود تا ما بتوانیم در آرامش به تولید و سایر موارد به ویژه معیشت و رفاه مردم بپردازیم و افراد سود جو را به مراجع ذی صلاح قضایی معرفی کنیم تا بتوانند با کمک مردم در جهت رسیدن به اهدافی که در پیش داریم موفق باشیم.
نماینده رودسر و املش در مجلس با بیان اینکه از این طریق مانع از تکرار اشتباهات می شویم و می توانیم آنچه که حق مردم است را ادا کنیم، افزود: بسیج در این راستا کمک به دولت، مجلس و دستگاه های قضایی می کند و می تواند حایز اهمیت باشد.عباسی در واکنش به اقدامات بسیج در شناسایی محتکران تصریح کرد: این مأموریتی قانونی برای بسیج است که به این نهاد داده شده است تا جلوی این افراد سو استفاده گر را بگیرند و به مراجع قضایی معرفی می کند.
نباید با کسی تعارف کرد
محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص برخورد با احتکارکنندگان اظهار کرد: نظارت بر احتکارکنندگان باید مانند زمان جنگ باشد و در این زمینه نباید با کسی تعارف داشته باشیم.
 وی افزود: باید با احتکارکنندگان مانند زمان جنگ برخورد شود و مردم این برخورد را ببینند.
 نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مردم از نظر اقتصادی به اندازه کافی تحت فشار هستند، تصریح کرد: در شرایط فعلی کسی نباید چیزی که مورد نیاز مردم است را از بازار جمع کند و با قیمت گران‌تری در اختیار مردم قرار دهد.
 امیرحسنخانی بیان کرد: به هیچ وجه قابل تحمل نیست که علاوه بر فشارهای اقتصادی خارجی، داخلی‌ها نیز که تعداد آن‌ها انگشت‌شمار است، فشارهایی به مردم وارد کنند.وی ادامه داد: بایستی مجلس، قوه قضاییه و دولت به شدیدترین نحو با افرادی که فساد اقتصادی، ازجمله گران‌فروشی و احتکار انجام می‌دهند، برخورد کنند که انتظار مردم نیز همین است.
 نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بسیج یک نیروی مردمی و همیشه در صحنه است، گفت: بسیج با اقدامات خوبی که انجام داده، نشان داده در مشکلات اقتصادی صددرصد در کنار مردم است. امیرحسنخانی عنوان کرد: امروز بیش از پیش به نظارت مردمی بر دستگاه‌های دولتی، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه نیاز است.
برخورد با محتکران، مطالبه مردمی است
طاهرخانی نماینده مردم تاکستان نیز در گفت و گو با سایت صبح قزوین  با بیان اینکه نباید در برابر افرادی که از آشفتگی بازار سوء استفاده می‌کنند بی تفاوت باشیم، گفت: در شرایط کنونی کشور که متاسفانه تیم اقتصادی قوی برای مقابله با نابسامانی‌های اقتصادی نداریم نیز اقدام به موقع نیروهای بسیج و سپاه برای برخورد جدی با سودجویانی که با دور زدن قانون به فکر منافع خود هستند بسیار ارزشمند است.
نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برخورد جدی با مفسدان اقتصادی و محتکران یکی از مطالبات مهم عموم مردم است که خوشبختانه نیروهای امنیتی همانند بسیج و سپاه با نظارت و همکاری دستگاه قضایی به این خواسته جامه عمل پوشاندند. وی بیان کرد: مردم از اینکه با مفسدان اقتصادی و اخلال‌گران در بازار برخورد ریشه‌ای نمی‌شود، ناراحت هستند چراکه نباید منافع ملی و عمومی فدای منافع عده‌ای خاص شود.
طاهرخانی ادامه داد: در این شرایط که مردم منتظر عملکرد دولتمردان و کارگزاران حاکمیتی برای مقابله با متخلفان و محتکران هستند، اقدام به موقع نیروهای بسیجی موجب اطمینان خاطر آن‌ها می‌شود که امیدواریم این ضرب‌العجل ادامه داشته باشد.
حضور بسیج، یک ضرورت است
در همین حال نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با تاکید بر استفاده از ظرفیت بسیج در حل مشکلات کشور گفت: بسیج مایه حفاظت از انقلاب و دستاردهای آن است و باید در همه صحنه ها حضور داشته باشد و هر جا نظام و مسئولین نظام صلاح دیدند ضروری است حضور خود را پررنگ کرده و ماموریت خود را انجام دهد.
سید ابوالفضل موسوی با اشاره به دستور سردار غیب پرور به تمام رده های بسیج جهت شناسایی محتکران اظهار داشت: زمانی که  جنگ و جبهه بود بسیج حضور به موقع داشت و زمانی نیز در سنگر مساجد و صحنه های فرهنگی بسیج حضور فعال داشته و ایفای نقش کرده است و اکنون نیز در شرایط و مشکلات اقتصادی بوجود آمده باید حضور پررنگ داشته و در کنار مردم باشد.
وی با بیان این که بسیج جزء جداناپذیر از مردم بوده و درواقع از جنس مردم است افزود: بسیج در همه صحنه های انقلاب حضور به موقع داشته است و همین موضوع باعث شده انقلاب اسلامی پایدار بماند و در شرایط فعلی کشور که یکی از خطرات موجود، احتکار کالا است بدیهی است که بسیج باید هوشیار و به گوش باشد و نسبت به این پدیده زشت از توان و ظرفیت خود استفاده کند.
موسوی با اشاره به اهمیت بسیج گفت: اگر مانند قبل مردم و بسیجی ها حضورخود را پررنگ نگه دارند انقلاب ایران مانند گذشته مقاوم، پیروز و پایدار خواهد بود و دولت نیز باید از تمام ظرفیت مردم الخصوص بسیجیان که جان و آبروی خود را در کار می گذارند استفاده کند.
نیازمند اقدام و کارجهادی هستیم    
عبدالرضا مصری هم  در گفتگو با خبرنگار مرصاد ضمن تقدیر از اقدامات بسیج و سردار غیب‌پرور در راس این نهاد انقلابی در شناسایی محتکرین اظهار داشت : در شرایط حساس و در عموم مسائل کشور نیازمند اقدام و کار جهادی هستیم و یکی از ابزارهای جدی در کار و مدیریت جهادی که در اختیار نظام قرار گرفته ظرفیت عظیم 20 میلیونی به نام بسیج است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر اقدامات بسیج برای رتبه‌بندی در دنیا و ثبت رکورد خدمت‌رسانی در گینس قابل انداره‌گیری باشد این کار و مدیریت جهادی بسیج در سازندگی، صنایع دفاعی و موشکی و سلولهای بنیادی می‌تواند یک رکورد در دنیا برای این نهاد انقلابی ثبت کرد.
مصری بیان داشت: اصولا آنچه که ما از نهادهای انقلاب اسلامی داریم تکیه این نهادها بر دو امر مهمی است که مقام معظم رهبری همواره در فرمایشات و رهنمودها برای امورات اجرایی کشور بر آن تاکید دارد، یکی کار جهادی کردن و دیگری مدیریت جهادی است.
وی مدیریت جهادی و کار جهادی را همچون لکوموتیوی دانست که اگر مدیر معتقد به مبانی کار جهادی باشد سرعت این لکوموتیو آنچنان بالا می‌رود که دنباله واگن‌های جنبی را با خود همراه می‌کند.مصری بیان داشت:: امروز در این شرایط برای مقابله با احتکار و سوءاستفاده برخی‌هایی که با ارز دولتی اقدام به واردات و عرضه آن در داخل با ارز آزاد کردند و همچنین کنترل این اوضاع به یک ظرفیت عظیم که خارج از توان دستگاه‌های اجرایی است نیاز داریم و این ظرفیت بزرگ و مبارک همان بسیج است.
وی به اقدام قابل تقدیر اخیر بسیج در شناسایی محتکرین اشاره کرد و این اتفاق را ناشی از همان روحیه مردمی بودن بسیج دانست و تصریح کرد: بسیج همواره در مشکلات اقتصادی در کنار مردم بوده است .
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیج 20 میلیونی که شبکه‌ای گسترده در پایگاه‌های مختلف مساجد، بازار و ادارات و ارگان‌ها دارد و ظرفیتی است که اگر از آن استفاده نکنیم به کشور ظلم کرده‌ایم.مصری تصریح کرد: اگر امروز تعزیرات حکومتی و دولت در راس بخواهد مسائلی اتفاق نیفتد که بعد دنبال چرایی رخ دادن آنها باشد  در این گونه موارد از ابتدا برای نظارت بر بازار و مقابله با سودجویان باید از این ظرفیت بسیج نهایت استفاده را ببرد.
وی افزود: استفاده از خدمات بسیج هزینه‌ای ندارد و این نهاد انقلابی ادعایی برای ماندن در یک مجموعه ندارد، در برهه ای که نیاز کشور است به سرعت و سادگی وارد و به همان سرعت و سادگی خارج می‌شود همچنین بار سازمانی و ساختاری جدید در نهادهای رسمی را اضافه نمی کند بنابراین در این مقطع که جنگ، جنگ اقتصادی است سربازان و رزمندگان عزیز آماده شرکت در جنگ هستند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر ظرفیت بسیج نادیده گرفته شود مردم متحمل خسارت زیادی می‌شوند و در آخر دود همه گرانی ها و عدم کنترلها به چشم مردم می رود بنابراین نگذاریم دیر شود هرچند تاکنون هم اندکی دیر شده است.
بسیج اطلاعات مناسبی از شرایط دارد
علی ادیانی  نماینده قایم شهر نی در گفت و گو با بلاغ با اشاره به مبارزه با مفاسد اقتصادی و محتکرین طی روزهای اخیر توسط بسیج و نهادهای ذیربط ادامه داد: بسیج از دل مردم است و مردمی بودن آن موجب شده است که از بیشتر از شرایط و اوضاع شهرها در این زمینه اطلاع داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه بسیج ظرفیت خوبی را در شرایط امروزه دارد که می تواند از آن استفاده کند، گفت: همچنین نهادهای نیروی انتظامی، دادستانی و دستگاه قضا نیز در این خصوص پای کار هستند.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد